Běh pro Paměť národa 2020: Běh pro minulost, kterou bychom neměli zapomenout

Přestože aktuálně Česko žije především onemocněním Covid-19, podařilo se organizátorům rozběhnout akci, která připomíná minulost. Klasickou jarní podobu bohužel koronavirus zastavil, termíny se proto posunuly na září. Celá akce začala 12. září a poběží až do 24. října 2020.

Běh pro Paměť národa umožňuje natočit a uchovat další příběhy, osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu. Je to způsob, jak podpořit archiv Post Bellum Paměť národa, udělat něco pro generace předchozí i budoucí, současně něco pro sebe.

Běh je symbolický – Běží celý národ – Paměť národa

Běh je symbolický

Smyslem je dar formou startovného, který přispěje na rozšíření sbírky zachycující životní příběhy pamětníků dvacátého století pro další generace. Nezisková organizace Post Bellum natáčí vyprávění lidí, které si zaslouží místo v paměti národa. Zaznamenané příběhy jsou také v archivu Paměti národa, který je vypráví dál prostřednictvím internetu, rozhlasu, televize, také na výstavách nebo v knihách.

Běžíme, abychom nemuseli utíkat. Příběh Roberta Ospalda

Video: Paměť národa: Běžíme, abychom nemuseli utíkat. Příběh Roberta Ospalda, YouTube

Příběhy ve sbírce Paměť národa jsou inspirací pro život i varováním před totalitními režimy. Připomínají, jak hrozné je žít v době nesvobody ve všech oblastech života. Současně ukazují každodenní hrdinství těch, kteří se postavili bezpráví a útlaku. Zatímco nám jde v běhu „jen“ o výsledný čas, pamětníkům šlo o život, čest a svobodu, píše se na webu běhu.

Ať nás příběhy Paměti národa inspirují k vytrvalosti, udržování dobré kondice, překonávání sebe sama. Ať naše nohy nese odvaha, obětavost a houževnatost veteránů z 2. světové války, letců RAF, těch, kdo přežili koncentrační tábory, účastníků odboje doma i v cizině, někdejších politických vězňů, disidentů.

Každý z nás si může vybrat jeden konkrétní příběh nebo skupinu lidí, kteří ve 20. století bojovali za svobodu a demokracii. Můžeme běžet za Tři krále, Miladu Horákovou, dědečka, který byl v legiích, nebo tetu – disidentku, jež podepsala Chartu 77 a myla kvůli tomu mnoho let schody.

Běží celý národ

Běh pro Paměť národa odstartoval v pražské oboře Hvězda i na dalších místech Česka (Brno, Olomouc, Ostrava, České Budějovice, Plzeň, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem) v sobotu 12. září. Běhat se bude až do 24. října. Běžecké trasy jsou v délce pět a deset kilometrů, vedle toho lze chůzí či během zdolat kilometrovou trasu. Naplánované jsou i dětské trasy a štafeta.

Patrony letošního pátého ročníku je novinář Jindřich Šídlo, Aňa, Ester a Lela Geislerovy, Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková.

Eva Samková běží pro Paměť národa

Video: Eva Samková běží pro Paměť národa, YouTube

Běhat můžete v rámci oficiálních závodů akce nebo kdekoliv. Podpořit Paměť národa můžete i svým osobním během tam, kde si sami vyberete. Na webu akce se můžete zaregistrovat, po uhrazení startovného (on-line od 300 Kč) obdržíte startovní číslo emailem a můžete vyběhnout!

Paměť národa

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy: nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto režimy ovlivňovaly životy obyčejných lidí.

Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (přeloženo z latiny: Po válce). Byla založená v roce 2001 novináři a historiky, kteří si uvědomili, jak podstatné je zaznamenat osobní vzpomínky na druhou světovou válku a komunismus. Společnost Post Bellum výjimečný archiv příběhů spravuje ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů.

Internetové zdroje

/1/ Běh pro Paměť národa, webové stránky [online]. Praha: Post Bellum, 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.behpropametnaroda.cz/

/2/ Paměť národa, webové stránky [online]. Praha: Post Bellum, 2020 [cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://www.pametnaroda.cz/

/3/ Tisková zpráva: Na řadě míst ČR se dnes opět poběží pro Paměť národa. Českénoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 12. září 2020 [cit. 2020-09-13]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-rade-mist-cr-se-dnes-opet-pobezi-pro-pamet-naroda/1931961

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Běh pro paměť národa

Běh pro Paměť národa: Běh pro minulost, kterou bychom neměli zapomenout

Běh pro Paměť národa umožňuje natočit a uchovat další příběhy, osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu. Smyslem je dar formou startovného, který přispěje na rozšíření sbírky Paměť národa zachycující životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Interiér, eko domácnost

Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?

Kdo z nás by netoužil po čisté domácnosti plné svěžesti, která bude oázou plnou energie…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.