Mít každý den čerstvá domácí vejce s krásně zbarvenými žloutky, odklonit se od neetických velkochovů, udělat krok k soběstačnosti nebo mít netradičního domácího mazlíčka. To je jen krátký výčet mnoha důvodů, pro které uvažujeme nad pořízením vlastních slepiček, a to dokonce i v městské zástavbě. Jaké bydlení slepicím zajistit, čím je krmit a jaké vlastně vybrat plemeno? Na řádcích níže vám chov slepic přiblížíme.
Zahrada či voliéra? Slepice můžete chovat i ve městě
Slepice potřebují vhodný kurník s hřady, na kterých budou nocovat, a s hnízdními budkami pro snášení vajec. Volte raději konstrukci bez zbytečného zateplení, v izolační vrstvě se totiž mohou držet paraziti, hlavně čmelíci. Slepicím stačí suché místo bez průvanu, tepelný komfort jim pak už zajistí jejich peří i při teplotách hluboko pod bodem mrazu.
Ideálním prostředím kolem kurníku je travnatý výběh s plochou alespoň 15 metrů čtverečních na každou slepici. To aby po čase úplně nezničily trávu svým hrabáním. Nemáte-li k dispozici zahradu nebo jiný vhodný prostor, dají se slepice chovat i ve voliéře. V takovém případě se snažte zajistit alespoň 2 metry čtvereční plochy na kus.
V Česku aktuálně neexistuje žádný zákon, který by zakazoval chov slepic ve městě. Omezení se ale mohou skrývat v místních vyhláškách, a proto je lepší se předem ujistit, že na území vaší obce je chov drůbeže povolený.
Video: Chov slepic, YouTube
Kuchyňské zbytky? Jen jako zpestření ke kvalitnímu krmivu
Populární názor, že slepice můžete krmit zbytky z kuchyně, není tak úplně pravdivý. Pro drůbež se hodí jen ta část kuchyňských zbytků, která neobsahuje sůl a koření, a vždy tvoří jen zpestření k základní krmné směsi. Ta se skládá z pšenice a obilných šrotů, doplněných potřebnými minerály a vitamíny. Pro menší chov slepic se vyplatí kupovat kompletní granulované krmivo, u většího počtu slepic se dá uvažovat o míchání vlastní směsi.
Vhodné zbytky z kuchyně, které můžete ke krmení přidat, jsou slupky a nať z kořenové zeleniny, salátové listy, odkrojky z paprik, rajčat, jablek či hrušek, zbytky z melounu nebo vydlabaná semínka z dýní. Časté je přikrmování vařenými bramborami. Slepice ale nepohrdnou ani bílkovinami ve formě odřezků z masa, přilepšit jim občas můžete i kysanými mléčnými výrobky.
Video: Nejvzácnější plemena slepic, YouTube
Jak mezi plemeny slepic vybrat?
V současnosti existuje na světě přes pět set různých plemen slepic. Některá jsou vyšlechtěná pro snášku velkého množství vajec, jiná na maso. Existují také plemena okrasná především pro potěšení oka, ale také plemena bojová. Od těch raději ruce pryč.
Hledáte-li klidné slepice, které nemají tendenci příliš létat, můžete zvolit třeba zlatavě hnědé hempšírky, černé australky nebo bílé sussexky. Tato plemena slepic udrží i běžné oplocení kolem zahrady. Zároveň snáší kolem 180 až 200 vajec ročně.
Video: Brahmánka, YouTube
Velmi oblíbené jsou u nás také brahmánky, přezdívané „něžní obři“. Jde o jedno z největších plemen slepic na světě. V kontrastu s mohutným vzhledem mají brahmánky klidný temperament. Každá brahmánka ponese zhruba 120 až 140 vajec za rok.
Dobrý den,před 8týdny jsem koupila slepice.Chovám je už léta.Bylo mi řečeno že za 4týdny budou snášet.Uplynolo 8tydnu
a nic.Jsou to tzv.kropenky,jsou pěkné,ale nerostou jim hřebínky.Koupila jsem jim vitamíny,šrot jim míchám s brambory.
Kopřivy jim šrotuji,namočený chleba.Už nevím co mám dělat.Poradíte mi?
S pozdravem Pazderová J.