Na březen 2022 připadá úplněk ve znamení panny. Vybízí k očistě, úklidu a dořešení nedokončených úkolů

Březnový úplněk se letos odehraje v ranních hodinách, konkrétně 18. března 2022 v 8:17 hod. SEČ. Říká se mu také vraní úplněk, protože ho provází krákání vran odlétající zpět na sever. Současně v se v tuto dobu objevují první ptačí poslové jara, například čápi, přesně dle pranostiky „Na svatého Řehoře, čápi letí přes moře.“ Indiánská mytologie nazývá tento úplněk červí. V přírodě se totiž začínají objevovat první larvy nebo žížaly, které kypří půdu.

Co dělat o úplňku?

Typicky se při úplňku sbírají některé bylinky, zejména léčivé kořeny. Nejúčinnější látky se v kořenech za úplňku koncentrují, zejména ty antivirotické, které z rostlin dělají účinná přírodní antibiotika. Nadzemní části rostlin jsou naopak citlivé, a tak se nesbírají. Existují však i výjimky jako svatojánské bylinky, ale na ty je ještě čas. Březen je ideální doba k sběru kořenů pampelišky, kostivalu nebo lopuchu. Lunární kalendář hovoří v březnu také o výsevu rostlin, které obecně klíčí lépe v době před úplňkem.

Jaro je skvělou příležitostí pro očistu ve všech podobách, na pomoc přicházejí také jarní bylinky, třeba zmiňovaná pampeliška. Vraní úplněk přímo vybízí k jednodenní detoxikaci organismu, ale třeba i velkému úklidu, který z domu vyžene šedivý prach zimy. Úklid ještě podpoří praktické znamení Panna, které se s úplňkem v březnu pojí.

Panna je dle horoskopu charakteristická pořádkumilovností, organizovaností, smyslem pro detail. Může vnést do života řád, vnese ho i do domova, pokud mu dáte prostor. I k tomu je užitečný úklid. Spolu s úplňkem přitom nabízí příležitost k úklidu myšlenek a uspořádání nevyřešených záležitostí. Nyní můžete dokončit rozdělané úkoly, které vás zbytečně zatěžují a drží v minulosti. Další tipy na to, co (ne)dělat o úplňku najdete tady.

Veronika Navrátilová - Úplněk v Panně 18. března 2022

Video: Astroložka Veronika Navrátilová: Úplněk v Panně, 18. březen 2022 (YouTube)

Ve znamení panny, bylinek a kořenové zeleniny

Vraní úplněk ukončuje zimu a otevírá dveře svátkům jara, Velikonocům. Také tradice toto období spojují s půstem, zvláště o úplňku bychom se měli vyhnout alespoň těžkým a tučným pokrmům. Velkou službu udělá kořenová zelenina, brambory, červená řepa, celer, fenykl nebo čekanka, která je dle astrologie spojená se znamením Panna.

Čekanka potěší oči i játra

Video: Dr. Karel Nešpor: Čekanka (YouTube)

Znamení Panna také vyzdvihuje problémy zažívání. Panna obrazně zvedá prst nad nezdravými stravovacími návyky, které nezřídka pramení z dobrého úmyslu a nějaké diety. Více než kdy jindy se tak ve fázi plného Měsíce ve znamení Panny uplatní všechny bylinky pro dobré zažívání, třeba majoránka, heřmánek, meduňka, šalvěj nebo máta. Vyplatí se přemýšlet o tom, jak a co jíme, případně také o smyslu diety. Možná je právě nyní na čase zvážit i detoxikaci a očistný půst.

4.8/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *