Blbé krávy? Kdepak, jejich inteligence či paměť je pozoruhodná

Myslíme si o nich, že jsou hloupé, přitom hloupé je pochybovat o inteligenci krav. My lidé kravám opravdu křivdíme, podobně jako dalším hospodářským zvířatům. Nejenom kráva, tedy tur domácí, domestikovaný sudokopytnatý savec, i další hospodářská zvířata podceňujeme v jejich schopnostech, inteligenci, paměti, sociálních vazbách či mateřské lásce. To vše jim je vlastní.

Krávy jsou typické svým komplexním společenským životem, tedy, pokud k němu mají příležitost. Navíc je charakterizuje i láska k hudbě.

 

Rády se baví. Kdo by to řekl?

Jejich prapředkem byl pratur, kterého však člověk vyhubil. Tur domácí je přitom dnes jedním z nejtypičtějších domácích zvířat. Po boku lidí žijí již tisíce let, a přece si uvědomujeme jenom málo o tom, jak velmi inteligentní zvířata to jsou.

Byla jednou jedna kráva

Video: Byla jednou jedna kráva

Krávy vynikají například prostorovou inteligencí. Umí předvídat pohyby pojízdného terče nebo odhadnout polohu pohybujícího se předmětu za plentou.

Tur či skot domácí má rozvinuté schopnosti učení, zvládá takové úkoly jako stisknout tlačítko pro získání potravy nebo zatáhnout za páčku, která spouští vodu. A co víc, krávy úkoly berou jako zábavu a mentální úkoly oceňují, baví je řešit problémy stejně tak, jako člověka baví luštit křížovky, hádat hádanky nebo dumat nad hlavolamy. A ta radost z vyřešení! Krávy se rády radují!

Jsou to vysoce citlivá zvířata. Právě emoce, inteligence nebo paměť jsou krávám vlastní podobně jako slonům či velrybám, se kterými je spojuje také velikost.

 

Krávy mají emoce, a ne málo

Krávy prožívají mnoho pestrých emocí, pozitivních i negativních. Podobně jako ovce i krávy umí rozeznávat jednotlivé lidi, vytvářet si k nim nějaký vztah. Vzhledem k jejich paměti si například zapamatují člověka, který jim ublížil, a ještě dlouho poté v jeho přítomnosti pociťují strach.

Projevují společenskost a soudružnost. Jejich komplexní sociální život není nepodobný lidským skupinám, které se dělí na menší skupinky spřátelených jedinců. Každá kráva dokáže spolehlivě rozpoznat i desítky členů stáda, vybírá si mezi nimi ty, které jsou ji bližší. V čele skupin i celého stáda bývá vůdčí osobnost, zkušená kráva, dostatečně sebevědomá, ale také nesobecká a přátelská k dalším.

 

Jsou to osobnosti

Každá kráva má svou jedinečnou osobnost. Některé krávy jsou ostýchavé, jiné velmi zvídavé a společenské, některé jsou horkokrevné a další plaché. Povaha se přitom odvíjí i od konkrétního plemene, kterých je celkem k pěti stovkám. Známé stračeny jsou pouze jedny z mnoha. Například takový masajský skot watussi je celý černý a jeho více než metrové rohy vzbuzují náležitou úctu. To andaluští býci jsou proti nim drobní. Všichni však mají jednoho společného předka – divokého pratura. Bylo to mohutné, až tisíc kilogramů těžké zvíře. Měl výhradně černou srst a mohutné rohy, ty se domestikací a šlechtěním zkrátily nebo zcela odstranili. Domácí skot se stal také proti praturovi lehčí a mírnější povahy. Stále však platí, že každá kráva je svoji povahou originál.