Skip to content →

Domácí štěstí – pokojová rostlina, co se prostě hodí

Trochu toho domácího štěstí se hodí vždycky. Byla by škoda si ho nedopřát, když je to tak jednoduché. Stačí si pořídit půvabnou rostlinku, kterou pěstovali už naše babičky. A říkali jí domácí štěstí. U nás se pěstuje jako pokojová rostlina.

Domácí štěstí je pokojová rostlina ozdobná listem, botanicky Soleirolia soleirolii nebo také Helxine soleirolii. Pochází ze Středomoří, kde se jako půdokryvná rostlina pěstuje i namísto trávníku. Vytváří polštářky drobných kulatých listů, které přerůstají až v zelené vodopády. Těmi rostlinka dělá radost v květináči.

Domácí štěstí – o co jde?

Domácí štěstí, Soleirolia soleirolii, Helxine soleirolii je jediným zástupcem svého rodu. Je doma na ostrovech Korsika nebo Sardinie, kde divoce roste ve zdejších tropických lesích. Zde ji také objevil kapitán Soleirolia, podle kterého dostala své jméno.

Jako pokojová rostlina však může být Soleirolia soleirolii doma téměř všude. Pokud ji dáte dostatek světla a pravidelnou zálivku, bude šťastná a vy také.

Domácí štěstí můžete pěstovat v libovolném květináči, rostlince to bude slušet i v květináči závěsném. Může ozdobit i květináče s vysokými rostlinami, kdy svým zeleným závojem překryje zeminu.

Jak vypadá?

Slibuje štěstí. Zaručeně přinese radost svoji něžnou krásou. Přitom jde o relativně nenáročnou rostlinu, která se bohatě rozrůstá. Vytváří velmi tenké výhonky plné drobných typicky kulatých lístečků, které dle konkrétní variety mohou být v různých odstínech zelené. Rostlina kvete jen nenápadnými bílými květy, její největší ozdobou jen malinké lístečky.

Pěstování

Soleirolia soleirolii vyžaduje světlo, ale snese i lehký polostín, přímé slunce jí nesedí. Je to rostlina, které vyhovuje vyšší vlhkost, takže se jí nejlépe bude dařit ve světlé koupelně. Ne každý má pochopitelně světlou koupelnu, rostlinku lze pochopitelně pěstovat i kdekoliv jinde s hojnou zálivkou, neměla by přeschnout. Pokud občas na zálivku zapomenete, většinou to rostlinka zvládne. V zimě se zálivka omezuje tak, jak to známe od jiných pokojových rostlin. Domácí štěstí je spíše chladnomilná rostlina, avšak teplota při pěstování by neměla klesnout pod 7 stupňů. Netrpí na škůdce ani choroby, bude vděčná za pravidelné hnojení (v době vegetace až dvakrát měsíčně). Vyhovuje jí kyprá výživná zemina, kvůli zajištění vlhkosti se někdy pěstuje tak, že se květináč postaví na misku s vlhkým štěrkem.

Rostlinku lze také velmi snadno množit, stačí odstřihnout pár stonků a dát je do země, většinou bez problémů zakoření. Řez snáší dobře, a tak ji lze i různě tvarovat. Množí se i dělením trsů nebo hřížením.

Zásady pro pěstování domácího štěstí

  • světlé místo, ne přímé slunce
  • hojná zálivka, vyšší vlhkost vzduchu
  • nižší teplota
  • pravidelné hnojení

Lupínky pod lupou

Soleirolia soleirolii je pravé domácí štěstí. Vzhledově je přitom podobná i některým dalším rostlinám, a tak může docházet k různým záměnám. Taková pilea glauca, pilea glaucophylla sice nabízí podobný vzhled a krásu jako Soleirolia soleirolii, ale o „domácí štěstí“ nejde.

Tak nebo tak, radost přináší každá pokojová rostlina, a přináší toho mnohem víc. Rostliny oživují interiér, zpříjemňují atmosféru a fungují i jako přírodní čističky vzduchu. Je mnoho důvodů, proč pěstovat pokojové rostliny…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

sdileni3

Published in Dům & zahrada