Smečka od kocoura chodí na boso. Od kocoura, kočky nebo psa se asi nic jiného ani nečeká. Možná nakonec obutí/neobutí budeme všichni, i my dvounozí. Proč? Jak? Barefoot, trend bosých nohou totiž dorazil i k nám. Vlastně to není jen trend, je to spíš návrat k přirozenosti…
Jak k nám barefoot přišla?
Co si budeme nalhávat, boty jsou v současnosti povětšinou především společenskou a estetickou záležitostí. Funkčnost a praktičnost stojí často až jako druhé v pořadí. Jen se zkuste podívat dolů, až půjdete rušnou ulicí. Na jaře nebo dokonce v létě se setkáváme s vysokou uzavřenou obuví! A v zimě, kdy boty mají především chránit nohu před zimou, to vypadá, že mnohem důležitější je jejich vzhled.
Jsou však chvíle, když člověk řeší především to, jak daná bota podporuje pohyb končetin. Jde například o zdravotní nebo dětskou obuv. Typicky jde také o výběr běžecké obuvi. A tak došlo i na nás.
Pokud budete hledat běžecké boty pro běh na dlouhé tratě (říká se jim také trailová obuv), nemůžete minout barefoot.
- Ano, na jedné straně máme dnes k dispozici vysoce moderní, technologicky propracované běžecké boty, které nabízejí stále další a další fígle a vychytávky, jak doslova ulehčit kontakt nohy se zemí.
- Na druhé straně je tu barefoot běžecká obuv, která je založená na principu přirozenosti. Kontakt nohy se zemí je totiž přirozený. Celý pohybový a kosterní aparát člověka je stavěný právě pro tento kontakt. Barefoot odmítá obuv, která dělá to, co by měla dělat noha. Nemusí přitom jít přímo o chůzi naboso, protože při chůzi nebo běhu v terénu je třeba nohu alespoň minimálně chránit.
Barefoot je sice moderním trendem, avšak čerpá z tisíciletých zkušeností. Pokud jde o běh, i maratónská tradice hovoří pro barefoot. Nakonec je tu také běžecká bible Born to run (Zrozeni k běhu).
Zatímco člověk moderní civilizace hledá, jak se na běhání vybavit, jihoameričtí indiáni běhají stokilometrové vzdálenosti v extrémních podmínkách pouze v sandálech. Běhání je pro ně přirozené stejně tak jako je dýchání. Běhání je přirozené pro každého člověka, který využije přirozené schopnosti svého těla. Člověk byl zrozen k běhu (a chůzi samozřejmě) a kdyby k tomu něco potřeboval, zřejmě by se s tím narodil. Taková je základní myšlenka barefoot (bosá chůze).
Tato myšlenka se dostala i k nám, a s ní i barefoot a možnost přirozeného pohybu tak, jak si matka příroda kdysi tak pěkně naplánovala, tak, jak nám to ukazují zvířata.
Chůze a běh naboso, avšak nikoli bez bot
V ryzí podobě je barefoot skutečně chůzí nebo dokonce během bez bot. Je tu však velké riziko zranění šlapky. Městský, ale i přírodní terén je plný nástrah, které člověka nutí nějak nohu chránit. Je však rozdíl chránit nohu před zraněním a vybavovat ji takovými záležitostmi jako jsou nejrůznější opory, tvrdá podrážka, klenba nebo dokonce podpatky. Tyto záležitosti znemožňují přirozený pohyb končetin.
V botách běhají i indiáni, avšak jde o jednoduché boty s jedinou funkcí – chránit šlapku před zraněním. Filosofie barefoot nemusí nutně znamenat chůzi naboso, ale zahrnuje i tzv. barefoot obuv.
Barefoot boty pro běh i každodenní život
Barefoot boty jsou takové, které umožňují přirozený pohyb. Nebrání chodidlu v jeho přirozené funkci, umožňují zapojení všech svalů, kloubů a úponů. Barefoot boty představují jenom měkký, pružný ochranný obal. Jsou velmi lehké. Mají flexibilní podrážku, která není silnější než 5 mm. Chrání chodidlo před poraněním, ale současně zprostředkovávají kontakt s povrchem. Barefoot boty nedeformují prsty. Jednoduše dávají nohám svobodu.
Nejde jenom o barefoot běžeckou obuv. V současnosti se dají obstarat nejrůznější typy barefoot obuvi, od lehoučkých letních sandálů, přes elegantní mokasíny, formální obuv až po zateplenou zimní obuv.
Proč barefoot obuv?
- Dává prostor přirozenému pohybu. Barefoot obuv umožňuje chůzi naboso s tím, že chrání nohu.
- Díky barefoot se učíme osvojovat přirozené pohyby a lépe vnímáme pohyby vlastního těla.
Barefoot obuv podporuje nožní klenbu, zlepšuje pružnost a vytrvalost nohou. - Barefoot chůze nebo běh stimuluje reflexní zóny na chodidle, tím příznivě ovlivňuje vnitřní orgány.
- Posiluje imunitu, zvyšuje odolnost nohou vůči chorobám, a nejenom nohou.
- Je způsobem jak podpořit otužilost nohou, může pomoci od pocitu studených nohou. Podporuje totiž proudění krve v končetinách až do špiček prstů.
Barefoot obuv pro pány i pro dámy
Pokud jste s barefoot ještě neměli tu čest, možná si říkáte, že si je nemůžete dovolit. Ano, pokud půjdete naboso do práce, asi vzbudíte rozruch. Ten nemusí být pochopitelně vždy žádoucí. Jakkoli může být myšlenka barefoot zajímavá, stále platí, že u obuvi hraje velkou roli vzhled. Svoje slovo má pochopitelně móda nebo také etiketa a společenské konvence. Nic z toho však není omezující, barefoot obuv má totiž mnoho podob.
Výběr je široký
Jako barefoot obuv dnes seženete nejenom běžecké boty, tenisky nebo sandály, ale také mokasíny, baleríny, kotníčkové boty, dokonce i holínky aj. Podívejte se na Merell barefoot, Filii barefoot nebo Vivo barefoot. Pod těmito značkami najdete celou paletu nejrůznějších druhů obuvi, pánské, dámské i dětské. A jsou tu i další značky jako je …
Značka Merell barefoot se zaměřuje zejména na sportovní obuv. Filii barefoot je zase především značkou dětské obuvi. Vivo barefoot pak přináší celou škálu různých druhů obuvi, mezi kterými nechybí ani formální a společenská obuv. Téměř naboso, přesto v elegantních barefoot botách tak můžete chodit doma, venku i do práce. Obuv barefoot může vypadat jako ta běžná, jen vaše tělo a vaše pohyby budou s těmito botami přirozenější.
Jdete do toho?
Pokud chcete chodit přirozeně a zapojit svaly, které doposud kvůli příliš tlumené obuvi nebo podpatkům ochabovaly, jděte na to postupně. Než si svaly zvyknout na sice přirozenější, ale dosud neznámé pohyby, bude to cítit. Aby vám barefoot opravdu byla užitečná a přirostla k srdci, doporučujeme dodržovat 2 základní pravidla jak začít s barefoot.
2 základní pravidla jak začít s barefoot
1. Jděte na to postupně a pozvolna.
Pokud nejste zvyklý na bosou chůzi, věnujte ji vždy jen určitý čas a určitý čas ještě dejte prostor klasickým botám. S barefoot se chůze stane vědomou, ale není to hned. Uvědomění snáze přijde při pomalejší chůzi. Základní pravidlo zní: choďte naboso (nebo s barefoot) jen tak rychle, abyste dokázali vnímat svoji chůzi.
Také je lepší začít s chůzí a až poté se pustit do běhu než si koupit první barefoot boty a vydat se s nimi rovnou na maraton. Asi není třeba popisovat, jak to dopadne.:-( I zde platí, že bychom měli běhat tak, abychom dokázali vnímat pohyby svého těla.
2. Jděte na to vědomě.
Barefoot chůze je chůze vědomá. Již bylo řečeno, že byste měli vnímat své pohyby. Měli byste vnímat také potřeby svého těla. Ušetříte si tak mnoho nepříjemností.
Barefoot chůze nebo vědomá chůze je jiná než ta, na kterou jste byli zvyklí v barefoot obuvi. Přinese vám mnoho benefitů a radosti.
Aby nebyla starostí, mohou pomoci zkušenosti jiných:
Hodit se budou i slova odborníků:
KZDROJE a další informace: http://happysandals.cz/chcete-zacit-barefoot-6-rad-zvladnout-bez-ujmy-zdravi/, https://www.bosoneboso.cz/barefoot-boty/, https://zijememinimalismem.cz/uskali-bose-chuze-o-kterych-chcete-vedet/, http://www.petramuckova.com/vybava/item/barefoot-dlouha-cesta, https://rungo.idnes.cz/behani-naboso-00n-/chuze.aspx?c=A131101_152606_behani_fro