B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto repelentů využívá toxickou sílu chemie. Existují však i přírodní repelenty, nezaručují sice takovou účinnost jako repelenty chemické, ale jsou šetrné k vašemu zdraví. Jako jeden z nich se dá označit i B-komplex.

B-komplex jako přírodní repelent

B-komplex potřebujete tak nebo tak, byla by škoda ho nevyužít i v období sezóny klíšťat.

Jak funguje B-komplex proti klíšťatům?

Odborníci vám budou tvrdit, že proti klíšťatům nefunguje, chybí jim totiž odborné studie. Laici zase budou přesvědčeni o tom, že zaručeně funguje. V praxi si sami ověříte, že jeho účinnost je individuální. Přestože jsou repelentní účinky B-komplexu sporné, je to souhrn vitamínů, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování tak nebo tak. B-komplex vám tedy vždy bude užitečný a možná vám i pomůže proti klíšťatům. Ptáte se jak?

 • Vitamín B údajně dává krvi pach, který je klíšťatům nepříjemný. Ta se do kůže zakousnou právě proto, že v ní cítí krev, která je pro ně potravou.
 • Repelentní účinek vitamínu B má být i v tom, že snižuje pocení, a tím i atraktivitu člověka pro parazity typu klíšťat, ale i jiné, třeba ovády, mouchy a komáry.

Proč stojí vitamín B za vyzkoušení?

Vitamín B, B-komplex patří k látkám, které lidský organismus nezbytně potřebuje. Rozhodně tedy není škodlivý jako jiné repelentní přípravky. Není toxický tak, jako látka DEET, která patří k těm nejužívanějším repelentům. Naopak, B-komplex je pro zdraví nezbytný. Jako repelent je bezpečný i pro ty nejcitlivější jedince, děti i domácí mazlíčky.

Výhodou užívání vitamín B jako repelentu je také to, že nabízí dlouhodobou a komplexní ochranu. Nevadí, když se například zapomenete nastříkat sprejem proti klíšťatům, nebo se sice nastříkáte, ale vynecháte některá místa, a tak se klíště může zakousnout tam.

Co je to vlastně B-komplex?

Jako B-komplex se označuje skupina vitamínů B. Stejně jako další vitamíny i vitamíny skupiny B-komplexu lidské tělo nutně potřebuje, ale samo si je neumí vyrobit. Je tedy potřeba mu vitamíny dodávat, jedině tak lze zaručit fyzické, psychické i mentální zdraví.

Tím nejlepším zdrojem vitamínů je zdravá strava. Vitamíny přírodního původu lidské tělo lépe přijímá a snáze vstřebává. V přírodě se navíc nikdy žádný vitamín nevyskytuje osamoceně, vždy je v doprovodu dalších vitamínů, minerálů a bioaktivních látek, které se synergicky doplňují a přinášejí tak mnohonásobný efekt. Synergický efekt nesou i vitamíny skupiny B, které se často vyskytují společně.

K těm nejbohatším přírodním zdrojům B-komplexu patří pivovarské kvasnice, které jsou vedlejším produktem při výrobě piva. Dají se pořídit pod značkou Pangamin.

Pangamin - pivovarské kvasnice Pangamin bifi plus Pangamin - pivovarské kvasnice

Vitamín B pro zvířata

Pivovarské kvasnice jsou dokonce dostupné i ve variantách pro zvířata, navíc v doprovodu česneku, kterému jsou také připisovány repelentní vlastnosti.

Pivovarské kvasnice pro psy

Klíšťata neohrožují jenom člověka, ale i zvířata, kočky, psy aj. I svá zvířata bychom měli před klíšťaty chránit. Jednoduché to není, protože zvířata jsou v mnoha ohledech citlivější než lidé.

Rozhodně nelze na zvířata používat repelent určený lidem, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Existují však repelenty a antiparazitika pro zvířata. Jejich přehled najdete v našem článku, kde se dozvíte také o všech možnostech, jak chránit proti klíšťatům kočku nebo psa.

Zajímají vás přírodní repelenty a antiparazitika? Pak vás budou zajímat i naše další články:

B-komplex – seznamte se!

 • vitamín B1 – thiamin
 • vitamín B2 – riboflavin
 • vitamín B3 – niacin
 • vitamín B5 – kyselina pantothenová
 • vitamín B6 – pyridoxin
 • vitamín B7 (vitamín H) – biotin
 • vitamín B9 – kyselina listová
 • vitamín B12 – kobalamin
 • vitamín B15 – kyselina pangamová, pangamin

Jaké jsou účinky vitamínu B?

 • Pokud jde o celý B-komplex, souhrnně lze říct, že se tyto vitamíny podílejí na metabolických pochodech. Jednoduše jsou nezbytné pro to, aby metabolismus fungoval tak, jak má.
 • Ovlivňují zažívání, tedy přeměnu tuků, sacharidů a bílkovin v dostupnou energii, jsou tak zdrojem vitality a fungují jako prevence proti únavě.
 • Vitamín B má vliv na růst, vývoj a regeneraci buněk, i to souvisí s metabolismem.
 • Účastní se také syntézy některých hormonů, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu.
 • Podílí se na krvetvorbě, je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.
 • Vitamín B se objevuje také při syntéze některých protilátek, je tak jedním z faktorů obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém.

Pokud chcete užívat B-komplex proti klíšťatům, vyplatí se vám i posílení imunity. Nepředejdete sice útoku klíštěte, ale snížíte riziko, že vás infikuje některou ze zákeřných chorob, které přenáší.

I v případě infikovaného klíštěte je například asi 30% pravděpodobnost, že nakazí hostitele boreliózou. O tom, zda k tomu dojde nebo ne, může rozhodnout právě i imunita člověka. Imunitní systém sídlí ve střevech a tak se kvalita střevní mikroflóry odráží na tom, jak funguje imunitní systém.

Chcete-li podpořit svoji střevní mikroflóru a tím i imunitní systém, pořád jsou tu zmiňované pivovarské kvasnice s vitamíny skupiny B, tentokrát navíc také s probiotickými kulturami a inulinem. Také inulin je prospěšný pro mikroflóru střevní sliznice.

Pangamin - pivovarské kvasnice Pangamin bifi plus Pangamin - pivovarské kvasnice

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading…

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *