Ach ty vlasy! Aneb co všechno na člověka prozradí vlasy?

Vlasy, jejich střih a barva, jednoduše účes je asi tím nejnápadnějším vizuálním prvkem. Aniž bychom si to uvědomovali, jsou právě vlasy jedním z klíčových faktorů, které rozhodují o tom, jak nás mnozí vnímají. A nejde jen o vzhled, ale o celkový dojem jako takový, naši osobnost.

Vlasy a účes jsou opravdu odrazem naší osobnosti. Odrážejí náš přístup k sobě, ale i okolnímu světu, naše sebevědomí nebo aktuální náladu. Význam vlasů a jejich vzhledu je mnohem větší, než si uvědomujeme… Jaká je vaše nálada? Jaké jsou vaše vlasy?

Změna – Barva vlasůDélka a střih vlasů – Výživa pro vlasy

Jakou náladu mají vaše vlasy?

Účes je součástí neverbální komunikace. Jsou významným klíčem při vytváření prvního dojmu. Poukazují na uvolněnost a zábavu, extravaganci anebo formálnost, strohost, disciplínu, sebevědomí i ostýchavost. Na první pohled odhalují něco z vnitřního rozpoložení člověka, zvláště ženy.

Vlasy vypovídají něco o tom, jak se o sebe staráme. Nejde jenom o střih, účes, ale i kvalitu vlasů, která je z velké části ovlivněna našim životním stylem a kvalitou jídelníčku.

Změna je život

Účes je ovlivněný nejenom našim módním stylem, osobností, ale také kulturními vlivy. Odráží naše životní zkušenosti. Často jsou vlasy tím prvním, na co se zaměříme, když toužíme po změně, a to jakékoliv. Může jít o změnu účesu nebo jen barvy vlasů, vždy obecně platí, že jedna změna jde společně se změnou další. Změna účesu nemusí, ale může mít význam i psychologický, kdy opravdu člověka povzbudí k realizaci změn v životě.

Mistrem, respektive mistryní změny, pokud jde o vlasy, je supermodelka Linda Evangelista. Ta v době své největší slávy neustále překvapovala novými a novými střihy, barvami a proměnami sama sebe. Překvapuje vlastně dodnes. V jednom rozhovoru sama přiznala: „ Byla jsem docela dobrá modelka. Teprve když jsem se rozhodla, že si necháme ostříhat vlasy, moje kariéra začala opravdu stoupat do závratných výšek.“ Kanadská kráska Linda Evangelista se poté objevila více než 600 krát na obálkách prestižních módních časopisů. To jenom potvrzuje její slova.

Linda Evangelista Tribute

Co vypovídá barva vlasů?

 • Nikoho nepřekvapí, že výrazné barvy v nepřirozených tónech jsou známkou extravagance. Zpravidla si je dovolí jenom silná a sebevědomá osobnost. Někdy se výrazně obarví právě lidé, kteří potřebují posílit své sebevědomí a dodat si odvahu. Na druhé straně růžové, modré, fialové nebo třeba zelené vlasy poukazují právě na určitou dávku odvahy.
 • Světlé – blond vlasy podvědomě vnímáme jako atraktivní a sexy. Jejich nositelky budou smyslné a něžné ženy. Vlasy podvědomě zesvětlují ty ženy, které chtějí vzbudit mužský zájem, touží po lásce a pozornosti. Současně však blond vlasy poukazují na něhu a citlivost dané ženy.
 • Zrzavé vlasy jsou znakem vášně, vzrušení a dobrodružství. Často se pojí s obdobím poznávání, cestování a hledání sebe sama.
 • Hnědé vlasy symbolizují empatii a přirozenost. Hnědá je barvou půdy, která se pojí s kořeny, i těmi rodinnými a vztahovými. Hnědé vlasy poukazují na stálost, pevnost a jistotu.
 • Tmavé vlasy mají být odrazem silného charakteru. Mohou značit vnitřní klid, melancholii až uzavřenost nebo samotu.
 • Šedivé vlasy poukazují nejenom na stáří, ale také na něhu, klid a vyrovnanost. Pouze v určitých případech mohou být chápány jako nedostatek zájmu o sebe.

Co vypovídá délka a střih vlasů?

 • Krátké vlasy jsou považovány za znak energičnosti, komunikativnosti, někdy i ambicióznosti.
 • Dlouhé vlasy jsou považovány za prvek otevřenosti a svobodomyslnosti, jsou také symbolem ženskosti a plodnosti.

Jean Haner, expertka na čtení ve tváři vydala celou knihu o tom, jak účes odráží povahu člověka. Během života se mění naše povaha a s ní i naše účesy – anebo naopak? Dle Jean platí například, že:

 • dlouhé vlasy, nedbale upravené náleží k citlivým, romantickým a kreativním ženám.
 • dlouhé, ale dokonale upravené vlasy sedí k perfekcionistkám.
 • cop mají v oblibě ženy, které myslí víc na ostatní než na sebe, složitý drdol údajně zase ženy se sklony k teatrálnosti až hysterii.
 • vysoký culík vypovídá něco o cílevědomosti a soutěživosti své nositelky.
Linda Evangelista: The Fashion Chameleon - #TBT with Tim Blanks - Style.com

Něco pro vlasy: výživa

Ať už máte vlasy jakékoliv, vždy budou krásné jedině tehdy, pokud budou zdravé. K tomu pomůže kvalitní (nikoli přehnaná) péče o vlasy a výživa.

Zdravé vlasy jsou vlasy dostatečně vyživené – zvenčí, ale zejména zevnitř.

Základním předpokladem zdravě vypadajících a zářivých vlasů je zdravý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály. Jde zejména o vitamín A, vitamíny skupiny B (mj. biotin – vlasový vitamín, kyselina listová), vitamín C, vitamín E a minerály jako je železo, zinek nebo vápník. Nejlepším způsobem, jak sobě, svému tělu a svým vlasům vitamíny a minerály dopřát je prostřednictvím stravy. Třeba takový špenát je výživovou bombou, a to nejenom pro vlasy.

Špenát ve svém složení nabízí všechny vitamíny prospěšné pro vlasy: vitamín A, biotin, kyselinu listovou, vitamín C, vitamín E, ale i další. Obsahuje také železo, zinek, mangan, měď, selen nebo vápník. To vše při minimu kalorií, které mu dávají kvalitní bílkoviny s obsahem omega-3 mastných kyselin. Díky svému mimořádně výživnému složení špenát vyživuje i vlasy a vlasovou pokožku, má podporovat růst vlasů a jako antioxidant také pomáhá předcházet jejich poškození. Více o špenátu…

ZDROJE a další informace: https://www.prozeny.cz/clanek/barva-vlasu-na-vas-rekne-vse-24784, https://akademie.inhair.cz/co-o-vas-prozradi-vlasy/, https://www.slimming.cz/vitaminy-na-vlasy/, https://www.elle.cz/clanek/evoluce-stylu-linda-evangelista, https://zena.aktualne.cz/volny-cas/tohle-o-vas-pry-prozradi-vas-uces-poznavate-se/r~i:article:804292/http://www.vlasy.cz/zajimavosti-o-vlasech/http://www.dama.cz/trendy/pece-o-vlasy-dokonala-hriva-krok-po-kroku-21738

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *