Vydat se za dobrodružstvím do neznáma? Hledat poklad, třeba na tajemné zřícenině hradu? Cestovat, poznávat nová místa, žasnout nad krásami české krajiny a zázraky naší přírody? Objevovat nepoznané, poodhalit některý z mnoha a mnoha divů světa, učit se, bádat a tvořit? To vše se dá dělat překvapivě i doma.
Když do našich každodenních životů zasáhl koronavirus, vypadalo to jako pohroma. Bezpečnostní opatření a karanténa nám však přes všechny své stinné stránky ukázaly i nové možnosti. Zjistili jsme, co všechno se dá dělat doma.
Zábava má mnoho podob
Díky karanténě jsme přišli na to, jak důležité je doma. V rozsahu našich domácností jsme si rozšířili obzory. Nově se odkryly také doposud utajené výhody online světa. Pojďme je využít naplno i s dětmi!
Zábava má mnoho podob, není vázaná na určité místo. Dokonce i Den dětí si můžeme užít doma. Karanténa je sice pryč, ale venkovní výlet či jiné aktivity s dětmi může klidně zhatit nepřízeň počasí. Suchá varianta, zábava pro děti doma je pro Den dětí 2020 více než příhodná. Jako inspirace se však může kdykoliv. S moderními technologiemi se přitom můžete přesunout kamkoli budete chtít, třeba do Jizerských hor, kam vás zavede naše cesta za pokladem. Startujeme v Praze na Hlavním nádraží a nastupujeme do vlaku směr Tanvald, na jedno kliknutí myši…
Den dětí doma bude věnovaný cestování, a ne jen tak ledajakému. Půjde o cestu za ryzími klenoty, cestu za krásami Jizerských hor slibující nespočet různých atrakcí. Půjde o cestu virtuální, ale aby to nebyla nuda, budou děti po cestě plnit různé úkoly. Pokud je splní, na konci je bude čekat sladká odměna.
Den dětí doma a cesta za pokladem – návod pro rodiče
Níže je popsána cesta za pokladem, můžete si ji zpestřit plněním úkolů. Úkoly pro děti najdete v textu ve vyznačených boxech. Většinou nevyžadují větší přípravu ze strany rodičů, kteří by si však úkoly měli před výpravou alespoň projít. Jak děti, tak rodiče (s ohledem na náročnost přípravy) mohou, ale nemusí úkoly realizovat. Mohou si z nich vybrat ty, které jim budou vyhovovat (anebo úkoly pozměnit).
Pokud půjde o skutečnou cestu za pokladem, je na rodičích, aby takový poklad dětem připravili. Když ho pak ukryjí někde v domácnosti, mohou pak na papír zakreslit mapu domácnosti s vyznačením pokladu anebo přímo místo, kde je poklad ukrytý (například polička v určité skříni, koš s prádlem, balkón apod.). Mapu pak mohou rozstříhat na tolik částí, kolik budou děti plnit úkolů. Za každý splněný úkol pak děti získají kus mapy k pokladu. Na konci cesty by děti měly mít v ruce návod, který je dovede na místo pokladu v domácnosti. Klidně přitom mohou ještě projít připravenou překážkovou dráhou, ale to už necháváme na fantazii rodičů.
Poklad pro děti může mít téměř jakoukoliv podobu. Může jít také o zlaté medaile nebo přímo zlaté mince (z čokolády), které se dají sehnat například tady. Proč si Den dětí neosladit?
I. Jdeme na to! I cesta je cíl…
Není snad dítě, které by nefascinovaly vlaky, vláčky a železnice. První cesta vlakem bývá pro děti nezapomenutelným zážitkem, který si pak ještě mnoho let rády opakují. Co tedy začít dětský den cestou vlakem? Nepotřebujete jízdenky, je to zdarma pro děti i dospělé. Dokonce se nemusíte ani řídit jízdním řádem. Vlak na vás čeká ve virtuálním světě, stačí si jen rozmyslet, odkud a kam se vydáte.
Sraz je na nádraží
České dráhy pro všechny fanoušky železnice, tedy i děti a jejich rodiče připravily unikátní video prezentace z konkrétních tratí. Na webu Pohledzvlaku.cz si prostě jen vyberete trať.
Video: Pohled z vlaku Praha – Tanvald (Youtube)
Vyrážíme směr Tanvald
Vydáte-li se na trasu Praha – Tanvald, čekají vás hned tři vlakové tratě. Projedete Prahu, střední a východní Čechy, abyste skončili v ráji, v Českém ráji, v Jizerských horách, kde vás čeká malebné město Tanvald. Název města pochází z německého Tanwald, v překladu „jedlový les“, ale město je nedílně spojeno nejenom s lesy, ale také právě s železnicí. Mj. odtud vede Tanvaldská ozubnicová dráha, tzv. zubačka, jedna z posledních ozubnicových železnic v Evropě. V úseku Tanvald – Kořenov je unikátní zubačka také nejstrmější železnicí v Čechách.
Video: Zubačka (Youtube)
V Tanvaldu mj. objevíte sochu největšího Čechy Járy Cimrmana, najdete tu i muzeum s rozhlednou či Kino Jas Járy Cimrmana. Tanvald je totiž jedním z mála měst, které se v Cimrmanových divadelních hrách výslovně jmenují.
NÁPADY A INSPIRACE. ÚKOLY PRO DĚTI I
- Vyjmenuj 3 (5,10) jehličnatých a listnatých stromů.
- Namaluj alespoň jedno zvíře, které žije v lese.
- Jaká je nejvyšší hora Česka a v jakých horách leží? (Řekni přímo, nebo vyhledej s pomocí internetu.)
- Znáš ve svém okolí nějakou rozhlednu? Vyjmenuj alespoň 3, příp. je vyhledej s pomocí internetu.
- Kdy byl položen základní kámen Národního divadla? (A odkud kámen, resp. kameny pocházely?)
- Spočítej, kolik utratíš za jízdenky na vlak, když pro dospělého stojí jízdenka 60 korun. Děti do 6 let jezdí vlakem zdarma, děti a junioři od 6 do 18 let se slevou 75 %. Jede máma, táta a dvě děti. Jedno má 5 let a druhé 10 let.
II. Vzhůru za dobrodružstvím
Chcete se podívat do Tanvaldu? Není nic jednoduššího, stačí kliknout. K dispozici je vám tady několik webkamer, třeba tato webkamera s celkovým pohledem na město.
A když už budete s dětmi na výletě v Tanvaldu, můžete se vydat i na prohlídku nedalekých zřícenin, hradů a zámků. A že jich tu je!
Video: České hrady (Youtube)
Zříceniny, hrady a zámky
Návarov
Jen šest kilometrů od Tanvaldu leží zřícenina hradu ze 14. století. Jmenuje se Návarov a podle jména se pojí s jídlem chudých – návarou. Jde o kaši z kruh a hrachu, kterou pohostila hraběte Frýdlandského jeho dcera Ludmila, když na ni po letech hledání náhodou natrefil v lesním obydlí. Protože se zamilovala do chudého panoše Jindřicha, prchla s ním do lesů. Když je hrabě konečně našel, měli už rodinu. Od otce se jim dostalo nakonec odpuštění a požehnání, k tomu pro ně vystavěl také hrad. Pojmenoval ho podle návary, kterou ho dcera pohostila při setkání po letech. Stejný název nese i zdejší barokní zámek.
Frýdland
Hrad Frýdland, kde byl domu hrabě a původně i Ludmila se tyčí na čedičové skále nad řekou Smědá a městem Frýdland, má historii sahající až do první poloviny 13. století. Veřejnosti byl přitom zpřístupněn již v roce 1801 a stal se tak nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě. Dnes je středověký hrad Frýdland a stejnojmenný renesanční zámek jedním z nejvýznamnějších památkových komplexů v Česku.
Video: Krajinou příběhů českých hradů (Youtube)
Frýdštejn
Na dosah Frýdlantu se nachází i zřícenina hradu Frýdštejn. Romantická zřícenina nabízí nádherný výhled a historii, která končí roku 1591. Od té doby je hrad pustý. Přesto se dodnes vypráví o pokladu, který zde kdysi měl najít chudý pasáček. Chtěl získat srdce dcery bohatého sedláka, jenže té se chuďas nezamlouval. Když za ní přišel s tím, že našel poklad, dívka poklad spolu se svým milencem ještě týž noc odnesla. Neokradla tak ale jen pasáčka, okradla lupiče, kteří si na Frýdštejně schovaly lup z nedalekého zámku Hrubý Rozenec. Právě lup byl tím pokladem. Pasáček lupičům zhatil plán, ale připletla se do něho nenasytná dívka, která neunikla spravedlnosti.
S hledáním pokladu to prostě není jen tak. Nebylo to snadné v minulosti a není to snadné ani nyní. Došli jste až sem, k Frýdštejnskému pokladu? Jistě si zasloužíte nějakou odměnu. Co třeba zlaté mince? Pokud po nich toužíte, víme, kde je hledat… Najdete je například v eshopu Rigalli.
Vranov – Pantheon
Severní ostrůvek Českého ráje s meandrující řekou Jizerou skrývá mnohé tajemné skalní hrady. Nachází se zde také největší skalní hrad v Česku. Vranov měří takřka 400 metrů a jeho historie je podobná nedalekému Frýdštejnu. Jde o strážní hrad z 15. století, ale již na začátku 16. století byl dokumentován jako pustý.
V 19. století tajuplnou zříceninu objevil podnikatel František Zachariáš Römisch. Ten koupil celé maloskalské panství a s ním i Vranov. Mj. tady vybudoval vyhlídku s výhledem na řeku Jizeru i Malou Skálu nad ní. Umístil množství pomníků a nápisů odkazující na bájné i historické osobnosti a události. A tak má své místo třeba William Shakespeare, Johann Wolfgang von Goethe nebo Miguel de Cervantes. Nově upravený hrad také dostal nový název Pantheon.
Video: Skalní hrad Vranov Pantheon z dronu (Youtube)
Zámek Sychrov a jeho Zlatý poklad
Nejsou to však jenom hrady, zdejší kraj zdobí i romantické zámky jako z dob princů a princezen. Mezi jinými je to zámek Sychrov, oblíbený cíl filmařů. Točily se zde pohádky jako Zlatovláska (1973), Kočičí princ (1978), Nesmrtelná teta (1993), Růžový keř (1996), Zlatá nitka (2006), Nejkrásnější hádanka (2007) nebo v neposlední řadě pohádka O pokladech (2011).
Jeden z prohlídkových okruhů na zámku Sychrov přitom nese název Zlatý poklad. Jeho základem jsou nejenom zlaté, ale také stříbrné či platinové šperky s drahými kameny (brilianty, safíry, rubíny, smaragdy, české granáty, perly, také turmalín, jaspis, achát, mramor nebo zkamenělé dřevo) mimořádného řemeslného provedení. Jde o dílo významného českého klenotníka Františka Khynla.
NÁPADY A INSPIRACE. ÚKOLY PRO DĚTI II
- Pusť se do vaření. Sám nebo s asistencí rodičů připrav něco dobrého k snědku. Může i nemusí to být zrovna návara.
- Vyjmenuj 3 (5,10) českých hradů a 3 (5,10) českých zámků.
- Zarecituj nějakou básničku českého či světového autora.
- Připrav po vzoru slavného Shakespeara divadelní scénku. Půjde o pantomimu nazvanou Kouzelná skříň. Představ si, že máš doma kouzelnou skříň, otevři ji a předveď divákům, cos uvnitř našel (co bys chtěl uvnitř najít). Bez mluvení z imaginární skříně něco vytáhni a předveď, co bys s tou věcí dělal. Ostatní hádají, co to je. (Kouzelná skříň je jednou z mnoha dramatických, ale i jiných her, které najdete jako návodnou inspiraci tady.)
- Pusť se do Pohádkového kvízu České televize. Dostupný je na webu Déčka tady. (Na webu Déčka jsou dostupné i další kvízy, například AZ kvíz junior, kvíz DOSVĚTA, Hudební perličky, Zachraň zemi aj. Vedle toho jsou tu i online i další interaktivní hry.)
III. Zpátky do minulosti
Kam za historií? Tanvald toho nabízí mnoho. V okruhu 25 kilometrů na vás čekají vedle hradů Návarov, Frýdland, Frýdštejn, Vranov nebo zámku Sychrov i další historické pamětihodnosti, například zámek Hrubý Rohozenec, zámek Hrubá Skála, zámek Svijany, také zřícenina hradu Nístějka, Zbirohy, Rotštejn, Chlum nebo Kozlov, skalní hrad Drábovna, hrad Valdštejn nebo hrad Trosky.
Před miliony a miliony lety…
Ale pozor, Trosky, podobně jako Zebín, Kozákov, Kumburk, Čertí kopeček aj. má historii mnohem delší než je historie lidská. Náleží k nápadným útvarům vzniklým sopečnou činností. To je období 4,5 až 17 milionů let zpátky. Zdejší oblast však nabízí nejenom ukázky vulkanismu, ale velmi dlouhou a pestrou geologickou minulost s různými typy hornin z různých geologických období. To je také důvod, proč byl Geopark Český ráj v říjnu 2005 zařazen do prestižního seznamu evropské sítě geoparků UNESCO.
Video: Český ráj (Youtube)
Za historií se můžete vydat i do muzea. V okolí Tanvaldu najdete například Kittelovo muzeum (Pěnčín), Muzeum obrněné techniky (Smržovka), Vlastivědné muzeum Vysoké nad Jizerou, Muzeum skla a bižuterie (Jablonec nad Nisou), Muzeum skla (Harrachov), Ski muzeum (Harrachov), Muzeum Jizerských hor (Kořenov), Severočeské muzeum v Liberci, Muzeum Českého ráje v Turnově, Krkonošské muzeum na zámku Jilemnice, Muzeum dřevěných hraček v Detoa Albrechtice aj.
Video: Eleazer Kittel – legenda Jizerských hor (dokument), Youtube
NÁPADY A INSPIRACE. ÚKOLY PRO DĚTI III
- Jmenuj alespoň jednu činnou sopku.
- Řekni, kde se nachází Národní muzeum (anebo vyhledej s pomocí internetu).
- Najdi muzeum (v Česku či ve světě), které umožňuje virtuální prohlídku. A připrav pro rodiče výlet do muzea online.
- Muzeum hraček není jenom v Albrechticích. Muzea hraček se dají najít po celém Česku. Uměl bys nějaké najít?
- Víš, kdo to byl Jan Josef Antonín Eleazar Kittel? Jaké měl povolání?
IV. Klenoty krajiny
Romantická řeka Jizera, zalesněné kopce, voňavé louky protkané mezemi, ale i strmá skaliska a neskutečné výhledy. Pohádková krajina České ráje nabízí nespočet krás, mezi nimi i Rašeliniště Na Čihadle u Josefova Dolu, přístupné po povalových chodnících.
Video: Čihadla (Youtube)
Bedřichov, kde rašeliniště leží, láká i na Mravenčí stezku, která naučí něco o zvířatech obývajících Jizerské hory. Strážci hor připravili pro děti i druhou stezku, dobrodružnou výpravu za kamenem, který se jen tak nevidí. Jmenuje se příhodně „Najděte viklan“. Hledat můžete třeba i o kus dál, třeba tisíciletou lípu v Tatobitech.
Něco se naučit. To se hodí vždy!
Pokud hledáte stále ještě něco k přiučení, na okraji Liberce je Vesecký rybník. A kolem rybníka vede Naučná stezka Vesecké údolí. V Liberci zve k návštěvě také Botanická zahrada nebo Zoo Liberec. Je tu i iQLANDIA science center, čtyřpatrové vědecko-zábavní centrum, které přibližuje hravou formou vědu. Součástí je i iQPARK pro nejmenší, iQPLANETÁRIUM nebo chytrá dílna využívající moderní technologie i klasické nástroje iQFABLAB.
Video: Zoo Liberec (Youtube)
NÁPADY A INSPIRACE. ÚKOLY PRO DĚTI IV.
- Jmenuj alespoň jednoho obyvatele rašeliniště? Jaká zvířata a rostliny žijí na rašeliništi?
- Najdi viklan! Využij internet, zjisti co to viklan je a najdi nějaký obrázek konkrétního viklanu.
- Zkus ve svém okolí najít nějaký památný strom? O jaký strom jde a jak je starý?
V. Domácí laboratoř
iQLANDIA v souvislosti s koronavirovými opatřeními a karanténou připravila i zábavné domácí pokusy. Pro všechny, které baví pokusy, poznávání a věda, jsou na webu iQLANDIE k dispozici návody a video na jednoduché pokusy s použitím toho, co má každý doma.
Video: iQLANDIA SCIENCE CENTER LIBEREC (Youtube)
Hokus, pokus, abraka dabra
Takový pokus se může stát jedním z úkolů dětí v rámci dětského dne. Taková malá domácí laboratoř je jistě bude bavit! Podobnou inspiraci a návody, nejenom pro dětský den přináší i brněnské VIDA! science centrum prostřednictvím nejrůznějších pokusů na doma. V rámci pokusů si můžete s dětmi připravit například domácí šumivou limonádu.
Pokusy s vodou jsou také náplní prvního live streamu, které dětský zábavný vědecký park Vida!, vysílal během karantény. Videa s pokusy se jako inspirace pro domácí zábavu budou hodit kdykoliv.
Video: Vida! Zábavné pokusy s vodou (Youtube)
NÁPADY A INSPIRACE. ÚKOL PRO DĚTI V.
- Vytvoř si domácí laboratoř. Vyber na webu iQLANDIA science center nebo Vida! nějaký návod a pusť se do domácího pokusu. Výběr je na tobě (anebo na rodičích).
Z Prahy jsme se přesunuli do Tanvaldu a jeho okolí, podívali jsme se i do Liberce a nakonec i do Brna. Zjistili jsme přitom, že ten pravý poklad se ukrývá doma, doslova. A ještě přitom doma třeba vznikla malá domácí laboratoř.
Pro jeden Dětský den už toho bylo až až… a to jsme přitom nemuseli vystrčit nos z domu. A právě doma byste měli najít ten největší poklad!
Tak někdy příště ahoooj.
Internet:
/1/ Holek, Josef: Pohled z vlaku: unikátní projekt sbírá fanoušky už třetí rok. Železničář [online]. Praha: České dráhy, 12. červenec 2018 [cit. 2020-05-17]. Dostupné z: https://zeleznicar.cd.cz/zeleznicar/zpravodajstvi/pohled-z-vlaku–unikatni-projekt-sbira-fanousky-uz-treti-rok/-18389/
/2/ Město Tanvald (oficiální web) [online]. Město Tanvald, 2020 [cit. 2020-05-17]. Dostupné z: https://www.tanvald.cz/
/3/ Globální Geopark UNESCO Český ráj (oficiální web) [online]. Turnov: Geopark Český ráj, 2020 [cit. 2020-05-17]. Dostupné z:
http://www.geoparkceskyraj.cz/cs/geopark-1/
Den dětí doma. Užijte si s dětmi zábavnou cestu za pokladem, ven nemusíte vystrčit ani nos
Hledat poklad, třeba na tajemné zřícenině hradu? Cestovat, poznávat nová místa, žasnout nad krásami české krajiny a zázraky naší přírody? Objevovat nepoznané, učit se, bádat a tvořit? To vše se dá dělat překvapivě i doma.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.