Čerenkovy teleskopy poprvé na území Česka. V Ondřejově umožňují pozorování vysokoenergetického záření

První a jedinečná instalace na území Česka, která rozšiřuje možnosti pozorování zásadních vesmírných dějů. To jsou Čerenkovy teleskopy  v Ondřejově, které dokážou zachytit vysokoenergetické záření, částice světla z těch nejbouřlivějších oblastí vesmíru. Mohou tak přispět ke zkoumání černých děr, neutronových hvězd nebo výbuchů supernov. Červeně nabarvené teleskopy, které při pozorování dosahují až do výšky devíti metrů, stojí na začátku velkých objevů.

Záblesky světla jako předmět pozorování

Dva mohutné teleskopy v Ondřejově neslouží k pozorování toho, co vidíme na noční obloze okem, zaměřují se naopak na tzv. gama fotony, vysokoenergetické záření, nejmladší obor astronomie. Vesmírné exploze vytvářejí modré záblesky, jen těžko pozorovatelné Čerenkovo záření. A právě tyto záblesky jsou předmětem zkoumání pomocí Čerenkových teleskopů. Ty v Ondřejově jsou kvalitou srovnatelné s přístroji, které budou pracovat na nejcitlivější mezinárodní observatoři vysokoenergetického záření gama na světě Cherenkov Telescope Array (CTA).

Episode 7 - How do Cherenkov Telescopes Work?

Video: Jak funguje Čerenkův teleskop? (v angličtině), YouTube CTA

Zatímco na jednom konci duté konstrukce je série šestiúhelníkových zrcadel, na druhé straně je extrémně citlivá kamera. I kamera má podobu včelí plástve a funguje milionkrát rychleji než například běžná kamera mobilního telefonu. Vesmír je tak schopna zachytit v řádech nanosekund.

Teleskopy vznikly v rámci konsorcia SST-1M, sdružuje Fyzikální a Astronomický ústav AV ČR, Univerzitu Palackého v Olomouci, Ústav jaderné fyziky Henryka Niewodniczańského Polské akademie věd nebo Univerzitu v Ženevě.

V záři hvězd 124 - Nové dalekohledy v Ondřejově

Video: Nové teleskopy v Ondřejově, YouTube

Krabí mlhovina jako začátek

Aktuálně jsou unikátní teleskopy v Ondřejově zaměřené na nejjasnější zdroj vysokoenergetických fotonů – Krabí mlhovinu v souhvězdí Býka. Jde o pozůstatek supernovy, ze které vylétají vysokoenergetické částice. Krabí mlhovina byla také prvním zdrojem vysokoenergetického záření, které se astronomům podařilo poprvé zachytit. Bylo to v devadesátých letech minulého století. Tzv. první světlo, spršky kosmického záření z Krabí mlhoviny již také zaznamenali v Ondřejově. Odstartoval tak asi dvouletý testovací provoz teleskopů.

„Společně s dalšími, které staví třeba Evropská jižní observatoř, budou v budoucí dekádě nebo dvou tvořit základní páteř velkých astronomických přístrojů a přinášet zcela nové poznatky o tom, co ve vesmíru je a jak to s ním vypadá,“ uvedl ředitel Astronomického ústavu Michal Bursa.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Čerenkovy teleskopy poprvé na území Česka. V Ondřejově umožňují pozorování vysokoenergetického záření. První a jedinečná instalace na území Česka, která rozšiřuje možnosti pozorování zásadních vesmírných dějů. To jsou Čerenkovy teleskopy  v Ondřejově, které dokážou zachytit vysokoenergetické záření, částice světla z těch nejbouřlivějších oblastí vesmíru. Mohou tak přispět ke zkoumání černých děr, neutronových hvězd nebo výbuchů supernov.

Křivánková, R.: Čerenkovy teleskopy poprvé na území Česka. V Ondřejově umožňují pozorování vysokoenergetického záření. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/cerenkovy-teleskopy-ondrejov/

Hvězdárna Ondřejov

Hvězdárna Ondřejov, která byla založená již roku 1905 Josefem Fričem, patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím svého oboru v Evropě. Leží nad Obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR), který zde také sídlí. Je vybavena dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v České republice. V areálu hvězdárny, který tvoří i arboretum s vzácnými dřevinami a moderními plastikami, je umístěno Astronomické muzeum V. Šafaříka.

HVĚZDÁRNY · VESMÍR · ÚPLŇKY 2022 · OBJEVUJTE!

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.