Zažeňte chmury. Je to lehčí, než se zdá. Pohoda je na dosah

Kočka

Ne každý den na nás za oknem vykoukne slunce, aby nám jeho paprsky vyčarovaly na tváři úsměv a zahřály u srdce. Některá rána, zvlášť ta podzimní, bývají zastřena mlžným oparem šedivé existence. Chmury počasí se mohou odrážet i v pochmurné náladě a zahalují nám, že možnost k projasnění tu vždycky je.

Ze všech stran na nás permanentně útočí události, které nás připravují o klid a berou nám sílu. Stres je v dnešní době na denním pořádku, až to vypadá, že se stal standardem, podobně jako strach, agrese a zloba. Nesmysl střídá další. A k tomu ten koronavirus, pandemie, karanténa, lockdown. Tiskové konference, média a zprávy plné všeho, jen ne pozitivních emocí. Nejistota, kam se podíváš. Pohodu aby jeden pohledal!

Úvodní foto: Pixabay.com

Hodné tuky

Kde se ta pohoda vlastně bere?

Naštěstí pohoda nemusí být definována tím, co se kolem nás děje. Nezáleží na počasí, které je prostě proměnlivé, a to nemusí být zrovna duben. Přes všechno tu vždycky může být i vlastní klidná mysl, duševní klid pramenící uvnitř. Je na každém z nás, aby si tento klid a pohodu zajistil. Nikdo jiný to za nás neudělá, opravdu ne.

Tisíc a jeden důvod, proč být…

  • Jistě se najde tisíc důvodů, proč být právě teď naštvaný, nervózní, depresivní nebo úzkostlivý.
  • Jistě se však najde minimálně jeden důvod, proč být šťastný, vděčný a pokorný. Třeba jen ten, že tu jsme, že tu můžeme být, ještě můžeme. A stále máme možnost obklopit se tím, co je příjemné. Můžeme svoji pozornost směřovat k tomu dobrému, nikoliv naopak.

Nikdo z nás neví, co přijde zítra. Ale všichni máme na výběr, zda právě tuto chvíli, hodinu či den prožijeme v klidu, anebo ve stresu. Čemu dáte přednost? Co si vyberete? Některé věci neovlivníme, tak proč si kvůli nim kazit svůj čas?

Interstellar Main Theme, Hans Zimmer - Kalimba cover.

Video: Kalimba, léčivý hudební nástroj (Youtube)

Svůj čas máme ve svých rukou

I přes všechny každodenní povinnosti máme všichni stále i chvilky, které si můžeme do sytosti vychutnat dle libosti. Jen je často zbytečně promarníme místo toho, abychom je využili k oddechu nebo načerpání nových sil. Můžeme je pojmout třeba jako kávové povzbuzení, čajovou relaxaci či rozjímání u svíčky. Výtečná káva, lahodný čaj či voňavá přírodní svíčka, každá maličkost se může proměnit na důvod, proč být šťastný, vděčný a pokorný. Každý malá radost se počítá. Poskládejte štěstí z malinkých chvilek pohody.

Vrnivá terapie

Inspirací může být i kočka, zenový mistr, který si kdekoliv dokáže najít svůj prostor, aby ho naplnil klidem. O kouzlo slastného okamžiku se s lehkostí sobě vlastní postará i kočka na klíně. Její vrnivý klid se snadno přenese i na člověka, má-li otevřené srdce a upřímné přání naladit se na pozitivní vlny.

Stačí málo. Vnitřní naladění změní i jediné cinknutí kalimby, anebo prostě jen zvonečku. A nemusí být ani kouzelný.

Bylinné kapky pro duševní pohodu

Literatura

  • Garnier, S.: Chovejte se jako kočka. Praha: Jota, 2018.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zažeňte chmury. Je to lehčí, než se zdá. Pohoda je na dosah

Pohoda nemusí být definována tím, co se kolem nás děje. Nezáleží na počasí, které je prostě proměnlivé, a to nemusí být zrovna duben. Přes všechno tu vždycky může být i vlastní klidná mysl, duševní klid pramenící uvnitř. Je na každém z nás, aby si tento klid a pohodu zajistil.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *