Blogy: Minimalismus, zero waste, udržitelnost, ale úklid, detox či minimalismus v myšlení

Minimalismus je umělecký směr i způsob života. Je to protipól konzumu, někdy však bohužel také pojatý jako soutěž s cílem minimalizovat na minimum, možná i méně než minimum. Blogy o minimalismu, skuteční minimalisté se však takových soutěží a soutěžení neúčastní. V ryzím pojetí pojetí není smyslem minimalismu ono minimum, naopak jde spíše maximalizace pozornosti na to skutečně důležité. I v tom mohou pomoci blogy o minimalismu jako inspirace. Stejně jako minimalismus v životě míří až do sféry vztahů, myšlenek a duchovna.

Blogy o minimalismu – přehled

Hledá se minimalista!

Minimalista se nezajímá tolik o to, co vlastní, ale proč to vlastní. Někdy se minimalista rozhodne inspirovat ostatní a sdílet svoji cestu jako blog. Přestože je je cesta minimalismu cestou individuální, zkušenosti a postřehy jiných se jistě hodí. Dají se najít na blogu o minimalismu, třeba přímo na Minimalist.cz. Blog Žijememinimalismem nabízí i autory a knihy, které spolehlivě vtáhnou do minimalismu, je to Marie Kondo a její Zázračný úklid – pořádek jednou provždy, Karen Kingstonová a její kniha Zbavte se nepořádku s feng-šuej, Minimalismus Martiny Bechyňové, Restart autorů Jason Fried, David Heinemeier Hansson – Restart, Životní úklid autorky Margarety Magnussonové, Projekt štěstí Gretchena Rubina, Chvála pomalosti Carla Honorého nebo Slow autora Brooke McAlaryho. Z českých minimalistů nabízí své knihy i Klára Haunerová (Méně mít, více žít) nebo Marcela Janská (Zjednodušujeme aneb více místa pro život), autorka blogu Žijememinimalismem.cz.

Na blogu Minimalisticky.cz jsou připraveny tipy na knihy o minimalismu, které budou užitečné i proti efektu FoMo (Fear of Missing Out). O jaké knihy jde? Vedle zmiňované knihy Chvála pomalosti (Carl Honoré) je to kniha Flow (Mihaly Csikszentmihalyi), také Proč spíme Hynka Medřického nebo Atomové Návyky (James Clear).

Video: Mihaly Csikszentmihalyi: Flow, The secret to happiness, TEDx

Jak? Minimalisticky!

Blog minimalisticky.cz patří Alvinu Korčákovi, který inspiruje a sám čerpá inspiraci od světových minimalistů. Existují však i čeští minimalisté, kteří jsou natolik tvůrčí, že mají svůj blog. Není to jen Alvin Korčák. Je to třeba i Martin Dědina a jeho blog minimalist.cz, Marcela Jánská a její blog Žijememenimalismem.cz nebo blog Davida Světlíka Creativeinside.cz, kde vymýšlí, jak si užít minimalisticky dobrodružný život. Aby toho nebylo málo, je tu i blog Zamálem.cz, jeho autorka Aneta také natáčí podcast o minimalismu, a to spolu s dalším minimalistou, Patrikem z blogu Zjednodušeno.cz.

Minimalističtí blogeři a blogerky

Zajímavý blog má i Zuzana Procházková, minimalistka a také osobní módní stylistka. Zuzana pomáhá ženám jednou pro vždy vyřešit situaci „Mám plný šatník a nemám co na sebe.“ Minimalismu a zero waste se věnuje i blogerka Eva Knoblová, na jejím blogu nechybí ani články o úklidu. Pořádek v sobě i kolem sebe prosazuje také minimalistický blog Petry Baborovské, která mj. nabízí 4 rituály k jednoduššímu životu. Za zmínku stojí i minimalistický nadšenec Markee, která bloguje na Markeesbigworld.cz.

Celý svět plný minimalismu a cestování představuje i blog Weefsworld.eu. Blogerka Veronika alias Weef chce svým blogem probudit touhu více cestovat a chovat se šetrněji k přírodě. Jak sama říká: „Topím se raději v zážitcích, než-li ve věcech.“ #MINVECIVICZAZITKU

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *