Co nám zemětřesení říkají o Zemi? Vědecký experiment proniká do hlubin planety

Seismické vlny, které šíří zemětřesení, běžně považujeme za nositele zkázy. Mohou však být i přínosné. To když slouží vědcům jako možnost nahlédnout do hloubek, kam se jinak podíváme jen těžko. Právě seismická aktivita, zemětřesení je středobodem rozsáhlého experimentu, který je však tak trochu ukrytý za stěnami seismických stanic a vědeckých laboratoří.

Seismické stanice, kam se podíváš

Nedávný projekt AlpArray v širším okolí Alp a aktuální experiment AdriaArray, pokrývající seismickými stanicemi celou Adriatickou litosférickou desku, umožňují studovat strukturu planety nebývalých detailech.

Mezinárodní projekt sdružující asi padesátku vědeckých institucí se zaměřuje lepší pochopení geodynamiky a seismického ohrožení v širší oblasti adriatické desky (oblast jižně a jihovýchodně od Alp). Oblast výzkumu částečně překrývá s oblastí projektu AlpArray a zahrnuje i velkou část České republiky. Hlavním zdrojem dat pro realizaci projektu je přitom hustá síť pozorovacích seismických stanic. Vznikla kombinací stálých stanic v regionu a dočasných stanic, vybudovaných pro účely projektu a na dobu jeho trvání. To je plánované na dobu nejméně tří let.

Na experimentu AdriaArray, který odstartoval v roce 2022, se podílí i Geofyzikální ústav AV ČR. Přispívá do něj hned padesáti seismickými 50 stanicemi rozmístěnými ve čtyřech zemích.

Objevy seismických stanic

Seismolog Petr Kolínský z Geofyzikálního ústavu AV ČR v Praze , který se zabývá šířením seismických vln vzniklých při zemětřeseních se specializací na zkoumání vlastností povrchových vln, včetně jejich ohybu, difrakce a interference, odhalí využití seismických stanic právě na půdě Akademie věd. V přednášce otevřené široké veřejnosti v rámci Týdne vědy AV ČR vysvětlí, k čemu se seismické stanice používají, co již odhalili a co ještě chtějí vědci z dat zaregistrovaných sítí AdriaArray zjistit.

Přednáška, která se uskuteční ve středu 8. listopadu 2023 slibuje i informace o tom, kde se zemětřesení nejčastěji vyskytují a co nám současný experiment říká o aktuálním seismickém ohrožení.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *