Skip to content →

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto repelentů využívá toxickou sílu chemie. Existují však i přírodní repelenty, nezaručují sice takovou účinnost jako repelenty chemické, ale jsou šetrné k vašemu zdraví. Jako jeden z nich se dá označit i B-komplex.

B-komplex jako přírodní repelent

B-komplex potřebujete tak nebo tak, byla by škoda ho nevyužít i v období sezóny klíšťat.

Jak funguje B-komplex proti klíšťatům?

Odborníci vám budou tvrdit, že proti klíšťatům nefunguje, chybí jim totiž odborné studie. Laici zase budou přesvědčeni o tom, že zaručeně funguje. V praxi si sami ověříte, že jeho účinnost je individuální. Přestože jsou repelentní účinky B-komplexu sporné, je to souhrn vitamínů, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování tak nebo tak. B-komplex vám tedy vždy bude užitečný a možná vám i pomůže proti klíšťatům. Ptáte se jak?

 • Vitamín B údajně dává krvi pach, který je klíšťatům nepříjemný. Ta se do kůže zakousnou právě proto, že v ní cítí krev, která je pro ně potravou.
 • Repelentní účinek vitamínu B má být i v tom, že snižuje pocení, a tím i atraktivitu člověka pro parazity typu klíšťat, ale i jiné, třeba ovády, mouchy a komáry.

Proč stojí vitamín B za vyzkoušení?

Vitamín B, B-komplex patří k látkám, které lidský organismus nezbytně potřebuje. Rozhodně tedy není škodlivý jako jiné repelentní přípravky. Není toxický tak, jako látka DEET, která patří k těm nejužívanějším repelentům. Naopak, B-komplex je pro zdraví nezbytný. Jako repelent je bezpečný i pro ty nejcitlivější jedince, děti i domácí mazlíčky.

Výhodou užívání vitamín B jako repelentu je také to, že nabízí dlouhodobou a komplexní ochranu. Nevadí, když se například zapomenete nastříkat sprejem proti klíšťatům, nebo se sice nastříkáte, ale vynecháte některá místa, a tak se klíště může zakousnout tam.

Co je to vlastně B-komplex?

Jako B-komplex se označuje skupina vitamínů B. Stejně jako další vitamíny i vitamíny skupiny B-komplexu lidské tělo nutně potřebuje, ale samo si je neumí vyrobit. Je tedy potřeba mu vitamíny dodávat, jedině tak lze zaručit fyzické, psychické i mentální zdraví.

Tím nejlepším zdrojem vitamínů je zdravá strava. Vitamíny přírodního původu lidské tělo lépe přijímá a snáze vstřebává. V přírodě se navíc nikdy žádný vitamín nevyskytuje osamoceně, vždy je v doprovodu dalších vitamínů, minerálů a bioaktivních látek, které se synergicky doplňují a přinášejí tak mnohonásobný efekt. Synergický efekt nesou i vitamíny skupiny B, které se často vyskytují společně.

K těm nejbohatším přírodním zdrojům B-komplexu patří pivovarské kvasnice, které jsou vedlejším produktem při výrobě piva. Dají se pořídit pod značkou Pangamin.

Pangamin bifi, s probiotickými kulturami a inulinem Pangamin - pivovarské kvasnice Pangamin pro děti, barevné dražé

 

Vitamín B pro zvířata

Pivovarské kvasnice jsou dokonce dostupné i ve variantách pro zvířata, navíc v doprovodu česneku, kterému jsou také připisovány repelentní vlastnosti.

Česnekové tablety pro zvířata, pivovarské kvasnice česnek, česnekové tablety Pivovarské kvasnice s česnekem, pro psy

Klíšťata neohrožují jenom člověka, ale i zvířata, kočky, psy aj. I svá zvířata bychom měli před klíšťaty chránit. Jednoduché to není, protože zvířata jsou v mnoha ohledech citlivější než lidé.

Rozhodně nelze na zvířata používat repelent určený lidem, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Existují však repelenty a antiparazitika pro zvířata. Jejich přehled najdete v našem článku, kde se dozvíte také o všech možnostech, jak chránit proti klíšťatům kočku nebo psa.

Zajímají vás přírodní repelenty a antiparazitika? Pak vás budou zajímat i naše další články:

B-komplex – seznamte se!

 • vitamín B1 – thiamin
 • vitamín B2 – riboflavin
 • vitamín B3 – niacin
 • vitamín B5 – kyselina pantothenová
 • vitamín B6 – pyridoxin
 • vitamín B7 (vitamín H) – biotin
 • vitamín B9 – kyselina listová
 • vitamín B12 – kobalamin
 • vitamín B15 – kyselina pangamová, pangamin

Jaké jsou účinky vitamínu B?

 • Pokud jde o celý B-komplex, souhrnně lze říct, že se tyto vitamíny podílejí na metabolických pochodech. Jednoduše jsou nezbytné pro to, aby metabolismus fungoval tak, jak má.
 • Ovlivňují zažívání, tedy přeměnu tuků, sacharidů a bílkovin v dostupnou energii, jsou tak zdrojem vitality a fungují jako prevence proti únavě.
 • Vitamín B má vliv na růst, vývoj a regeneraci buněk, i to souvisí s metabolismem.
 • Účastní se také syntézy některých hormonů, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu.
 • Podílí se na krvetvorbě, je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.
 • Vitamín B se objevuje také při syntéze některých protilátek, je tak jedním z faktorů obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém.

Pokud chcete užívat B-komplex proti klíšťatům, vyplatí se vám i posílení imunity. Nepředejdete sice útoku klíštěte, ale snížíte riziko, že vás infikuje některou ze zákeřných chorob, které přenáší.

I v případě infikovaného klíštěte je například asi 30% pravděpodobnost, že nakazí hostitele boreliózou. O tom, zda k tomu dojde nebo ne, může rozhodnout právě i imunita člověka. Imunitní systém sídlí ve střevech a tak se kvalita střevní mikroflóry odráží na tom, jak funguje imunitní systém.

Chcete-li podpořit svoji střevní mikroflóru a tím i imunitní systém, pořád jsou tu zmiňované pivovarské kvasnice s vitamíny skupiny B, tentokrát navíc také s probiotickými kulturami a inulinem. Také inulin je prospěšný pro mikroflóru střevní sliznice.

Pangamin bifi, s probiotickými kulturami a inulinem Pangamin - pivovarské kvasnice Pangamin pro děti, barevné dražé

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00

Loading...


UPOZORNĚNÍ Pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Nejsme ani obchodníci nebo eshop. Jsme jen chovatelé sdílející zkušenosti a získané informace. V případě zdravotních potíží se obraťte na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě víme, že nejvíce pro mazlíčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)


ZDROJE: http://styl.instory.cz/zdravi/963-s-vitaminem-b-proti-klistatum-a-ostatnimu-hmyzu.html, https://www.novinky.cz/zena/zdravi/267963-klistata-odpuzuje-pravidelna-konzumace-vitaminu-skupiny-b.html, https://www.maminka.cz/clanek/vitamin-b-ucinny-ochrance-pred-klistaty-a-komary, https://www.mojetehotenstvi.cz/b-komplex-jako-ochrana-proti-klistatum-jaky-jak-dlouho, http://zena-in.cz/clanek/vitaminy-skupiny-b-bez-tech-se-proste-neobejdete, https://www.blendea.cz/kyselina-listova/, https://www.ulekare.cz/clanek/repelent-dobre-poslouzi-jen-pri-dodrzeni-doporucenych-zasad-pro-pouziti-16598https://hobby.idnes.cz/jak-nejrychleji-zjistite-jestli-je-vytazene-kliste-nakazene-a-cim-p9v-/hobby-zahrada.aspx?c=A090512_153514_hobby-zahrada_mce

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All