Kocourův bylinný čaj všeholék. Co všechno v něm je?

Ach ty bylinky! My u kocoura nedáme na bylinky dopustit, postupně vás seznamujeme s těmi, které využíváme jako bylinky na doma. Současně také odhalujeme, jak s těmito bylinkami nakládáme.

Samozřejmě z bylinek připravujeme i bylinný čaj a ne čaj jen tak ledajaký, říkáme mu všeholék a jako všeholék ho také využíváme.

V tomto případě rozhodně neplatí, že co je zdravé, není dobré. Tento čaj je totiž opravdu dobrý.

Příběh našeho čaje

Nehledejte v tom žádné složitosti, smíchali jsme své oblíbené bylinky tak, aby vznikl chutný voňavý čaj slibující všestranné účinky. Ty ostatně slibuje již základní ingredience, kterou jsou mladé listy konopí. V čaji mají chuť a vůni připomínající ostrou trávu, v čistém čaji z konopí se proto vyplatí trochu medu pro zjemnění.

My jsme však čaj z listů konopí vyšperkovali dalšími bylinkami. Máta dodala trochu svěžesti tak, jak to umí jen máta, zajímavou tóny až s nádechem exotický přinesla šanta kočičí. K tomu zklidňující levandule a nakonec brahmi, které má samo o sobě neutrální chuť a vůni, zato slibuje silné působení na nervovou soustavu a zvláště mozkovou činnost, koncentraci, mentální výkonnost, paměť… a to se hodí.

Takže si to shrneme

  • konopí (mladé listy) – 50 %
  • máta ananasová (listy) – 20 %
  • šanta kočičí (květy, listy) – 20 %
  • levandule (květ) – 5 %
  • brahmi (stonky s listy) – 5 %

Procento za bylinkou udává poměrový podíl dané bylinky z celkového množství. Jistě je možné poměr měnit dle svých chutí a preferencí, toto je jen inspirace a návrh. Všechny bylinky jsme měli nasušené, ale určitě by se daly využít i čerstvé.

Samozřejmě je třeba zmínit, že bylinný čaj dle legislativy (ČR, EU a tak) nemůže být doporučován jako lék na cokoliv (od toho jsou lékaři, lékařská vyšetření a léky), snad nám tedy odpustíte, jak jsme čaj pojmenovali.

Jednoduše – ani v tomto článku ani jinde na našem webu nenajdete žádná výživová a zdravotní tvrzení. Jde jen o naše osobní postřehy, poznatky dané zkušenostmi nebo samostudiem herbářů a moudrých knih.

A když už jsme u těch elixírů…

Máme u kocoura i další lektvary, kterým říkáme „medicína“, tak třeba:

  • kalvados z vlastních jablíček provoněný skořicí
  • jablečný mošt a jeho francouzského příbuzného cidré
  • alkoholovou tinkturu z listů konopí
  • trávu, samozřejmě kočičí – šáchor nebo obyčejný/neobyčejný ječmen
  • zelené potraviny (aby té zelené a ječmene nebylo málo)

Chcete víc voňavých a léčivých tipů?

Mrkněte do sekce Bylinky na doma nebo Zahrada u kocoura. Zajímat by vás mohly i pokojové rostliny, chytré tipy do domácnosti nebo Feng Shui jednoduše a prakticky, tedy pro každého.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *