Belgický ovčák Avatar bude bojovat s pytláky v Africe. Nyní se chystá na náročný tréning

Mladý pes, který se v rámci oslav Dne dětí v Safari parku Dvůr Králové představil veřejnosti, má před sebou intenzivní přípravu na svoji velkou misi. Po intenzivním tréningu se připojí ke psí protipytlácké jednotce sídlící na letišti v Brazzaville. Odtud s psími i lidskými kolegy bude vyrážet na pátrání po pašovaných částech těl zvířat, bushmeatu, živých tvorů určených pro obchod s domácími mazlíčky i další oběti pytláctví.

Kynologové projektu Malina pro slona

K náročnému tréninku využívají kynologové projektu Malina pro slona, který  vede Hana Böhme, mj.  také cenných biologických vzorků okapi, šimpanzů nebo komb žijících v Safari parku. Ten také Malinu pro slona podporuje finančně.

„Podpory Safari parku a dalších českých zahrad si nesmírně vážíme. Poskytnuté vzorky jsou pro úspěšný výcvik Avatara nezbytné. Pronásledování pytláků znamená každodenní boj o život pro nás celníky a především pro samotné psy. Pro ty je pytlák nepřítel a často nemusejí dobře odhadnout vážnost situace a přijdou k úhoně,“

…popisuje na webu Safari parku celník Mbon Waye Doniam, který bude v Kongu s Avatarem pracovat.

Avatar je přitom dle kynologů opravdový talent, který si výcvik užívá s radostí. Je to jeden z těch výjimečných psů a v africkém Kongu se nemohou dočkat, až se k nim připojí. Nejčastěji se pak bude s celníky dle jejich slov při raziích setkávat s pašovanou slonovinou, kůžemi levhartů nebo šupinami luskounů. Časté jsou i kůže nyal.

(Maliňák) neboli Malina pro slona

Projekt Malina pro slona odkazuje již svým jménem na jméno plemene belgický ovčák ve varietě malinois. Tomu se lidově říká také maliňák nebo malina. Název plemene přitom vznikl dle belgického města Mechelen.

Také avatar je maliňák, pes plemene belgický ovčák malinois. A ne jen tak ledajaký. Je to Avatar Od Vodního Hradu. Narodil se 16. března 2023 z geniálního spojení ARYA KREN VON TURNITZ x RAPTOR DES DEUX SABRES přímo u Hanky Böhme. Z matčiny strany je příbuzný s legendární Camou, která jako první letěla v roce 2015 pomáhat chránit zvířata do Konga (a tragicky tam o rok později zahynula při autonehodě).

Avatar má celkem pět sourozenců, u Hanky zůstává spolu se svou sestrou Arielkou, další sourozenci se budou věnovat záchranařině, jiní sportovní kynologii, jak popisují na webu projektu Malina pro slona, resp. na webu Avatar pro Kongo.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *