Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

VenčeníMáme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto repelentů využívá toxickou sílu chemie. Existují však i přírodní repelenty, nezaručují sice takovou účinnost jako repelenty chemické, ale jsou šetrné k vašemu zdraví. Jako jeden z nich se dá označit i B-komplex.

B-komplex potřebujete tak nebo tak, byla by škoda ho nevyužít i v období sezóny klíšťat.

 

Jak funguje B-komplex proti klíšťatům?


Odborníci vám budou tvrdit, že proti klíšťatům nefunguje, chybí jim totiž odborné studie. Laici zase budou přesvědčeni o tom, že zaručeně funguje. V praxi si sami ověříte, že jeho účinnost je individuální. Přestože jsou repelentní účinky B-komplexu sporné, je to souhrn vitamínů, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování tak nebo tak. B-komplex vám tedy vždy bude užitečný a možná vám i pomůže proti klíšťatům. Ptáte se jak?

 • Vitamín B údajně dává krvi pach, který je klíšťatům nepříjemný. Ta se do kůže zakousnou právě proto, že v ní cítí krev, která je pro ně potravou.
 • Repelentní účinek vitamínu B má být i v tom, že snižuje pocení, a tím i atraktivitu člověka pro parazity typu klíšťat, ale i jiné, třeba ovády, mouchy a komáry.

Proč stojí vitamín B za vyzkoušení?

Vitamín B, B-komplex patří k látkám, které lidský organismus nezbytně potřebuje. Rozhodně tedy není škodlivý jako jiné repelentní přípravky. Není toxický tak, jako látka DEET, která patří k těm nejužívanějším repelentům. Naopak, B-komplex je pro zdraví nezbytný. Jako repelent je bezpečný i pro ty nejcitlivější jedince, děti i domácí mazlíčky.

Výhodou užívání vitamín B jako repelentu je také to, že nabízí dlouhodobou a komplexní ochranu. Nevadí, když se například zapomenete nastříkat sprejem proti klíšťatům, nebo se sice nastříkáte, ale vynecháte některá místa, a tak se klíště může zakousnout tam.

K těm nejbohatším přírodním zdrojům B-komplexu patří pivovarské kvasnice, které jsou vedlejším produktem při výrobě piva. Dají se pořídit pod značkou Pangamin.

Pangamin bifiPangamin glukavinPangamin aktiv
Pangamin - Pivovarské kvasnice

Video: Pangamin, pivovarské kvasnice

Vitamín B pro zvířata

Pivovarské kvasnice jsou jako doplněk stravy dokonce dostupné i ve variantách pro zvířata, navíc v doprovodu česneku, kterému jsou také připisovány repelentní vlastnosti. Kvasnice neslouží jenom jako zdroj vitamínů skupiny B, pyšní se také obsahem dalších vitamínů, minerálů a stopových prvků. Ve výživě se uplatňují také pro obsah kvalitních bílkovin, podporují tak vitalitu a odolnost zvířete.

Klíšťata neohrožují jenom člověka, ale i zvířata, kočky, psy aj. I svá zvířata bychom měli před klíšťaty chránit. Jednoduché to není, protože zvířata jsou v mnoha ohledech citlivější než lidé. Rozhodně nelze na zvířata používat repelent určený lidem, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Existují však repelenty a antiparazitika pro zvířata. Jejich přehled najdete v našem článku, kde se dozvíte také o všech možnostech, jak chránit proti klíšťatům kočku nebo psa.

Zajímají vás přírodní repelenty a antiparazitika? Pak vás budou zajímat i naše další články: BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie. nebo7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie

Jsou nenápadná. Zdánlivě vypadají neškodná, ale opak je pravdou. Klíšťata jsou významnými přenašeči závažných onemocnění,…

 

Co je to vlastně B-komplex?


Jako B-komplex se označuje skupina vitamínů B. Stejně jako další vitamíny i vitamíny skupiny B-komplexu lidské tělo nutně potřebuje, ale samo si je neumí vyrobit. Je tedy potřeba mu vitamíny dodávat, jedině tak lze zaručit fyzické, psychické i mentální zdraví.

Tím nejlepším zdrojem vitamínů je zdravá strava. Vitamíny přírodního původu lidské tělo lépe přijímá a snáze vstřebává. V přírodě se navíc nikdy žádný vitamín nevyskytuje osamoceně, vždy je v doprovodu dalších vitamínů, minerálů a bioaktivních látek, které se synergicky doplňují a přinášejí tak mnohonásobný efekt. Synergický efekt nesou i vitamíny skupiny B, které se často vyskytují společně.

B-komplex – seznamte se!

 • vitamín B1 – thiamin
 • vitamín B2 – riboflavin
 • vitamín B3 – niacin
 • vitamín B5 – kyselina pantothenová
 • vitamín B6 – pyridoxin
 • vitamín B7 (vitamín H) – biotin
 • vitamín B9 – kyselina listová
 • vitamín B12 – kobalamin
 • vitamín B15 – kyselina pangamová, pangamin

Jaké jsou účinky vitamínu B?

 • Pokud jde o celý B-komplex, souhrnně lze říct, že se tyto vitamíny podílejí na metabolických pochodech. Jednoduše jsou nezbytné pro to, aby metabolismus fungoval tak, jak má.
 • Ovlivňují zažívání, tedy přeměnu tuků, sacharidů a bílkovin v dostupnou energii, jsou tak zdrojem vitality a fungují jako prevence proti únavě.
 • Vitamín B má vliv na růst, vývoj a regeneraci buněk, i to souvisí s metabolismem.
 • Účastní se také syntézy některých hormonů, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu.
 • Podílí se na krvetvorbě, je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.
 • Vitamín B se objevuje také při syntéze některých protilátek, je tak jedním z faktorů obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém.
Pangamin bifiPangamin glukavinPangamin aktiv

Imunita hraje prim

Pokud chcete užívat B-komplex proti klíšťatům, vyplatí se vám i posílení imunity. Nepředejdete sice útoku klíštěte, ale snížíte riziko, že vás infikuje některou ze zákeřných chorob, které přenáší. I v případě infikovaného klíštěte je například asi 30% pravděpodobnost, že nakazí hostitele boreliózou. O tom, zda k tomu dojde nebo ne, může rozhodnout právě i imunita člověka. Imunitní systém sídlí ve střevech a tak se kvalita střevní mikroflóry odráží na tom, jak funguje imunitní systém.

Chcete-li podpořit svoji střevní mikroflóru a tím i imunitní systém, pořád jsou tu zmiňované pivovarské kvasnice s vitamíny skupiny B. Pod značkou pangamin je navíc najdete také v kombinaci s probiotickými kulturami a inulinem. Také inulin je prospěšný pro mikroflóru střevní sliznice.

 

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Tipy proti klíšťatům

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Babské rady proti klíšťatům doporučují pivovarské kvasnice nebo česnek, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Pivovarské kvasnice představují bohatý zdroj cenných bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů, zejména vitamínů skupiny B. Ať již proti klíšťatům fungují, anebo ne, vyzkoušet to můžete. Jisté je, že kvasnice psovi nebo kočce prospějí…

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *