DIY vonný difuzér: Provoňte domácnost bez chemie, využijte přírodní esence aromaterapie

Klasické osvěžovače vzduchu patří v domácnostech k těm největším znečišťovatelům ovzduší. Vedle samotné vůně jsou totiž zdrojem celého spektra chemických látek. Mohou dráždit citlivé sliznice, způsobovat dýchací potíže, slzení očí nebo bolesti hlavy, některé složky se negativně podepisují na zdraví vnitřních orgánů, mohou mít dokonce i karcinogenní vlastnosti.

Takový osvěžovač, designový vonný difuzér si přitom můžete vyrobit i doma, z čistě přírodních ingrediencí. Vypadá stylově a provoní domácnost bez chemie.

DIY difuzér pro osvěžení vzduchu

Nejprve vyberte vhodnou skleničku, která zapadne do interiéru i jako designová ozdoba. Pokud vám nevyhovuje sklo, klidně můžete skleněnou nádobu ještě schovat například do dřevěného obalu. Ke sklenici budete potřebovat dřevěné špejle. Ty však mohou nahradit i suchá stébla bylinek či trav. Postarají se o rozptýlení vonných esencí do ovzduší. Základním zdrojem příjemné vůně bude přírodní esenciální olej z aromaterapie.

Esenciální olej jako základ aromaterapie

Jde o vysoce koncentrovaný olej přírodního původu, který představuje esenci vůně dané rostliny. Protože je esenciální olej silně koncentrovaný, užívá se esenciální olej ředěný. V difuzéru ho budeme ředit některým z neutrálních rostlinných olejů, může to být například slunečnicový olej, mandlový olej, ale třeba i dětský olej z drogerie.

Jak na to? Jak vyrobit vonný difuzér?

  • Na 100 ml čistého rostlinného oleje bude třeba asi 10 kapek esenciálního oleje.
  • Rostlinný olej vlijeme do připravené sklenice, nakapeme esenci a vložíme několik špejlí tak, aby asi půlka špejle vyčnívala ze sklenice.
  • Čas od času můžeme špejlemi olej promíchat, abychom podpořili provonění prostoru.
Praktická aromaterapie

Praktická aromaterapie: Jak doma vykouzlit atmosféru pohody?

Čím to je, že se někde cítíme příjemně, zatímco jinde prostě ne? Co stojí za…

Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled.…

Jaký esenciální oleje zvolit?

Esenciální oleje nesou celou škálu účinků. Nejenže ovzduší provoní, také ho pročistí. Mají totiž i dezinfekční, repelentní, antibakteriální, protivirové a protiplísňové vlastnosti, jejich intenzita se pochopitelně u jednotlivých esencí liší. Esenciální oleje se pyšní i terapeutickým působením, toho využívá aromaterapie jako alternativní léčebná metoda. Příznivě ovlivňují fyzický i psychický stav člověka. Působí hojivě, napomáhají regeneraci. Mohou zklidnit podrážděné nervy stejně jako povzbudit při pracovním výkonu, posilují odolnost, podporují koncentraci, paměť a myšlení.

  • Povzbuzující účinky nese například lesní vůně borovice, svěží citrusová vůně bergamotu nebo další z citrusových esencí jako přímo citron, pomeranč, grep, mandarinka aj. Povzbuzení a posílení nabízejí i bylinkové vůně jako rozmarýn, tymián, šalvěj, máta nebo eukalyptus.
  • Relaxaci a zklidnění přináší oblíbená vůně levandule, meduňka nebo bazalka. Tyto esence podpoří i usínání a spánek, hodí se tedy i do ložnice.
  • Levandule působí také proti stresu, podobně jako esenciální olej heřmánek nebo jasmín. K provonění můžete využít i další květinové vůně, například esenciální olej růže, ylang ylang, germanium, mimoza, helichrysum (slaměnka) aj.

ZDRAVÉ BYDLENÍ  | AROMATERAPIE | DŮM & ZAHRADA

Literatura

  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2
  • Becky, R.: Jak na domácnost bez chemie a jedů. 150 snadných a levných receptů na přírodní čisticí prostředky. Praha: Grada, 2019. ISBN: 978-80-271-2051-2
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vonný difuzér vlastní výroby: Provoňte domácnost bez chemie, s přírodními esencemi aromaterapie

Klasické osvěžovače vzduchu patří v domácnostech k těm největším znečišťovatelům ovzduší. Takový osvěžovač, designový vonný difuzér si přitom můžete vyrobit i doma, z čistě přírodních ingrediencí. DIY vonný difuzér vypadá stylově a provoní domácnost bez chemie.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Vylaďte své emoce a uzdravte se. Pomůžou Bachovy esence!

Psal se rok 1930 a myšlenka, že zdraví člověka je nedílně spojené s jeho emocemi,…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *