Každý z nás má mnoho a mnoho každodenních povinností, které lze zvládnout snáze, pokud mozek funguje na plné obrátky. Právě mozek řídí to, co a jak děláme. Právě mozek startuje motor naší výkonnosti. Přitom i mozek se dá vcelku jednoduše nakopnout.
Mozek se dá trénovat, takovým tréninkem je i studium. Nejenom studenti však ocení lepší paměť a schopnost koncentrace, vyšší mentální produktivitu a celkovou výkonnost mozku. Jde to! A my přinášíme tipy, jak na to.
Výživa pro mozek – Zlatý poklad nejenom pro studenty
ROZMARÝN – OREGANO – BAZALKA – BRAHMI
Výživa pro mozek
S mozkem je to podobně jako se svaly, s důmyslným tréninkem přichází i síla a výkon.
Svoji roli však hraje i celková životospráva jako taková (ať už jde o svaly nebo mozek), včetně pravidelného pohybu, ale i dostatečné regenerace a odpočinku. Nezbytnou podmínkou správného fungování celého těla i jeho řídící jednotky, tedy mozku, je dostatečný a kvalitní spánek.
Jestli nevíte, jak na to, máme hned 10 tipů pro lepší spánek nebo babské rady na nespavost.
A samozřejmě je tu i výživa, která nám může ubírat energii nebo naopak energii dodávat, dokonce existuje i výživa pro mozek.
Jako výživa pro mozek fungují vitamíny skupiny B, ale i další vitamíny a antioxidanty, minerální látky jako je železo, zinek, vápník, hořčík, selen, chróm nebo mangan, a také omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tyto živiny jsou pro lidský organismus prospěšné v mnoha ohledech a jsou nezbytné i pro správné fungování celé nervové soustavy včetně mozku.
Vitamíny a minerály prospěšné pro mozek najdeme například v bobulovitém ovoci (borůvky, maliny, ostružiny, ale i netradiční arónie, muchovník), v listové zelenině (špenát, mangold, kapusta) nebo oříšcích a semínkách (lněná semínka) aj.
Více se dozvíte v článku Čím nakrmit mozek?
Zlatý poklad nejenom pro studenty
Mezi potravinami pro mozek nechybí ani koření. Pro zdraví mozku se vyzdvihuje zejména kurkuma. Její účinná látka kurkumin nese výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky. I díky nim je kurkuma prospěšná při ochraně a regeneraci mozkových funkcí.
Kurkuma má být dokonce prospěšná tak moc, že ji ocení nejenom studenti či lidé plnící náročné mentální úkoly, ale má pomáhat i lidem s poruchami mozkové činnost a psychickými potížemi. Kurkuma se dokonce označuje jako neškodné přírodní antidepresivum. Více o kurkumě…
Antidepresivně jistě působí i pěstování bylinek, a to ještě nepřišla řada na jejich účinky.
Je čas to napravit!
BYLINKY NA MOZEK
Takové, které si můžete bez potíží vypěstovat sami
Voňavé bylinky známe z kuchyně. Často oceňujeme jejich vůni, která dodá pokrmům právě to, co potřebují. Méně si uvědomujeme, že již tato vůně je léčivá. Na léčivém působení vonných silic je ostatně založena celá aromaterapie. I ty základní bylinky, které nechybí snad v žádné kuchyni a které se dají bez větších potíží pěstovat na zahrádce, v truhlíku nebo v květináči za oknem mohou být užitečné pro ono nakopnutí mozku.
Rozmarýna
Posila mozku
ROZMARÝN
Rozmarýn, také rozmarýna bude užitečná zejména pokud jde o posílení mozku.
- Obsahuje vonné éterické oleje s posilujícími účinky, ty mají schopnost stimulovat mozkovou činnost.
- Rozmarýn již svoji vůní povzbuzuje a zvyšuje bdělost mozku.
- Dokonce má zlepšovat náladu, stačí si přičichnout k rozmarýnu a hned je líp.
- Nejde jen o mozek a nervovou soustavu, rozmarýn je bylinka prospěšná i pro trávení a imunitní systém.
Rozmarýn je středomořskou bylinkou, která potřebuje hodně slunce. Pokud jí ho dopřejete, můžete ji s úspěchem pěstovat. Své účinky nabízí v čerstvé, ale i sušené podobě (to kdybyste se hned nechtěli pouštět do pěstování a chtěli si rozmarýn obstarat).
Rozmarýn je součástí provensálského koření, tedy středomořská kuchyně s provensálským kořením je strava pro mozek. To platí i o indické kuchyni s kurkumou, o které byla řeč výše.
Rozmarýn sobě a svému mozku můžete dopřát i jako rozmarýnový čaj nebo v podobě osvěžující aromaterapeutické koupele.
Aromaterapie, která vás nakopne
Nakonec stačí i esenciální olej rozmarýn v aromalampě nebo difuzéru. Vytvoří energizující atmosféru, ve které vaše mozkové závity poběží jako nikdy před tím. Využijte sílu aromaterapie i pro nakopnutí svého mozku. Pořiďte si esenciální olej rozmarýn a inhalujte!
Anebo si pořiďte osvěžující květovou vodu rozmarýn a kdykoliv budete potřebovat – jednoduše ji stříkněte do okolí anebo přímo na tvář, zaručeně povzbudí.
Dobromysl
Psychická odolnost
OREGANO
Oregano, česky dobromysl již dle názvu vypovídá o tom, že na mysl působí a působí dobře.
- Dobromysl zklidňuje psychiku.
- Posiluje psychickou odolnost.
- Působí jako mírné antidepresivum.
- Mj. pomáhá při poruchách spánku. Již byla řeč o tom, že spánek je podmínkou pro správné fungování mozku.
To však ještě stále není z výčtu prospěšných účinků této bylinky vše.
- Oregano (dobromysl) působí protizánětlivě a antisepticky.
- Napomáhá trávení, povzbuzuje metabolismus.
- Hodí se i při kašli, protože usnadňuje odkašlávání.
Oregano je další z koření typické středomořské kuchyně, takže si pro léčivé účinky klidně můžete nějaký tu středomořskou pochoutku s oreganem dát. Anebo si můžete dát čaj z dobromysli.
Pěstování oregana je podobné pěstování rozmarýny. Chce to hodně světla a sušší půdu, na rozdíl od rozmarýnu dobromysl zpravidla nevymrzá ani v těch extrémních mrazech českých zim.
Bazalka
Proti únavě
BAZALKA
Aby té vůně středomoří nebylo málo, je tu i bazalka, jedna z nejoblíbenějších bylinek vůbec.
Bazalka se pěstuje jako letnička, i v květináči je na pěstování nenáročná snad jako žádná jiná. Chce prostě občas jenom trochu zalít.
- Voňavá bazalka těší nejenom svým vzrůstem a vůní, ale také antioxidačními a protizánětlivými účinky.
- Je prospěšná pro zažívání, ale i nervový systém a psychiku.
- Bazalka povzbuzuje při únavě a vyčerpání.
- Zahání stres a pomáhá zvládnout i to nejnáročnější období, třeba zkouškové.
Můžete si dát třeba salát capresse, ale také čaj z bazalky nebo využít esenciální olej z bazalky v aromalampě nebo difuzéru.
Bazalka nezklame v žádné podobě, dokonce ani v podobě ajurvédské, posvátné.
Posvátná bazalka
V ajurvédě se využívá bazalka posvátná označovaná jako Tulsi. Je to rostlinka původem z Indie s intenzivní vůní připomínající hřebíček a skořici.
Tulsi se využívá v indické medicíně ajurvéda, k nám se dostává jako čaj nebo dokonce tablety. Bazalku posvátnou najdeme i v thajské kuchyni. Její vůně se součástí i těch nejprestižnějších francouzských parfémů. A nakonec – i v českých podmínkách se dá pěstovat jako víceletá přenosná rostlina.
Pokud se do pěstování nechcete pouštět, pořiďte si tulsi rovnou jako čaj nebo tablety:
Maximální výkon mozku
BRAHMI
Ze slunného středomoří jsme se postupně dostali až do Indie, abychom objevili nejenom tulsi, ale i další poklad ajurvédské medicíny nazývaný brahmi.
Jde o rostlinu bakopa, která je příbuzná okrasné rostlině bakopa rostoucí i v truhlících v Česku. Bakopa drobnolistá nabízí také okrasný vzhled a snadné pěstování – v našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina oceňující letnění.
Pokud máte brahmi v květináči, nevoní, výhonky rostliny však poslouží podobně jako listová zelenina nebo zelené koření.
- I takto jako zelená pochoutka slibuje výrazné posílení mozkové funkce, lepší paměť, vyšší koncentraci a vůbec vše, co si s činností mozku a nervové soustavy umíte představit.
Čerstvé i sušené výhonky bakopy (brahmi) slouží pro přípravu čaje. Čaj z brahmi sice nakopne mozek, ale chuťové pohárky příliš neuspokojí. Nemá výraznější vůni ani chuť, proto se hodí přidat k bakopě i jiné bylinky (třeba z těch výše uvedených, vzájemně své účinky ještě znásobí – viz čaj Tulsi Brahmi).
Takto vypadá brahmi v praktické podobě, bez pěstování, ihned k použití:
ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mozek, http://www.vysokeskoly.cz/clanek/jak-si-zlepsit-pamet-a-koncentraci-jdete-na-to-pres-zaludek%3Fpage=6, https://ona.idnes.cz/na-mozek-rozmaryn-bazalka-na-nervy-pet-bylinek-ktere-prospeji-zdravi-1js-/zdravi.aspx?c=A090810_111655_vase-telo_pet, http://bylinkopedie.cz/bakopa-drobnolista/, http://bylinkydnes.cz/nejlepsi-bylinky-pro-posileni-pameti/, https://www.dama.cz/clanek/mozek-potrebuje-ziviny-bylinky-a-klid