Zářivé oči a uhlově černá srst, ladnost atletického těla, hbitost, rychlost a zuby dokonalé šelmy. To jsou charakteristické rysy tajemného černého pantera, se kterým se setkáváme v nejednom bájném příběhu.
Ve volné přírodě je černý panter, označovaný také jako duch lesa, ke spatření jen zřídka. Dá se však na něho natrefit v některých českých zoo. I tam jde o raritu.
Panter, levhart nebo jaguár – Černý levhart – Černý jaguár
Panter, levhart nebo jaguár?
Kočkovité šelmy tradičně zdobí výrazné zbarvení srsti, tzv. mimikry, které jim umožňují zapadnout do svého přirozeného prostředí. Skvrny levharta, jaguára či geparda, stejně jako pruhy tygra fungují jako dokonalé maskování, připomínají hru světla a stínu v savaně nebo v lesnatém porostu. Genetickou mutací však může dojít ke změně zbarvení. Jde o tzv. melanismus – ztmavení. Tmavá, černá nebo temně hnědá barva srsti je dána nadměrným množstvím pigmentu melaninu.
Černý panter byl dříve považovaný za samostatný druh. Dnes tento termín patří k levhartovi, případně jaguárovi s melanismem, vždy v unikátním temném zbarvení. Zatímco levhart je šelmou Asie a Afriky, jaguár, po tygrovi a lvovi třetí největší kočkovitá šelma světa, je doma v latinské Americe.
Video: Černý panter (Duch lesa)
Černý levhart
Pravý název velké černé kočky je levhart (Panthera pardus). Žije na rozsáhlém území od Střední a jihovýchodní Asie, přes Dálný východ až po Afriku. Černá varianta levharta, tzv. melanismus, tedy černé či černohnědé zbarvení způsobené nadměrným množstvím tmavého pigmentu melaninu, se u levharta vyskytuje jen zřídka. A i u těchto jedinců můžeme zblízka v srsti pozorovat stopy typických skvrn.
V Indii, v Malajsii nebo na Jávě na tmavé formy zbarvení šelem narazíme mnohem častěji než v Africe. V afrických polopouštích a stepích nejsou tak časté, protože tam by takové zbarvení bylo příliš nápadné, snižovalo by šance na přežití. V tropických oblastech naopak tmavé šelmy lépe zapadnou. Uplatňuje se zde tzv. Gogerovo pravidlo, tzn. že čím více je daná oblast teplá a vlhká, tím tmavší srst mají zdejší savci. I proto vzbudil černý panter zachycený v Africe nebývalý rozruch.
V roce 2018 ho zdokumentovali černého levharta v Africe teprve podruhé. A to po sto letech, kdy byla černá kočka v této oblasti spatřena naposledy. První doložený černý levhart v Africe byl vyfotografován v roce 1909 v Etiopii. Podruhé ho zachytil britský fotograf Will Burrard-Lucas v keňské rezervaci Laikipia Wilderness Camp. Snímky volně žijícího černého pantera v Africe pořídil díky fotopasti, navíc vůbec poprvé ve vysoké kvalitě.
Video: Černý levhart (leopard) zachycený v Africe
Černý panter ve filmu
Fotografie Willa Burrarda-Lucase vznikly v blízkosti oblasti, kde se odehrává děj kultovního snímku společnosti Marvel Černý panter o superhrdinovy z rodiny Avengers. Na začátku roku 2018 vstoupil do kin jako komiksový film. Snímek režiséra Ryana Cooglera sklidil mimořádné ovace, mj. byl označen za nejlepší film od Marvelu všech dob.
Zvláštním úkazem je i růžový partner, jde však pouze o úkaz filmový. Růžový partner představuje animovanou postavičku, která odkazuje na slavného filmového detektiva pátrajícího po diamantu odstínů růžové s prasklinou ve tvaru skákajícího partnera.
Video: Růžový panter
Černý jaguár
Jako černý panter se někdy označuje i kočkovitá šelma latinské Ameriky jaguár (Panthera onca), tedy v případě, že má černou srst. Zatímco u levharta je černá srst vzácností, dědičnost genů pro melanismus je recesivní, u jaguára jsou tyto geny dominantní. Stačí tedy, aby jeden z rodičů byl černý a mezi mláďaty se může narodit černé kotě. Černě zbarvení jaguáři se vyskytují mnohem častěji než levharti. Levhartí černá koťata navíc bývají slabší a mají tak menší šance na přežití.
Případy melanismu se v menší míře vyskytují i u pumy (Puma concolor), i černá puma se označuje jako černý panter.
Video: Černý jaguár
Černý panter v českých zoo
Černý panter, resp. jaguár (Pantera onca) je k vidění v Zoo Hodonín. Velké kočky zde zastupuje nejenom černý panter, ale také bílý lev jihoafrický. Nevšední smetanově bílé zbarvení není dáno poruchou tvorby melaninu, ale jde o tzv. leucismus, kdy v těle šelmy pigmentové buňky zcela nebo zčásti chybějí. Černý panter je ozdobou i Zoo Plasy. Zde však jde o zástupce levharta skvrnitého. Zatímco v Hodoníně je černý panter samec, v Zoo Plasy je celá černá samička Charlotte. Její druh Samuel má klasické zbarvení levharta.
Fotogalerie: Černý panter v Zoo Plasy
Zdroj: Instagram
Internetové zdroje:
/1/ Martinová, Z.: Černý panter: Po 100 letech znovu v Africe. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 28. března 2019 [cit. 2020-03-01]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24581/cerny-panter-po-100-letech-znovu-v-africe.html
https://www.lidovky.cz/relax/veda/uchvatne-zabery-britsky-fotograf-poridil-v-africe-snimky-vzacneho-cerneho-levharta.A190213_183120_ln_veda_ele
/2/
Obrázky:
Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org
Foto/Úvodní obrázek:
Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.
Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)
Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.
Nejsme eshop.