Ne každého láká cestování do žhavých koutů světa, zvláště nyní, když klimatické změny, horko a sucho trápí i Evropu. Ne každý si jako svoji dovolenkovou destinaci vybírá Afriku, potažmo Egypt, avšak není snad nikdo, kdo by neslyšel o egyptských pyramidách v Gíze.
Ze Sedmi divů světa se do současnosti dochovaly právě jen pyramidy v Gíze poblíž Káhiry, hlavního města Egypta. Jsou přitom tisíciletým odkazem starověkých králů, kteří věřili v posmrtný život. Ten jim měly zajistit jejich hrobky v podobě pyramid. A tak se také stalo. Dodnes k nim vzhlížejí nejenom archeologové a vědci, ale i turisté o nadšenci z celého světa.
Hrobka královny Meresanch III.
Nedaleko pyramidy faraona Rachefa leží hrobka jeho manželky, královny Meresanch III., dcery Hetepheres II. a prince Kawaba, vnučky egyptského faraona Chufua ze 4. dynastie. Rozsáhlá hrobka, tzv. mastaba byla vytesána do skalního podloží, původně pro královnu Hetepheres II. Ta ji však darovala své dceři i s černým žulovým sarkofágem. Meresanch III. zemřela náhle, ve své hrobce odpočívala pět tisíc let, když byla objevena americkým archeologem Georgem Andrewem Reisnerem v roce 1927.
Video: Hrobka královny Meresanch III. (v angličtině), Youtube
V hrobce se nacházela také vápencová socha královny Meresanch III. a její matky Hetepheres II. ve společném objetí. Byl zde nalezen také první známý soubor kanop, tedy čtyř nádob sloužících k uložení vnitřních orgánů. Orgány měl chránit vždy jeden ze čtyř Horových synů. Amset s lidskou hlavou se staral o játra, sokol Kebehsenuf o střeva, pavián Hapi o plíce a šakal Duamufet o žaludek. Hieroglyfy v hrobce prozrazují datum smrti i pohřbu královny. Bohaté nástěnné malby zdobí celou hrobku. Vidět je můžete na vlastní oči prostřednictvím unikátní virtuální prohlídky tady.
V nitru tisíce let staré staré hrobky
Nemusíte nikam jezdit. Vstup je zdarma, přitom pouze pro vás, rušit vás nebudou další turisté. Stačí pár kliknutí myši, abyste se podívali až do nitra prastaré egyptské hrobky. Prohlídka je navíc vylepšená o 3D modelace, na kterých se podíleli vědci Harvardské univerzity. Zážitek je o to reálnější.
Historii spojenou s egyptskými faraony nabízí i další virtuální prohlídka Matterport, kdy se vydáte přímo do srdce pyramidy, do hrobky faraona Ramesse IV. Tato hrobka byla otevřena od starověku, její stěny pokrývají stovky řeckých a latinských grafit, dalších jsou v koptštině. Hrobku zbavil suti na počátku 19. století Edward Ayrton, podruhé pak Howard Carter v roce 1920. Dnes se do ní prostřednictvím virtuální prohlídky může podívat každý. Kromě pyramid můžete navštívit také Mešitu-Madrassa sultána Barquq, koptský Červený klášter ve městě Sohag nebo synagogu Ben Ezra v egyptském Cairo. To vše je dostupné na pár kliknutí.
Video: Synagoga Ben Ezra, Cairo, Egypt (Youtube)
Virtuální cestování
Zákaz cestování? Koronavirus a související bezpečnostní opatření nám v roce 2020 mj. také rozšířily obzory. Něco, co bychom si ani nedokázali představit, se rázem stalo skutečností. Na druhé straně jsme objevili dosud neobjevené, třeba takové virtuální prohlídky. Díky nim můžeme cestovat i přes zákaz cestování. Virtuální cestování může být inspirací pro budoucí výlety, ale nabízí natolik silné zážitky, že možná reálné cestování zcela nahradí. Jisté je, že virtuální prohlídky umožňují navštívit i ty nejméně dostupné kouty planety. Zcela zdarma, na pár kliknutí, takřka okamžitě můžete objevovat ty nejúžasnější místa planety.
Literatura
- Starověký Egypt. Praha: Extra Publishing, 2020. ISBN: 978-80-7525-304-0
- Krumlovská, O.: Mystický Egypt. Praha: Fortuna Libri, 2020. ISBN: 978-80-7546-265-7
- Kerrigan, M.: Egypt – Lidé starověku: co nám o sobě řekli. Praha: Grada, 2011. ISBN: 978-80-247-3793-5
Internetové zdroje
/1/ OBRAZEM: Divy světa fascinují, budí ale i kontroverze. Už dávno jich není jen sedm. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 30. červenec 2018 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2547922-obrazem-divy-sveta-fascinuji-budi-ale-i-kontroverze-uz-davno-jich-neni-jen-sedm
/2/ Felgr, K.: Hrobka královny Meresanch III. ve skalním podloží. StarověkýEgypt.net [online]. Spolek přátel starověkého Egypta, 31. březen 2013 [cit. 2020-10-09]. Dostupné z: https://www.starovekyegypt.net/architektura-stare-rise/hrobka-kralovny-meresanch3.php
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Divy světa na kliknutí. Virtuální prohlídka hrobky egyptské královny je dostupná online
Ze Sedmi divů světa se dochovaly jen pyramidy v Gíze poblíž Káhiry, hlavního města Egypta. Kdo by je neznal? Ne každého však láká cestování do horké Afriky. Do pyramid, hrobek egyptských královen a faraonů můžete vstoupit i online, umožní vám to virtuální prohlídky.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…