Den rysa na Šumavě. Centrum Kvilda láká za poznáním

Rys ostrovid (Lynx lynx, dříve Felis lynx) je středně velká kočkovitá šelma, která je doma v Euroasii. Řadí se do podčeledi malé kočky, ačkoliv je největší kočkovitou šelmou Evropy. V Česku náleží mezi silně ohrožené a chráněné druhy, v mnoha oblastech včetně Česka byl rys vyhuben. Přirozeně se rys ostrovid vrátil ze slovenských Karpat do Beskyd. Ze Slovenska byl také před třiceti lety dovezeno několik rysů do jihozápadních Čech. Dnes tak rys znovu osídluje i Šumavu a Pošumaví.

Rys na Šumavě

Na Šumavě žije aktuálně více než stovka rysů. Rysí populace, které žijí v centrální oblasti NP Šumava a Bavorský les, ale také na severozápadě v Českém lese a na východě v Novohradských horách, sledují vědci pomocí fotopastí. Výzkumu rysů se věnuje projekt 3Lynx, který spojuje odborníky z ČR, Německa a Rakouska. Poznání veřejnosti na Šumavě zprostředkovává Návštěvnické centrum Kvilda. Je věnované právě rysovi ostrovidovi a jelenovitým.

Rys na Kvildě

Součástí venkovního areálu Kvildy je jelení a rysí výběh. Rysy a jeleny tady lze naživo pozorovat i mimo otevírací dobu budovy Návštěvnického centra. Během dní je však možné formou komentované prohlídky projít výběhem s průvodcem. Na Den rysa je navíc připraven celodenní program a stezka se stanovištěmi na téma rys ostrovid a jelen evropský (jelen lesní), největší sudokopytník našich lesů.

Den rysa na Šumavě slibuje komentované prohlídky, odborné přednášky a program pro malé i velké. Koná se 20. června 2022 od 10 hodin v Kvildě.

Rys ostrovid

Nádherná kočka s dlouhými končetinami, krátkým ocasem a typickými štětinami chlupů na koncích uší však dle výzkumů nikdy nežije celý život na jednom místě. Rys putuje i desítky kilometrů. Dospělý rysí kočkou obývá dle vědců teriorium o velikosti 350 až 450 kilometrů čtverečných, kočka pak asi 120 až 150 kilometrů čtverečních.

Zdroje:

Rozšíření rysa ostrovida. Šelmy.cz
Hnutí duha Olomouc, 2022
https://www.selmy.cz/rys-ostrovid/rozsireni/

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *