Černá kočka přes cestu

Černá kočka je jako noc, magická a tajemná. Vyvolává rozličné představy a opravdu může připomínat ďábla. Dle mytologie zná kočka cestu do podsvětí, i proto si vysloužila místo po boku bohů.

Bohy i člověka provází kočka od nepaměti. Celá tisíciletí je obdivovaná i zatracovaná, uctívaná i nenáviděná. Celá tisíciletí je kočka svá, černá kočka obzvlášť. Vždy je to silná individualita, nezávislá bytost se svobodnou vůlí, vždy je to osobnost, které vzbuzuje respekt. Charisma a sebejistota kočky může být inspirující, ale také zrcadlí nejistotu některých lidí. Odtud už je jen krůček ke strachu a pověrám.

Úvodní foto: Unsplash.com

Pověry – Hon na čarodějnice – Bílá magie s černou kočkou – Vrnivá terapie

Ach ty pověry

Definice pověry je přesná – pověra je jednoduše konání, které nemá žádné logické zdůvodnění. Přestože se u některých pověr dá vypátrat jejich původ a zdůvodnit, proč existují, stále nemají v moderním světě žádnou rozumovou či dokonce vědeckou oporu. Miliony a miliony věří, že černá kočka nosí smůlu. Černá kočka přes cestu je pak vyleká víc než nějaká pirát silnic nebo třeba UFO. Někteří přitom budou svůj postoj přizpůsobovat tomu, zda kočka přes cestu přišla zleva či zprava. Jsou to ti lidé, kteří černou kočku nejspíš nikdy neměli, protože jinak by takové pověře nikdy nemohli dávat žádný význam. Naopak se jistě najde mnoho chovatelů, kteří vám z vlastní zkušenosti potvrdí, že černá kočka nosí štěstí.

Pověry pomáhají člověku s pocitem jistoty v nejistém světě, avšak již to hovoří o marnosti tohoto zastaralého pohledu. Ano, jsou součástí lidových tradic, předávají se z generace na generaci, avšak ty negativní pověry jsou založeny na strachu, už to je špatně. Dávají jakousi planou naději, že člověk může uchopit svůj osud do vlastních rukou. Pověry přivádějí člověka zcestně k domnění, že má život ve svých rukou. Reálně ho k pocitu vlastní sebejistoty dovedou efektivnější kroky než zcestné podporování nepřirozeného strachu. Ostatně sebejistotu by člověk mohl brát u kočky, klidně i té černé kočky. Každá kočka má totiž sebejistoty na rozdávání.

Pokud by byly pověry jen pozitivní, vyvolávaly by jen pozitivní efekt, měly by přínos i se svou nelogickou podstatou. Tak fungují nejrůznější talismany pro štěstí, prostě fungují, protože jim lidé věří. Jenže pověry nejsou jen pozitivní.

Hon na čarodějnice

Co už si chuděry kočky, a ty černé kočky obzvlášť, vytrpěly kvůli pověrám. Přestože je v době antiky, zvláště staří Egypťané uctívali, ve středověku si zažily opravdu dobu temna. Kočky byly oslavovány také v severské tradici, i to však byl důvod, proč si je katolická církev spojila s pohanství a začala na ně razantně útočit. Ve 13. století papež Řehoř IX. označil kočky za satanovy sluhy. Spustil tak vlnu nenávisti, kdy byly kočky upalovány na hranicích společně s jejich chovatelkami, údajnými čarodějnicemi (anebo opačně). Následkem bylo šíření různých epidemií, mj. velké morové epidemie ve 14. století, která stála mnoho a mnoho lidských životů.

Ať o čarodějnictví prohlašuje církev cokoliv, jisté je, že kočky fungují jako ochránci, od pradávna chrání lidské obydlí před hlodavci a nemocemi, které hlodavci přenášejí. O tom není pochyb. Pochybovat se možná dá o tom, že kočky v sobě nesou ochrannou energii, ale každý chovatel a milovník koček vám to jistě potvrdí. Na rozdíl od těch negativních se pozitivní pověry hodí, i jako placebo, stejně tak nejrůznější pozitivní symboly a talismany. Jeden takový talisman najdeme v Asii, je to kočka pro štěstí – Maneki Neko.

Bílá magie s černou kočkou

Těm, kdo věří, stejně jako slavný Antoine de Saint-Exupery věří, že „to, co je podstatné, je očím neviditelné“, kočky mohou pomoci to podstatné objevit. V jejich očích můžeme hledat tajemství vesmíru, které je sice neviditelné, ale je v těch kočičích očích ukryté. Jen se do nich zadívejte.

Jen se podívejte, jak kočky žijí. Mohou nám být vzorem, jak si užívat života, ale inspirací může být i jejich schopnost relaxovat, odpočinek a spánek. Můžeme se od nich učit umění spokojenosti. Můžeme se s nimi radovat s těch malých každodenních radostí ve stylu hygge nebo lykke.

Těm, kdo chtějí využít kouzla bílé magie, kočky zajisté přijdou vhod. Mohou se pak stát společnicemi čarodějnic, tedy těch hodných a moderních čarodějnic. Nejde však jenom o čarodějnice! I moderní vědecké výzkumy ukazují, že kočka má na člověka skutečně léčivé působení. Ne nadarmo se využívá prostřednictvím tzv. felinoterapie. Každá kočka, i ta černá, je prostě takový terapeut. Stačí mu dát šanci. Jen zkuste pozvat kočku k sobě domů. Poznáte, jak to s těmi kočkami ve skutečnosti je.

Vrnivá terapie

Když člověku přeběhne černá kočka přes cestu, aby si s elegancí sobě vlastní našla pohodlné místečko na jeho klíně a mohla se tak oddávat slastnému nicnedělání za doprovodu tichounkého vrnění, všechny pověry se rázem rozplynou. S přítomností kočky se postupně rozplývají i starosti a stres. Stejně jako jiné i černá kočka dokáže projasnit svět, pročistit myšlenky a zklidnit psychiku. 

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Martinová, Z.: Kočky: Přítulné šelmy. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 24. srpna 2017 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

/2/ Stanku, H.: Kočka a její magické schopnosti: Čím vám může být prospěšná?. iPrima.cz  [online]. Praha: FTV Prima, 26. června 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/domov-rodina/kocka-jeji-magicke-schopnosti-cim-vam-muze-byt-prospesna

/3/ Lišková, K.: Kočka, družka čarodějnic. Žena-in.cz [online]. Praha: Žena-in.cz, 22. října 2014 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/kocka-druzka-carodejnic

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Černá kočka přes cestu

Černá kočka je jako noc, magická a tajemná. Vyvolává rozličné představy a opravdu může připomínat ďábla. Dle mytologie zná kočka cestu do podsvětí, i proto si vysloužila místo po boku bohů. Bohy i člověka provází kočka od nepaměti a nemusí být jenom černá.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)