Dovolená u moře se psem? Ano, od toho jsou psí pláže…

Pryč jsou doby, kdy byly pláže vyhrazené pouze pro relax lidí. Stále jsou sice hlavní plážové lokality pro vstup zvířecích mazlíčků omezené, ovšem situace se rapidně mění. Stačí se přesunout na okraj. Tam se zpravidla nacházejí pláže určené pro všechny, včetně zvířat.

Záleží na konkrétní destinaci. Některé státy psy nevítají s otevřenou náručí a legislativně omezují cestování se psem různými restrikcemi a přímými zákazy, naopak se najdou i státy k psům maximálně vstřícné. Příkladem je Itálie, která je také průkopníkem tzv. psích pláží. Psí pláže nabízí mnohem více než klasické pláže, které „jen“ povolují vstup se psem. Italové připravili pro psy stejný komfort jako pro jejich páníčky…

Psí pláž Pluto – Psí pláže v Itálii – Psí pláže v Chorvatsku a jinde –Moře nebo hory?

Itálie: Psí pláž Pluto v Bibione

Je-li některá destinace „jako stvořená“ pro dovolenou se psem, je to severní Jadran. V Itálii má dokonce platit heslo: „čím více na sever, tím raději mají psy“. Italské jaderské pobřeží je z Česka stejně blízko jako Chorvatsko, k dispozici jsou tu kilometry písčitých pláží pro báječnou dovolenou lidí i zvířat. Ta nejoblíbenější letoviska Čechů jsou: Bibione, Lignano, Caoerle nebo Lodo di Jeselo. Právě přímořské letovisko Bibione-Lido dei Pini v provincii Benátky nabízí na osmi kilometrech pláží i jednu z nejoblíbenějších psích pláží vůbec. Nese název Pluto, Italové ji nazývají přesně La spiaggia di Pluto.

Psí pláž Pluto má 1,5 kilometru a nachází se kousek od části Bibione Spiaggia. Plutova pláž je přístupná od června do září.

Bibione - La spiaggia di pluto

Video: Bibione – La spiaggia di pluto (Youtube)

Psí pláž Pluto má volnou část, ale také speciální placenou část s plážovým servisem pro psy. Takový servis spočívá ve vlastním lehátku pro psa nebo v misce s čerstvou vodou. K dispozici je i slunečník nebo iglú pro příjemný stín. Osvěžení nabízí psí sprchy nebo psí zmrzlina. Chybět nemohou hygienické sáčky na psí exkrementy nebo třeba vodítka. Na zdraví psů tu dohlíží veterinární služba. Pro psy a jejich majitele připravují Italové také různé animační programy, mají zabavit, ale slouží i také jako praktický výcvik psa. Na psí pláži Pluto můžete provozovat i psí sporty, například agility, nebo se se svým mazlíčkem zúčastnit psí soutěže krásy.

Není to jen Pluto aneb Psí pláže v Itálii

Psí pláže se dají najít po celé Itálii, například pláže letoviska Lignano Sabbiadoro v provincii Udine. Celých 8 kilometrů dlouhá Doggy Beach není sice tak komfortní jako Pluto, zato je tu více klidu. I na této pláži najdete psí lehátka, slunečníky nebo sprchy, dokonce i psí bazén. I tady je veterinární služba, prostor pro agility nebo obchod s psími potřebami. Podobné služby nabízí psům a jejich chovatelům i psí pláž Duke Beach Lignano Rivirea, poblíž Pino Mare.

Také v Caorle mají hned několik psích pláží. Zatímco v Bau Beach Caorle spaggia je psům dovoleno téměř vše včetně koupání v moři, pláž Alga Marina E Margherita v Caorle Porto Santa Margherita je sice psům otevřená, ale koupat se zde nemohou.

Cani in spiaggia alla Bau Beach di Caorle

Video: Bau Beach di Caorle (Youtube)

Na psí pláži Bau Bau Beach v letovisku Lido di Jesolo zase koupání psů v moři řídí personál. Do vody pouští vždy jen několik psů. I tato pláž (za vstupné) nabízí slunečník, křesílko, lehátko pro psa, také psí misku nebo psí sprchy. Nachází se zde i agility park. Ani v parku, ani na pláži se však pes nesmí pohybovat volně bez dozoru. Povinný je také čip nebo tetování, vodítko a náhubek minimálně u chovatele, obojek proti blechám nebo aplikovaný přípravek proti vnějším parazitům. Majitel psa musí na požádání předložit očkovací průkaz s vakcinací proti vzteklině, ale také psince, leptospiróze a parvoviróze. Psí pláž Lido di Jesolo je otevřená od května do září, denně od 8 do 19 hodin.

Bau Bau Beach= Lido di Jesolo

Video: Bau Bau Beach Lido di Jesolo (Youtube)

Není to jen Jadran aneb Psí pláže v Chorvatsku a jinde

Také Chorvatsko je připravené na pejskaře a psy samotné. Hlavní pláže jsou sice psům nepřístupné, ovšem ty ostatní jsou určené i pro psy. Speciální psí pláže, například Monty’s dog beach & bar v Crikevnici v oblasti Kvarner nebo psí pláž na Rabu, nabízejí i lehátka pro psy, stany a sprchy pro psy, psí hřiště nebo speciální psí občerstvení, kde nechybí ani psí zmrzlina. Instrie nabízí také pláž pro psy Veruda v letovisku Pula, dále koupání pro psy na ostrovech Krk, Cres nebo Lošinj. Pozadu není ani Dalmácie (ostrov Vis, Pag, Brač, Hvar, Split, Dubrovník, Trogir aj.)

Speciální pláže pro psy se dají najít i ve Španělsku, například pláž La Rubina na Costa Brava u Girony, první pet-friendly pláž ve Španělsku. Ty nejhezčí španělské psí pláže reprezentuje Playa de la Platjola v Katalánsku nebo Playa de Camposto v Andalusii.

PUPPY'S FIRST BEACH DAY! Border Collie Dog

Video: Beach Day (Youtube)

Moře nebo hory?

Přestože psí pláže fungují převážně v sezóně, český pes cestu na jih uvítá spíše zjara nebo na podzim. Nevadí mu ani tak množství lidí, moře a pláž si pes většinou užívá, ale špatně snáší vysoké teploty. Klasická dovolená u moře, relax na pláži pod rozžhaveným sluncem není pro klasického českého psa zrovna ideální. Navíc to znamená složité cestování se psem na jih v těch největších parnech. Pokud si dovolenou u moře chcete dopřát, možná by bylo lepší nechat psa doma, příp. v některém psím hotelu.

Psí hotely jsou dnes dostupné po celém Česku, všude se o psi postarají s náležitou péčí, někde navíc i i s nejrůznějšími pečujícími službami nebo výcvikem.

V létě vám se psem bude lépe na horách a v lesích, které skýtají i v horkých dnech příjemné klima a snesitelné teploty. Pokud by si měl vybírat pes, vydal by se jistě do přírody. Tipy na výlety se psem za krásami české přírody připravujeme v dalších článcích… Výběr cílové destinace je vždy na majiteli psa, který ho zná nejlépe. Právě cíl také předurčuje to, zda cestování se psem bude v pohodě.

Pro pohodu na cestách se vyplatí také náležitá příprava. Vedle pasu psa, resp. platného očkovacího průkazu nezapomeňte sbalit také psí potřeby (vodítko, náhubek, oblíbenou hračku, pelíšek) a především krmivo. Nespoléhejte na to, že se dá krmivo všude koupit. A neexperimentujte. Pes by měl mít i mimo domov k dispozici stravu, na kterou je zvyklý.

REKLAMA

TIP OD KOCOURA

Jak by měla vypadat kvalitní strava pro psa? Primární je obsah živočišných bílkovin. Za kvalitními granulemi přitom nemusíte vůbec daleko, i české granule Nativia vynikají prvotřídním složením, založeném na mase a rýži.

Receptury Nativia jsou sestaveny s ohledem na potřeby každého psa, ať už jde o malého nebo velkého psa, štěně, dospělého psa nebo psího seniora. K dispozici jsou granule pro aktivní psy, ale i pro gaučové povaleče. Pro ty nejnáročnější je připravena řada Nativia Real Meat s obsahem čerstvého masa.

Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Psí pláž Pluto v Bibione (oficiální web) [online]. La Spaggia di Pluto, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.laspiaggiadipluto.com/la-spiaggia-di-pluto/

/2/ Psí pláže Bau Beach Caorle Spaggia (oficiální web)[online]. Bau Bau Beach Caorle Spaggia [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.caorlespiaggia.it/en/bau-beach/

/3/ Vyrazte k moři i se psem: Tipy na nejlepší psí pláže. BeCydog,cz [online]. Brno: BeCydog.cz, 13. červenec 2018 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.becydog.cz/blog/2018/07/vyrazte-k-mori-i-se-psem-tipy-na-nejlepsi-psi-plaze

/4/ Bulánková, V.: Pes na dovolené. Na těchto plážích si může klidně posedět na baru nebo vyrazit do města na nákupy. Žena-in.cz [online]. Žena-in.cz, 17. srpen 2019 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/pes-na-dovolene-na-techto-plazich-si-muze-klidne-posedet-na-baru-nebo-vyrazit-do-mesta-na-nakupy

/5/ Tip na léto: čisté moře, psí pláže. Dogsmagazín.cz [online]. Praha: Polygraf Net, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z:http://dogsmagazin.cz/magazin/tip-na-leto-ciste-more-psi-plaze

/6/ Cestování s domácími mazlíčky a ostatními zvířaty v rámci EU (Nařízení EU, oficiální web). Europa.eu [online]. Europa.eu, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/index_cs.htm

/7/ Cestování se zvířaty v zájmovém chovu (oficiální informace Státní veterinární správy). SVSCR.cz [online]. Státní veterinární správa ČR, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Dovolená u moře se psem? Ano, od toho jsou psí pláže…

Klasické pláže jsou pro domácí mazlíčky nepřístupné, na druhé straně existují také tzv. psí pláže. Jejich průkopníkem je Itálie, ale koupání v moři a dovolenou se psem si můžete užít i v Chorvatsku, v Řecku nebo ve Španělsku.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Pes u vody

Výlet se psem? Lanškrounské rybníky okouzlí dvounožce i čtyřnožce

Rekreační oblast Lanškrounské rybníky je tak trochu zapomenutá, o to větší relax si tu můžete vychutnat, klidně i s celou rodinou a samozřejmě i psem. Pokud hledáte místo, kde si odpočinout od shonu a stresu, chcete si užít pozoruhodnou krajinu v zrcadle vodních ploch, láká vás přírodní koupání nebo pozoruhodný vycházkový okruh a/nebo naučná stezka,…

Pes v lese

Tip na výlet se psem: Suchý vrch a velkolepé výhledy na Orlické hory

Rozcestník mnoha turistických cest. To je Suchý vrch, oddělený hřbet nejvýchodnějšího cípu Orlických hor, tzv. Bukovohorské hornatiny. Zatímco vrch rozděluje Čechy a Moravu, hřbet Suchého vrchu je rozdělený na dvě části Červenohorským sedlem. Silnicí z Červenohorského sedla se také horu dostanete autem. Suchý vrch, který leží asi 7 kilometrů severovýchodně od Jablonného nad Orlicí, představuje…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.