Celosvětový úklidový den: Je čas na velký úklid Česka i celé planety

Globální akce Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day) chce upozornit na problém s odpadem, kterého je všude kolem nás stále více. Nejde však jen o upozornění, podnícení diskuse o udržitelném způsobu nakládání s odpady nebo boj proti plastům. Jde také o konkrétní akce, které bojují proti odpadu a především se zaměřují na jeho úklid. Lidé po celém světě sbírají odpadky, uklízejí města, ale i lesy nebo řeky.

Celosvětový úklidový den. Co to je?

Myšlenka pochází z Estonska a roku 2008. Tam se uskutečnil první národní úklid, účastnilo se ho tehdy několik desítek tisíc lidí. Těm se podařilo celou zemi uklidit za 5 hodin. Postupně se do akce zapojovali další a další lidé i státy…

V Česku velký úklid začal v roce 2018, a to 15. září. To už probíhal současně na tolik a místech světa, že ho český spolek Ukliďme Česko označil za největší dobrovolnickou akci v dějinách lidstva. Jenom v České republice proběhlo v ten den dle wikipedie celkem 3295 úklidů po celém Česku, které organizovali jednotlivci, firmy, školy, obce i další organizace.

Celosvětový úklidový den s historií od roku 2008 zahrnuje i akce s dlouholetou tradicí. V Česku je to například velká akce Čištění Vltavy pod taktovkou Sdružení pro Vltavu. V roce 2008 se uskutečnil již 25. ročník, kterého se účastnilo přes 250 vodáků. Na tento úklid časově navazuje i akce Čistá řeka Jizera i další.

„Už nestačí o planetárních problémech jen diskutovat na sociálních sítích. Lidem dochází, že sami můžou něco udělat. Třeba ten zaneřáděný svět uklidit a začít se chovat ohleduplně k sobě navzájem i k životnímu prostředí. Je vidět, že Cíle udržitelného rozvoje inspirují lidi na celém světě, včetně Česka,“

komentuje Celosvětový úklidový den Michal Broža, vedoucí kanceláře OSN v Praze.

Video: Úklidový den Jezbořice – vítězné video 2019. Do akce se v Jezbořicích zapojilo 53 osob z toho 18 dětí. Společně jsme sesbírali 1,5 tuny odpadu!

Vítězné video 2019

Celosvětový úklidový den 2019

V roce 2019 vychází Celosvětový úklidový den na sobotu 21. září. Miroslav Kubásek, národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku uvedl, že do úklidu se zapojí hned 169 zemí z celého světa. Úklid bude probíhat od Havaje až po Nový Zéland, Česká republika není výjimkou. Dle spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody, kteří se na organizaci Mezinárodního úklidového dne podílejí, se do něho zapojuje na 150 tisíc dobrovolníků z Česka. Akce probíhají po celém Česku, jejich přehled najdete v mapě úklidů. Není úklid jako úklid!

21. září 2019 proběhne několik set úklidů, další akce se chystají i na další podzimní dny. Zapojuje se mnoho skupin, organizací i jednotlivců, starají se o úklid nejenom v celosvětový úklidový den.

Díky jim je svět o něco hezčí a čistější. Díky jim!

#celosvetovyuklidovyden #worldcleanupday2019 #uklidmecesko

Noc otevřených dveří v SAKO Brno

Noc otevřených dveří v SAKO Brno slibuje ukázku popelářských vozů, ale i noční módní přehlídky upcyklovaných modelů. V rámci akce se návštěvníci podívají i do běžně nepřístupných prostor, pro registrované se uskuteční exkurze do provozu ZEVO a dotřiďovací linky na odpad z barevných popelnic. Připravuje se i virtuální realita s možností navštívit jámu s odpadem nebo kotel, kde hoří odpad. V noci pak proběhne světelná show.

Představí se projekty, které se zaměřují na prevenci vzniku odpadu. V rámci akce Hrníčky chtějí do světa si návštěvníci mohou odnést nějaký líbivý hrníček (a přinést hrníček pro někoho jiného). Infostánky nabídnou užitečné informace o kompostování, recyklaci textilu nebo třídění odpadu. Chystá se i Mistrovství plavání v plastu.

Program

 • 15:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
 • 16:00 komentovaný hasičský zásah – vyprošťování jeřábníka
 • 16:30 popelářské tancování s Nikou
 • 17:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
 • 17:30 popelářské tancování s Nikou
 • 18:00 módní přehlídka
 • 18:30 mistrovství plavání v plastu
 • 19:00 promenáda popelářských aut / povídání o zvířátkách
 • 19:30 popelářské tancování s Nikou
 • Setmění – rozsvícení celého areálu SAKO
 • 20:00 módní přehlídka
 • 20:30 UV světelná show
 • 21:00 komentovaný hasičský zásah – vyprošťování jeřábníka
 • 21:30 módní přehlídka
 • 22:00 UV světelná show

[/kc_column_text][/kc_accordion_tab][/kc_accordion][/kc_column][/kc_row][kc_row use_container=“yes“ _id=“968086″][kc_column width=“12/12″ video_mute=“no“ _id=“65138″][kc_column_text _id=“583851″]

Internetové zdroje a další informace: 

https://www.uklidmecesko.cz

http://www.svetovyuklid.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Celosv%C4%9Btov%C3%BD_%C3%BAklidov%C3%BD_den

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2595661-lide-po-celem-svete-uklizeji-planetu-ulice-parky-i-treba-reky

https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/o-vikendu-se-kona-celosvetovy-uklidovy-den

https://www.mzp.cz/cz/celosvetovy_uklidovy_den_zari

https://zena-in.cz/clanek/v-sobotu-se-pripravte-na-velky-uklid-dukladna-cistka-ceka-cely-svet

https://www.sako.cz/pro-brnaky/cz/1167/noc-otevrenych-dveri-v-saku/

Hvězdičkujeme...