Chytré krmítko z ptáčků dělá Pokémony. Je to bláznivé? Získalo tisíce fanoušků

Chytré technologie pronikají i do překvapivých oblastí. A tak se na Kikstarteru objevilo i chytré krmítko Bird Buddy, které ptáčky „loví“ jako Pokémony. Vytvořil ho malý slovinský tým, který pro svůj projekt chytrého krmítka potřebuje získat peníze. Zdá se to být poněkud bláznivý nápad, ale věří mu desítky tisíc nadšenců, kteří projekt finančně podpořili. Fanoušci přispěli padesátkrát víc, než si slovinští tvůrci vytyčili za svůj cíl. Chytré krmítko se tak co nevidět stane skutečností mnoha zahrad, tvůrcům nyní nestojí nic v cestě. Distribuce by měla začít v září příštího roku.

Krmení ptáčků – Chytré krmítko – Technologie pro život

Krmení ptáčků je přínosné pro obě strany

Tvůrci chytré krmítko Bird Buddy uvádějí jeho tvůrci citátem uznávaného přírodovědce a dokumentaristy přírody Sira Davida Attenborougha, který v roce 2020 vytvořil oceňovaný snímek Život na planetě.

Krmítka nám slouží jako spojnice, umožňují komunikovat mezi lidmi a přírodou.

Sir David Attenborough

Krmení ptáčků jim pomáhá přežít náročné období zimy. Krmítko je prospěšné jednak pro ptáčky, jednak pro člověka. Je to příjemná relaxace a zábava, kterou chytré krmítko ještě povyšuje na novou úroveň prostřednictvím fotopasti. Ta se aktivuje přeletem ptáka u krmítka, anebo prostřednictvím zvuku, který pták vydává. V krmítku je zabudovaný 5Mpx foťák s širokoúhlým 120° objektivem. Fotopast snímek pomocí Wi-Fi či Bluetooth okamžitě posílá do mobilní aplikace.

Bird Buddy (Kickstarter video)

Video: Chytré krmítko Bird Buddy, Kickstarter, YouTube

Co umí chytré krmítko?

Součástí mobilní aplikace je přitom databáze tisícovky různých ptáčků, která je určená pro jejich rozpoznávání. S fotkou tak přijde i informace o tom, jaký druh ptáčka právě krmítko navštívil. Aplikace funguje jako hra s cílem vyfotit co nejvíce různých druhů ptáčků. Ptáčci se tak sbírají podobně jako virtuální Pokémoni, ovšem opeřenci jsou skuteční. Rozsah druhů zachycených ptáčků je tak daný daným regionem a také konkrétním krmivem, protože ptačí druhy se živí různou potravou. I na to tvůrci mysleli a nabízejí s krmítkem i manuál o krmení ptáků s návody, co konkrétně do krmítka konkrétním druhům nasypat.

Do krmítka Bird Buddy o rozměrech kolem dvaceti centimetrů a váze 600 gramů se vejde až 900 ml krmení. Aplikace dokonce upozorňuje ve chvíli, kdy krmení dojde. Základní verzi je možné doplnit o solární střechu nebo držák na lojové koule.

Snímky ptáčků současně slouží expertům, kteří v rámci ochrany ptactva monitorují jejich výskyt a pohyb. Aplikace je napojena na vědeckou databázi. Krmítko je dílčí součástí ochrany a umožňuje každému se na ní podílet. Ptáčkům tak s krmítkem pomáháte přímo krmením i nepřímo monitoringem. Jde o chytrou obdobu projektu sčítání ptáků České ornitologické společnosti Ptačí hodinka.

Kdo nám létá na krmítko

Video: Ptačí hodinka: Kdo létá na krmítko? (YouTube)

Technologie pro život

Chytrá krmítka pro ptáčky a chytré ptačí budky zastupuje i značka BudCam, která je běžně k vidění v českých eshopech. Reprezentuje kvalitní, ručně vyráběná ptačí krmítka s Full HD kamerou s makro režimem a nočním viděním s IR přísvitem. Krmítka doplňují ptačí budky ve dvou velikostech, kde najdou domov různé druhy ptáků. Budka zvaná sýkorník je určena pro sýkoru koňadru, sýkoru lužní a sýkoru babku. Útočiště v ní najdou i další druhy sýkor, lejsek černohlavý i bělokrký, rehek zahradní, brhlík lesní, vrabci nebo krutihlav obecný. Větší špačkovník je určen pro špačka obecného, ale také brhlíka, strakapouda, krutihlava, lejska aj.

BudCam - ptáci na krmítku - letošní první sníh

Video: Ptáci na krmítku, YouTube

Smart technologie však neslouží jen ptáčkům, ale uplatňují se i doma. Existují i chytrá krmítka pro kočky a psy. Smart technologie pro domácí mazlíčky a jejich majitele zastupují různé chytré vychytávky, například smart fontány pro kvalitní pitný režim, automatické kočičí toalety, smart dvířka pro větší bezpečí nebo třeba chytré hračky. Více se dozvíte tady…

Krmení ptáčků

Nízké zimní teploty a nedostatek potravy snižuje šance na přežití ptáčků a ptáků, kterých již tak z přírody bohužel ubývá. Pomoci jim může každý z nás prostřednictvím jakéhokoliv krmítka pro ptáčky a pravidelného přikrmování. Krmítko pro ptáky se dá umístit do každé zahrady, ale i na balkon či dokonce okenní tabuli. Nejenže bude přínosné ptáčkům, ale i pro člověka. Pozorování ptáčků je relaxace a zábava.

Literatura:

  • Berthold, P., Mohrová, G.: Krmíme ptáky – ale správně: Krmení, ochrana a bezpečí pro ptáky po celý rok. Praha: Nakladatelství Kazda, 2018. ISBN: 978-80-907420-1-7
  • Schäffer, N., Schäfferová, A.: Krmíme ptáky v zahradě: po celý rok a přírodně. Praha: Mladá fronta, 2018. ISBN: 978-80-204-4822-4
  • Ptáci na krmítku – Nejčastější návštěvníci krmítek, jejich určování a krmení. Praha: Svojtka & Co., 2015. ISBN: 978-80-256-1585-0

Internet:

/1/ Bird Buddy na Kickstarteru [online]. Kickstarter, 2020 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.kickstarter.com/projects/mybirdbuddy/bird-buddy-a-smart-bird-feeder/

/2/ Přikrmování ptáků. Birdlife.cz [online]. Praha: Česká společnost ornitologická, 2020 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/

/3/ Václavík, L.: Chytré už může být i krmítko. „Chytá“ ptáky jako pokémony. Živě.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 28. prosince 2020 [cit. 2020-12-30]. Dostupné z: https://www.zive.cz/clanky/chytre-uz-muze-byt-i-krmitko-chyta-ptaky-jako-pokemony/sc-3-a-207663/default.aspx

Chytré krmítko z ptáčků dělá Pokémony. Zdá se to být bláznivé? Získalo již tisíce fanoušků

Na Kikstarteru se objevilo chytré krmítko Bird Buddy, které ptáčky „loví“ jako Pokémony. Chytré technologie nadchli tisíce fanoušků, kteří na realizaci projektu přispěli. Chytré krmítko se tak co nevidět stane skutečností mnoha zahrad. Distribuce by měla začít v září příštího roku.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.