Bílá lvíčata v Zoo Hodonín posílají do světa pozdravy

Přestože je Zoo Hodonín uzavřená, zdejší bílá lvíčata se mají čile k světu. Mláďata, která přišla na svět v srpnu 2020, nemůžou svoji roztomilostí těšit návštěvníky, a tak zoologická zahrada v Hodoníně vyslala do světa alespoň pozdravy. Fotky lvíčat jsou k vidění na sociálních sítích zahrady, podívat se na ně umožňuje i virtuální prohlídka.

Jak se mají bílá lvíčata?

Na Vánoce 2020 z Hodonína dolétly nové zprávy o bílých lvíčatech, která už váží kolem dvaceti až pětadvaceti kilogramů. Stále si ještě pochutnávají na mléku od matky, ale značnou část jejich potravy už tvoří maso. I díky masu rostou jako z vody a mají dost energie na všechny hry a hrátky, tolik typické pro všechny kočky, a koťata obzvlášť.

Ze čtyř mláďat jsou v Hodoníně hned tři samičky. Sameček je jediný, ale má temperamentní povahu, kterou ostatní mláďata překoná. Lvíče se začíná projevovat dominantně, a tak už v Hodoníně došlo i k několika konfliktům mezi synem a jeho lvím otcem. Zooložka Zdenka Vavrysová k tomu pro ČTK uvedla, že není snadné rozlišit, co je přirozená výchova a socializace a co už je nebezpečné pro vzájemné soužití lví rodiny.

Nechceme předčasně zakročit, abychom nenarušili přirozený sociální vývoj, ale zároveň soužití smečky neustále sledujeme, abychom v případě potřeby mohli včas zasáhnout a zvířata od sebe oddělit.

Zatím je lví rodina, aktuálně čítající hned šest členů pohromadě. Kvůli temperamentní povaze mladého lvíčka se však dá očekávat, že nová mláďata nezůstanou s rodiči tak dlouho, jako tomu bylo u těch předchozích. Koťata z roku 2018 žila s rodiči v Zoo Hodonín, v jednom výběhu rok a půl. Z Hodonína se přestěhovala do Zoo Klaipeda v Litvě teprve letos, kdy je vystřídala právě mláďata nová. Těm bude zoo hledat nový domov nejspíš dřív.

Zoo Hodonín online

Bílá lvíčata nemohou těšit návštěvníky Zoo Hodonín kvůli uzavření přímo, ale k vidění jsou alespoň online. Na webu Zoo Hodonín je k dispozici virtuální prohlídka zoo, najdete tam také online kamery ze zoo:

Lvíčata by se tam dřív nebo později měla objevit. Uzavřením přichází zoologické zahrady o zásadní část příjmů, také Zoo Hodonín umožňuje podpořit zvířata alespoň na dálku. Podpora je v době lockdownu důležitější než kdy jindy. Jak zoo podpořit? Místo vstupenky můžete poslat DMS. Také je možné přispět na chov některého zvířete a stát se  jeho adoptivním rodičem. Na seznamu zvířat určených k adopci najdete i lva jihoafrického, z kočkovitých šelem také jaguára amerického, rysa ostrovida nebo tygra ussurijského. Nejsou to však jen šelmy, k adopci jsou i další zvířata…

Lvi v Zoo Hodonín

Lvi se v Zoo Hodonín nedílně patří. Chov v Hodoníně odstartovali lvi pustinní, k těm v roce 2008 přibyli v přírodě vyhynulí lvi berberští. Loni je zcela nahradil pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy, kteří se do zoo dostali již v roce 2013. Nejprve přišel tehdy osmiměsíční samec, za měsíc se k němu nastěhovala stejně stará samička. Pár se sžil bez potíží, radost z mláďat však přišla až napotřetí, to bylo na konci roku 2018. Dvě samičky, které se z Hodonína odstěhovaly do litevské zoo nahradila v roce 2020 hned čtyřčata!

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Zoo Hodonín, oficiální webové stránky [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2020 [cit. 2020-12-27]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/

/2/ Facebook Zoo Hodonín [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2020 [cit. 2020-12-27]. Dostupné z: https://www.facebook.com/ZoologickaZahradaHodonin/

/3/ Tisková zpráva: Lvíčatům v Zoo Hodonín se daří dobře, jedno si ale troufá na tátu. Českénoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 24. prosince 2020 [cit. 2020-12-27]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lvicatum-v-zoo-hodonin-se-dari-dobre-jedno-si-ale-troufa-na-tatu/1975135

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Bílá lvíčata v Zoo Hodonín posílají do světa pozdravy

Přestože je Zoo Hodonín uzavřená, zdejší bílá lvíčata se mají čile k světu. Mláďata, která přišla na svět v srpnu 2020, nemůžou svoji roztomilostí těšit návštěvníky, a tak zoologická zahrada v Hodoníně vyslala do světa alespoň pozdravy. Fotky lvíčat jsou k vidění na sociálních sítích zahrady, podívat se na ně umožňuje i virtuální prohlídka.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.