Blbé krávy? Kdepak, jejich inteligence či paměť je pozoruhodná

Kráva

KrávyMyslíme si o nich, že jsou hloupé, přitom hloupé je pochybovat o inteligenci krav. My lidé kravám opravdu křivdíme, podobně jako dalším hospodářským zvířatům. Nejenom kráva, tedy tur domácí, domestikovaný sudokopytnatý savec, i další hospodářská zvířata podceňujeme v jejich schopnostech, inteligenci, paměti, sociálních vazbách či mateřské lásce. To vše jim je vlastní.

Krávy jsou typické svým komplexním společenským životem, tedy, pokud k němu mají příležitost. Navíc je charakterizuje i láska k hudbě.

 

Rády se baví. Kdo by to řekl?


Jejich prapředkem byl pratur, kterého však člověk vyhubil. Tur domácí je přitom dnes jedním z nejtypičtějších domácích zvířat. Po boku lidí žijí již tisíce let, a přece si uvědomujeme jenom málo o tom, jak velmi inteligentní zvířata to jsou.

Krávy vynikají například prostorovou inteligencí. Umí předvídat pohyby pojízdného terče nebo odhadnout polohu pohybujícího se předmětu za plentou. Tur či skot domácí má rozvinuté schopnosti učení, zvládá takové úkoly jako stisknout tlačítko pro získání potravy nebo zatáhnout za páčku, která spouští vodu. A co víc, krávy úkoly berou jako zábavu a mentální úkoly oceňují, baví je řešit problémy stejně tak, jako člověka baví luštit křížovky, hádat hádanky nebo dumat nad hlavolamy. A ta radost z vyřešení! Krávy se rády radují!

Jsou to vysoce citlivá zvířata. Právě emoce, inteligence nebo paměť jsou krávám vlastní podobně jako slonům či velrybám, se kterými je spojuje také velikost.

Byla jednou jedna kráva

Video: Byla jednou jedna kráva

Krávy mají emoce, a ne málo


Krávy prožívají mnoho pestrých emocí, pozitivních i negativních. Podobně jako ovce i krávy umí rozeznávat jednotlivé lidi, vytvářet si k nim nějaký vztah. Vzhledem k jejich paměti si například zapamatují člověka, který jim ublížil, a ještě dlouho poté v jeho přítomnosti pociťují strach.

Projevují společenskost a soudružnost. Jejich komplexní sociální život není nepodobný lidským skupinám, které se dělí na menší skupinky spřátelených jedinců. Každá kráva dokáže spolehlivě rozpoznat i desítky členů stáda, vybírá si mezi nimi ty, které jsou ji bližší. V čele skupin i celého stáda bývá vůdčí osobnost, zkušená kráva, dostatečně sebevědomá, ale také nesobecká a přátelská k dalším.

Krávy jsou osobnosti


Každá kráva má svou jedinečnou osobnost. Některé krávy jsou ostýchavé, jiné velmi zvídavé a společenské, některé jsou horkokrevné a další plaché. Povaha se přitom odvíjí i od konkrétního plemene, kterých je celkem k pěti stovkám. Známé stračeny jsou pouze jedny z mnoha. Například takový masajský skot watussi je celý černý a jeho více než metrové rohy vzbuzují náležitou úctu. To andaluští býci jsou proti nim drobní. Všichni však mají jednoho společného předka – divokého pratura.

Pratur představovalo mohutné, až tisíc kilogramů těžké zvíře. Měl výhradně černou srst a mohutné rohy, ty se domestikací a šlechtěním zkrátily nebo zcela odstranily. Domácí skot se stal také proti praturovi lehčí a mírnější povahy. Stále však platí, že každá kráva je svoji povahou originál.

Návrat velkých kopytníků

Video: Návrat velkých kopytníků (zubři, divocí koně, pratuři)

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/IonizaceSc.

 

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer. Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter, nejde o zdravotní ani výživová tvrzení. Využíváme vlastní zkušenosti a poznatky, stejně jako čerpáme z doporučení jiných, využíváme všemožné dostupné zdroje, přesto v žádném případě nenahrazujeme odborníky. Nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Přestože jde o seriózní vědu z pozoruhodnými poznatky, legislativně je astrologie zábava. V žádném případě nenahrazuje astrologie odborníky, ať již lékaře, psychology a psychiatry, právníky nebo ekonomy. Pokud hledáte praktickou radu pro řešení vážných zdravotních či jiných problémů, musíme vás odkázat na experty daného oboru.

Affiliate disclaimer. Nejsme eshop. Naše tipy jsou skutečně naše tipy.

Tags: Zdravé bydlení

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Co takto vdechnout svému doma jedinečnou atmosféru pohody, klidu i povzbuzení? Právě od toho existují esenciální oleje, čistě přírodní extrakty bylinek, květů, listů i plodů. Nejenže kouzelně provoní vzduch, ale také ho pročistí, působí proti nežádoucím mikroorganismům jako jsou bakterie, viry a plísně. Navíc mají i terapeutické účinky, takový rozmarýn povzbuzuje tělo i mysl, levandule nabízí zklidnění vnitřního napětí a odstranění nervozity. Citrusové esence posilují, navíc zlepšují náladu, stejně tak i vavřín kubébový, který navíc zajistí podporu koncentrace a mentální výkon.

Osvěžovače vzduchu Tierra Verde

Svoji domácnost bohužel často sami zamořujeme toxickými látkami, říkáme jim paradoxně právě čističe nebo osvěžovače. Pokud jsou však založeny na chemii, jejich terapeutický efekt je nulový, agresivní chemie navíc dráždí citlivé sliznice a ohrožuje naše zdraví. Přírodní osvěžovače založené na esenciálních olejích jsou přitom dostupnou alternativou, osvěžují vzduch, podporují pocit čerstvého vzduchu, usnadňují dýchání a často pomáhají i jako prevence či přímo při respiračních onemocněních.

Ideální kombinace proti stresu a úzkostem, také při nachlazení a viróze nabízí rozmarýn a citron, esenciální oleje, které jsou základem BIO osvěžovače vzduchu české značky Tierra Verde. Posilující vůně, bez chemie, rozpoudí energii, zažene únavu i stres. Napomáhá vytvořit zdravé ovzduší v domácnosti a přispívá k dobré náladě, stejně tak i další BIO osvěžovače vzduchu Tierra Verde: levandule, pomeranč nebo vavřín kubébový.

BIO osvěžovače vzduchu Tiera Verde najdete v eshopu BIOOO:

reklama