5 věcí, které by neměly chybět v domácnosti s chlupáči

Život s domácími mazlíčky, většinou chlupatými… Jistě ta námaha a věčné uklízení stojí za to. To však nemění nic na tom, že všechno, co nám život s mazlíčky může usnadnit, přijde vhod. My jsme pro vás vybrali 5 těch nejužitečnějších a nejvíce potřebných věcí. Hodí se nejenom pro úklid, ale stanou se pomocníky v každodenním životě.

Úvodní foto: Unsplash.com

Domácnost s chlupáči? Čistá a bezpečná?

Pomocník #1 LEPICÍ VÁLEČEK

Jde o jednoduchou pomůcku, která slouží k čištění oblečení. Tento váleček s namotanou lepicí páskou však spolehlivě odstraní chlupy nejenom z oblečení, ale také z bytových textilií, čalouněného nábytku nebo automobilových sedadel.

Zvířecí chlupy často bývají ostré, zapíchají se tak, že se jen stěží odstraňují. Máloco je v jejich odstraňování tak efektivní jako lepící váleček, který se dá koupit v každém větším obchodě. Nejlevněji se dá sehnat asi v Ikea, vyjde tam na neuvěřitelných 15 korun. V Idea ho najdete pod názvem BÄSTIS, čisticí váleček na textil. Lepicí váleček často najdete i v nabídce zverimexů a chovatelských potřeb (tam je ale dražší).

Pokud vám právě došla páska na válečku nebo lepicí váleček ještě doma nemáte, obdobně poslouží i obyčejná izolepa. Jen ta manipulace s ní je krapet složitější.

#2 KARTÁČ – prostě se hodí

Dá se zabránit tomu, aby celou domácností nepoletovaly nepříjemné chloupky? Jakkoli jsou chloupky domácích mazlíčků příjemné na dotek, jakkoli nás hřejí a dělají nám dobře, když je hladíme… na podlaze, na gauči a jiném nábytku nebo dokonce v talíři už takovou radost nedělají. Pochopitelně se chloupkům v domácnosti s chlupáči nedá zcela vyhnout, ale dá se částečně zabránit tomu, aby jich bylo tolik. Ano, řeč je o česání a kartáčování. Kartáč by v žádné domácnosti s domácím mazlíčkem neměl chybět.

Pozor, kartáč se nevyplatí jenom kvůli úklidu a hygieně. Česání a kartáčování je prospěšné také pro zdraví mazlíčka, zvláště kočky. Předchází tvorbě nepříjemných smotků a dredů (u dlouhosrstých koček) a také je prevencí proti bezoárů. Bezoáry jsou chuchvalce chlupů, které se kočce dostávají do žaludku při jejím oblíbeném čištění/olizování se.

Kartáč může být plastový, drátěný nebo s přírodními štětinami. Kartáčů a hřebenů určených pro zvířecí srst existuje nespočet, vybírat by se měl podle toho, jakou srst daný mazlíček má. Speciálním typem kartáče pro psy nebo kočky je i tzv. furminátor. Funguje na principu statické elektřiny. Pomocí statické elektřiny vytahuje furminátor ze srsti i ty nejjemnější chloupky. Přitom neřeže, netrhá chloupky. Dokáže zpravidla vyčesat mnohem více chlupů než klasický kartáč, manipulace s furminátorem však vyžaduje určitý cvik.

Plánujete ve své domácnosti kočku? Pak by se vám mohl hodit také článek: Co všechno potřebuje kočka? Co jí pořídit? Nejde pouze o kartáč!

Občas je potřeba pořádně vyčesat 🙂

Video: Vyčesávání kočky (Chovatelská stanice Vamiron)

#3 VYSAVAČ – bez něho to nepůjde

Kvalitní vysavač je základ. Pokud žijete s domácími mazlíčky, bez vysavače se neobejdete. Není vysavač jako vysavač. Už i výrobci vysavačů si už všimli, že chlupy ze zvířecí srsti vyžadují dokonalejší technologie. Pro snazší úklid, čistý a bezpečný domov tak přinášejí speciální vysavače.

Jak takový vysavač do domácnosti s domácími mazlíčky vypadá? Obrázek si můžete udělat na základě vysavače tradiční české značky Eta. Jde o bezsáčkový vysavač Eta Andare Animal s ECO motorem a kvalitním HEPA filtrem. Vysavač Eta Andare Animal je vhodný i pro alergiky. Vyniká úsporností, na svoji kategorii také vysokým sacím výkonem až 300 W, současně nižší hmotnosti. I díky velkým kolům tak přináší i lepší uživatelský komfort. Kola jsou současně měkká, takže nepoškrábou podlahu.

V domácnosti s domácími mazlíčky se bude hodit zvláště speciální příslušenství, které zahrnuje velký i malý turbokartáč pro efektivnější vysávání vlasů či zvířecí srsti z koberců. S vysavačem Eta Andare Animal využijete i univerzální podlahovou hubici, kovovou teleskopickou trubici, polštářovou a štěrbinovou hubici a kartáček s jemnými štětinkami. K dispozici je i nástavec DermoPet pro péči o srst domácích mazlíčků, který je určený k vyčesávání línající srsti. Součástí nástavce je hrubý i jemný hřeben, kartáč, obloukový kartáč a redukce s připojovacím průměrem 32 mm.

Štěně nebo vysavač?

Video: Štěně nebo vysavač?

A když už jsme u těch vysavačů, hodí se i ten robotický. Užitečným technologickým pomocníkem v každé domácnosti s domácími mazlíčky je i robotický vysavač. Ulehčí spoustu práce a ušetří mnoho času. Jak zaznělo v jedné internetové diskuzi z jednoho domova s chlupáči: „robotický vysavač“ je nejlepší investice na nervy.

#4 OCET – nejlevnější ekologický čistič

Agresivní chemie nezatěžuje jenom životní prostředí, ale může také škodit zvířatům v domácnosti. Místo chemických čističů se přitom v řadě případů dá sáhnout po šetrnější, ekologičtější a levnější variantě.

Ocet si umí poradit se špínou, mastnotou i vodním kamenem. Vytváří prostředí, které zabraňuje množení některých bakterií a plísní. Má široké praktické využití. Ocet můžete využití k mytí nádobí, mytí oken i podlahy. Hodí se na nejrůznější povrchy, kuchyňskou desku, keramické dlaždice nebo třeba nerezové výlevky. Představuje přírodní dezinfekci – dezinfikuje třeba prádlo při praní a také samotnou pračku. Ocet můžete využít neředěný, častěji ředěný s vodou (2:1). Dá se kombinovat i s esenciálními oleji (silicemi), které povýší jeho účinky a také ho krásně provoní.

Ocet můžete namíchat i s jedlou sodou. Jedlá soda představuje další přírodní čistič a pomocníka při úklidu. Čistící pasta z octa a jedlé sody (v poměru 1:1) vyčistí i rez nebo zašlé skvrny. Hodí se například na dvířka od trouby, grilovací náčiní nebo hrnky od čaje. Čistící písek z jedlé sody a octa se také doporučuje k čištění páchnoucích loužiček po domácích mazlíčcích. Loužičku nejdříve vytřete, poté ji dočistěte čistící pastou. Jedlá soda odstraní pach a spolu s octem by také měla zabránit tomu, aby zvíře příště vykonalo svoji potřebu na stejném místě.

# SILICE LEVANDULE – kudy voní, tudy dezinfikuje

Levandule je nejoblíbenější vůní aromaterapie. Nabízí toho však mnohem více než jenom příjemnou zklidňující vůni, která mimochodem dokáže zklidnit i nejednoho psa. Levandulová silice má protizánětlivé, analgetické, také dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové účinky.

Levandule v podobě silice (esenciálního oleje) se dá využít i při úklidu. Výše jsme ji doporučovali kombinovat s octem nebo jedlou sodou, nechodí se však pouze do těchto ekologických přírodních čističů. Pár kapkami silice můžete provonět jakýkoliv čistící prostředek, jar na nádobí, tekuté mýdlo, aviváž. Hodí se pro úklid, čištění  i praní, již od pradávna se užívá k provonění skříně, kdy oblečení současně chrání proti molům. Stejně jako ostatní vonné silice obsahuje vysokou koncentraci aktivních látek, proto se užívá zředěná.

Při úklidu domácnosti s domácími mazlíčky využijete v domácnosti i další silice, více v článku: Tři silice, které provoní domácnost se zvířaty.

Hvězdičkujeme...

2 názory na “5 věcí, které by neměly chybět v domácnosti s chlupáči”

  1. Děkuju za tip s tím octem!! Já co mam psa u sebe v bytě tak to vypadá spíš tak, že žiju u něj než on u mě… 😀 ten ocet stopro využiju. Děkuju :).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.