4 bylinky z květináče, které nakopnou mozek!

Každý z nás má mnoho a mnoho každodenních povinností, které lze zvládnout snáze, pokud mozek funguje na plné obrátky. Právě mozek řídí to, co a jak děláme. Právě mozek startuje motor naší výkonnosti. Přitom i mozek se dá vcelku jednoduše nakopnout.

Mozek se dá trénovat, takovým tréninkem je i studium. Nejenom studenti však ocení lepší paměť a schopnost koncentrace, vyšší mentální produktivitu a celkovou výkonnost mozku. Jde to! A my přinášíme tipy, jak na to.

Výživa pro mozek – Zlatý poklad nejenom pro studenty

ROZMARÝN – OREGANO – BAZALKA – BRAHMI

Výživa pro mozek

S mozkem je to podobně jako se svaly, s důmyslným tréninkem přichází i síla a výkon.
Svoji roli však hraje i celková životospráva jako taková (ať už jde o svaly nebo mozek), včetně pravidelného pohybu, ale i dostatečné regenerace a odpočinku. Nezbytnou podmínkou správného fungování celého těla i jeho řídící jednotky, tedy mozku, je dostatečný a kvalitní spánek.

Jestli nevíte, jak na to, máme hned 10 tipů pro lepší spánek nebo babské rady na nespavost.
A samozřejmě je tu i výživa, která nám může ubírat energii nebo naopak energii dodávat, dokonce existuje i výživa pro mozek.

Jako výživa pro mozek fungují vitamíny skupiny B, ale i další vitamíny a antioxidanty, minerální látky jako je železo, zinek, vápník, hořčík, selen, chróm nebo mangan, a také omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Tyto živiny jsou pro lidský organismus prospěšné v mnoha ohledech a jsou nezbytné i pro správné fungování celé nervové soustavy včetně mozku.

Vitamíny a minerály prospěšné pro mozek najdeme například v bobulovitém ovoci (borůvky, maliny, ostružiny, ale i netradiční arónie, muchovník), v listové zelenině (špenát, mangold, kapusta) nebo oříšcích a semínkách (lněná semínka) aj.

Více se dozvíte v článku Čím nakrmit mozek?

Zlatý poklad nejenom pro studenty

Mezi potravinami pro mozek nechybí ani koření. Pro zdraví mozku se vyzdvihuje zejména kurkuma. Její účinná látka kurkumin nese výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky. I díky nim je kurkuma prospěšná při ochraně a regeneraci mozkových funkcí.

Kurkuma má být dokonce prospěšná tak moc, že ji ocení nejenom studenti či lidé plnící náročné mentální úkoly, ale má pomáhat i lidem s poruchami mozkové činnost a psychickými potížemi. Kurkuma se dokonce označuje jako neškodné přírodní antidepresivum. Více o kurkumě…

Antidepresivně jistě působí i pěstování bylinek, a to ještě nepřišla řada na jejich účinky.

Je čas to napravit!

BYLINKY NA MOZEK

Takové, které si můžete bez potíží vypěstovat sami

Voňavé bylinky známe z kuchyně. Často oceňujeme jejich vůni, která dodá pokrmům právě to, co potřebují. Méně si uvědomujeme, že již tato vůně je léčivá. Na léčivém působení vonných silic je ostatně založena celá aromaterapie. I ty základní bylinky, které nechybí snad v žádné kuchyni a které se dají bez větších potíží pěstovat na zahrádce, v truhlíku nebo v květináči za oknem mohou být užitečné pro ono nakopnutí mozku.

Rozmarýna

Posila mozku

ROZMARÝN

Rozmarýn, také rozmarýna bude užitečná zejména pokud jde o posílení mozku.

 • Obsahuje vonné éterické oleje s posilujícími účinky, ty mají schopnost stimulovat mozkovou činnost.
 • Rozmarýn již svoji vůní povzbuzuje a zvyšuje bdělost mozku.
 • Dokonce má zlepšovat náladu, stačí si přičichnout k rozmarýnu a hned je líp.
 • Nejde jen o mozek a nervovou soustavu, rozmarýn je bylinka prospěšná i pro trávení a imunitní systém.

Rozmarýn je středomořskou bylinkou, která potřebuje hodně slunce. Pokud jí ho dopřejete, můžete ji s úspěchem pěstovat. Své účinky nabízí v čerstvé, ale i sušené podobě (to kdybyste se hned nechtěli pouštět do pěstování a chtěli si rozmarýn obstarat).

Rozmarýn je součástí provensálského koření, tedy středomořská kuchyně s provensálským kořením je strava pro mozek. To platí i o indické kuchyni s kurkumou, o které byla řeč výše.

Rozmarýn sobě a svému mozku můžete dopřát i jako rozmarýnový čaj nebo v podobě osvěžující aromaterapeutické koupele.

Aromaterapie, která vás nakopne

Nakonec stačí i esenciální olej rozmarýn v aromalampě nebo difuzéru. Vytvoří energizující atmosféru, ve které vaše mozkové závity poběží jako nikdy před tím. Využijte sílu aromaterapie i pro nakopnutí svého mozku. Pořiďte si esenciální olej rozmarýn a inhalujte!

Anebo si pořiďte osvěžující květovou vodu rozmarýn a kdykoliv budete potřebovat – jednoduše ji stříkněte do okolí anebo přímo na tvář, zaručeně povzbudí.

Dobromysl

Psychická odolnost

OREGANO

Oregano, česky dobromysl již dle názvu vypovídá o tom, že na mysl působí a působí dobře.

 • Dobromysl zklidňuje psychiku.
 • Posiluje psychickou odolnost.
 • Působí jako mírné antidepresivum.
 • Mj. pomáhá při poruchách spánku. Již byla řeč o tom, že spánek je podmínkou pro správné fungování mozku.

To však ještě stále není z výčtu prospěšných účinků této bylinky vše.

 • Oregano (dobromysl) působí protizánětlivě a antisepticky.
 • Napomáhá trávení, povzbuzuje metabolismus.
 • Hodí se i při kašli, protože usnadňuje odkašlávání.

Oregano je další z koření typické středomořské kuchyně, takže si pro léčivé účinky klidně můžete nějaký tu středomořskou pochoutku s oreganem dát. Anebo si můžete dát čaj z dobromysli.

Pěstování oregana je podobné pěstování rozmarýny. Chce to hodně světla a sušší půdu, na rozdíl od rozmarýnu dobromysl zpravidla nevymrzá ani v těch extrémních mrazech českých zim.

Bazalka

Proti únavě

BAZALKA

Aby té vůně středomoří nebylo málo, je tu i bazalka, jedna z nejoblíbenějších bylinek vůbec.

Bazalka se pěstuje jako letnička, i v květináči je na pěstování nenáročná snad jako žádná jiná. Chce prostě občas jenom trochu zalít.

 • Voňavá bazalka těší nejenom svým vzrůstem a vůní, ale také antioxidačními a protizánětlivými účinky.
 • Je prospěšná pro zažívání, ale i nervový systém a psychiku.
 • Bazalka povzbuzuje při únavě a vyčerpání.
 • Zahání stres a pomáhá zvládnout i to nejnáročnější období, třeba zkouškové.

Můžete si dát třeba salát capresse, ale také čaj z bazalky nebo využít esenciální olej z bazalky v aromalampě nebo difuzéru.

Bazalka nezklame v žádné podobě, dokonce ani v podobě ajurvédské, posvátné.

Posvátná bazalka

V ajurvédě se využívá bazalka posvátná označovaná jako Tulsi. Je to rostlinka původem z Indie s intenzivní vůní připomínající hřebíček a skořici.

Tulsi se využívá v indické medicíně ajurvéda, k nám se dostává jako čaj nebo dokonce tablety. Bazalku posvátnou najdeme i v thajské kuchyni. Její vůně se součástí i těch nejprestižnějších francouzských parfémů. A nakonec – i v českých podmínkách se dá pěstovat jako víceletá přenosná rostlina.

Pokud se do pěstování nechcete pouštět, pořiďte si tulsi rovnou jako čaj nebo tablety:

Maximální výkon mozku

BRAHMI

Ze slunného středomoří jsme se postupně dostali až do Indie, abychom objevili nejenom tulsi, ale i další poklad ajurvédské medicíny nazývaný brahmi.

Jde o rostlinu bakopa, která je příbuzná okrasné rostlině bakopa rostoucí i v truhlících v Česku. Bakopa drobnolistá nabízí také okrasný vzhled a snadné pěstování – v našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina oceňující letnění.

Pokud máte brahmi v květináči, nevoní, výhonky rostliny však poslouží podobně jako listová zelenina nebo zelené koření.

 • I takto jako zelená pochoutka slibuje výrazné posílení mozkové funkce, lepší paměť, vyšší koncentraci a vůbec vše, co si s činností mozku a nervové soustavy umíte představit.

Čerstvé i sušené výhonky bakopy (brahmi) slouží pro přípravu čaje. Čaj z brahmi sice nakopne mozek, ale chuťové pohárky příliš neuspokojí. Nemá výraznější vůni ani chuť, proto se hodí přidat k bakopě i jiné bylinky (třeba z těch výše uvedených, vzájemně své účinky ještě znásobí – viz čaj Tulsi Brahmi).

Takto vypadá brahmi v praktické podobě, bez pěstování, ihned k použití:

Ajurvédské kafe, bez kofeinu, s čekankou a brahmi, mocca příchuť Tulsi Brahmi - bylinný ajurvédský čaj Brahmi - pro paměť a duševní rovnováhu - tablety

ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mozek, http://www.vysokeskoly.cz/clanek/jak-si-zlepsit-pamet-a-koncentraci-jdete-na-to-pres-zaludek%3Fpage=6https://ona.idnes.cz/na-mozek-rozmaryn-bazalka-na-nervy-pet-bylinek-ktere-prospeji-zdravi-1js-/zdravi.aspx?c=A090810_111655_vase-telo_pethttp://bylinkopedie.cz/bakopa-drobnolista/http://bylinkydnes.cz/nejlepsi-bylinky-pro-posileni-pameti/https://www.dama.cz/clanek/mozek-potrebuje-ziviny-bylinky-a-klid

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *