Nová mláďata v Safari Parku: Již desátý dril a lemurek

Na konci prázdnin dorazila ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem radostná zpráva o nových přírůstcích. Mládě drila je velkou vzácností, totéž platí o lemurovi. Chovatelé si tak mohou přispat dvojnásobný úspěch a návštěvníci se těšit z dvojnásobné dávky roztomilosti navíc.

Dril černolící je raritou v přírodě i v zoo

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se věnují chovu vzácných primátů, kteří jsou doma na Madagaskaru, jako jediní v Česku. Chov i mláďata drilů  černolících (Mandrillus leucophaeus) jsou však neobvyklé v zoo po celém světě. Celkem je chová jen 17 institucí, ve Dvoře Králové přitom žije v přírodním výběhu největší skupina na světě. Chov je možný i proto, že jsou k sobě dva dospělí samci tolerantní. V přírodě (i jiných zoo) platí, že dva samci se ve skupině drilů nesnášejí. Ve Dvoře Králové se dokonce oba samci páří se samicemi, ač to jeden z nich dělá spíš tajně. Přesto tak chovatelé můžou jenom hádat, kdo je otcem mláďat.

S novým mládětem, které přišlo na svět 24. srpna 2020, nyní žije v Safari Parku celkem 14 drilů černolících. Jde přitom o jubilejní desáté odchované mládě. Chovatelé již zjistili, že je to samec, doplňuje mladou samičku narozenou v dubnu.

Vivid Footage of One of the Rarest Primates in the World

Video: Dril černolící (Mandrillus leucophaeus), Youtube

Lemur kata: nejoblíbenější lemur v zoo

Zatímco dril je v zoo raritou, lemur kata (Lemur catta) z řádu primátů, je asi nejčastěji chovaným lemurem v zajetí. Je přitom endemickou poloopicí Madagaskaru, stejně jako dril přirozeně obývá jenom Madagaskar. Nikde jinde na světě ho nenajdeme, vyjma zoo, třeba té ve Dvoře Králové.

Video: Lemur kata v Safari Parku Dvůr Králové (Youtube)

Na královédvorském lemuřím ostrově se nyní radují z mláděte lemura. Narodilo se 5. července 2020, novému chovnému samci Sakovi a prvorodičce Gretě mládě. I lemur kata přitom patří mezi kriticky ohrožené druhy, navíc se složitým rozmnožováním. Mláďata se lemurům obvykle rodí zjara. V Safari Parku však letos upravovali expozici, lemuři neměli klid, a tak se rozmnožování posunulo.

Mláďata v zoo

Mláďata v každé zoo představují ty největší zvířecí hvězdy. Jejich roztomilosti se nic nevyrovná, a to to přitom nemusejí být žádní drobečci, mládě hrocha v Zoo Dvůr Králové nebo slůňata v Zoo Praha.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Internet:

/1/ Desátý dril a roztomilý lemur. V Safari Parku se narodila mláďata vzácných primátů. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 28. srpna 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/desaty-dril-a-roztomily-lemur.v-safari-parku-se-narodila-mladata-vzacnych-primatu

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nová mláďata v Safari Parku: Již desátý dril a lemurek

Na konci prázdnin dorazila ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem radostná zpráva o nových přírůstcích. Mládě drila je velkou vzácností, totéž platí o lemurovi. Chovatelé si tak mohou přispat dvojnásobný úspěch a návštěvníci se těšit z dvojnásobné dávky roztomilosti navíc.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *