B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto repelentů využívá toxickou sílu chemie. Existují však i přírodní repelenty, nezaručují sice takovou účinnost jako repelenty chemické, ale jsou šetrné k vašemu zdraví. Jako jeden z nich se dá označit i B-komplex.

B-komplex potřebujete tak nebo tak, byla by škoda ho nevyužít i v období sezóny klíšťat.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak funguje B-komplex proti klíšťatům?

Odborníci vám budou tvrdit, že proti klíšťatům nefunguje, chybí jim totiž odborné studie. Laici zase budou přesvědčeni o tom, že zaručeně B-komplex funguje. V praxi si sami ověříte, že jeho účinnost je individuální. Přestože jsou repelentní účinky B-komplexu sporné, je to souhrn vitamínů, které lidské tělo potřebuje pro správné fungování tak nebo tak.

B-komplex vám proto vždy bude užitečný a možná vám i pomůže proti klíšťatům. Ptáte se jak?

 • Vitamín B údajně dává krvi pach, který je klíšťatům nepříjemný. Ta se do kůže zakousnou právě proto, že v ní cítí krev, která je pro ně potravou.
 • Repelentní účinek vitamínu B má být i v tom, že snižuje pocení, a tím i atraktivitu člověka pro parazity typu klíšťat, ale i jiné, třeba ovády, mouchy a komáry.

Přírodním zdrojem B-komplexu jsou pivovarské kvasnice. Jsou k dostání jako doplněk stravy, mohou je užívat i děti a nejcitlivější jedinci. Ano, pivovarské kvasnice jako zdroj B-komplexu jsou vhodné i pro domácí mazlíčky, pro psy, kočky aj.

REKLAMA

Pangamin bifi Pangamin glukavin Pangamin aktiv

Proč stojí vitamín B za vyzkoušení?

Vitamín B, B-komplex patří k látkám, které lidský organismus nezbytně potřebuje. Rozhodně tedy není škodlivý jako jiné repelentní přípravky. Není toxický tak, jako látka DEET, která patří k těm nejužívanějším repelentům. Naopak, B-komplex je pro zdraví nezbytný. Jako repelent je bezpečný i pro ty nejcitlivější jedince, děti i domácí mazlíčky.

Výhodou užívání vitamín B jako repelentu je také to, že nabízí dlouhodobou a komplexní ochranu. Nevadí, když se například zapomenete nastříkat sprejem proti klíšťatům, nebo se sice nastříkáte, ale vynecháte některá místa, a tak se klíště může zakousnout tam.

K těm nejbohatším přírodním zdrojům B-komplexu patří pivovarské kvasnice, které jsou vedlejším produktem při výrobě piva. V Česku jsou známé zejména pod značkou Pangamin.

Video: Pangamin, pivovarské kvasnice, přírodní B-komplex (Youtube)

Vitamín B pro zvířata

Pivovarské kvasnice jsou jako doplněk stravy dokonce dostupné i ve variantách pro zvířata, i jim slouží jako doplněk stravy. Uplatní se i jako doplněk stravy při BARF krmení, ale nejenom to. Kvasnice neslouží jenom jako zdroj vitamínů skupiny B, pyšní se také obsahem dalších vitamínů, minerálů a stopových prvků. Kvalitní výživu podporují i jako zdroj kvalitních bílkovin, mají tak příznivý vliv tak vitalitu a odolnost zvířete. Aktivují imunitní, ale i nervový systém.

Pivovarské kvasnice pro zvířata

Klíšťata neohrožují jenom člověka, ale i zvířata, kočky, psy aj. I svá zvířata bychom měli před klíšťaty chránit. Jednoduché to není, protože zvířata jsou v mnoha ohledech citlivější než lidé. Rozhodně nelze na zvířata používat repelent určený lidem, mohlo by to pro ně mít fatální následky. Existují však repelenty a antiparazitika pro zvířata. Jejich přehled najdete v našem článku, kde se dozvíte také o všech možnostech, jak chránit proti klíšťatům kočku nebo psa.

Zajímají vás přírodní repelenty a antiparazitika? Pak vás budou zajímat i naše další články: BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie nebo 7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

Co je to vlastně B-komplex?

Jako B-komplex se označuje skupina vitamínů B. Stejně jako další vitamíny i vitamíny skupiny B-komplexu lidské tělo nutně potřebuje, ale samo si je neumí vyrobit. Je tedy potřeba mu vitamíny dodávat, jedině tak lze zaručit fyzické, psychické i mentální zdraví.

Tím nejlepším zdrojem vitamínů je zdravá strava. Vitamíny přírodního původu lidské tělo lépe přijímá a snáze vstřebává. V přírodě se navíc nikdy žádný vitamín nevyskytuje osamoceně, vždy je v doprovodu dalších vitamínů, minerálů a bioaktivních látek, které se synergicky doplňují a přinášejí tak mnohonásobný efekt. Synergický efekt nesou i vitamíny skupiny B, které se často vyskytují společně.

B-komplex – seznamte se!

 • vitamín B1 – thiamin
 • vitamín B2 – riboflavin
 • vitamín B3 – niacin
 • vitamín B5 – kyselina pantothenová
 • vitamín B6 – pyridoxin
 • vitamín B7 (vitamín H) – biotin
 • vitamín B9 – kyselina listová
 • vitamín B12 – kobalamin
 • vitamín B15 – kyselina pangamová, pangamin

Jaké jsou účinky vitamínu B?

 • Pokud jde o celý B-komplex, souhrnně lze říct, že se tyto vitamíny podílejí na metabolických pochodech. Jednoduše jsou nezbytné pro to, aby metabolismus fungoval tak, jak má.
 • Ovlivňují zažívání, tedy přeměnu tuků, sacharidů a bílkovin v dostupnou energii, jsou tak zdrojem vitality a fungují jako prevence proti únavě.
 • Vitamín B má vliv na růst, vývoj a regeneraci buněk, i to souvisí s metabolismem.
 • Účastní se také syntézy některých hormonů, příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu.
 • Podílí se na krvetvorbě, je nezbytný pro tvorbu červených krvinek.
 • Vitamín B se objevuje také při syntéze některých protilátek, je tak jedním z faktorů obranyschopnosti organismu. Posiluje imunitní systém.

Pivovarské kvasnice pro zvířata

Imunita hraje prim

Pokud chcete užívat B-komplex proti klíšťatům, vyplatí se vám i posílení imunity. Nepředejdete sice útoku klíštěte, ale snížíte riziko, že vás infikuje některou ze zákeřných chorob, které přenáší. I v případě infikovaného klíštěte je například asi 30% pravděpodobnost, že nakazí hostitele boreliózou. O tom, zda k tomu dojde nebo ne, může rozhodnout právě i imunita člověka. Imunitní systém sídlí ve střevech a tak se kvalita střevní mikroflóry odráží na tom, jak funguje imunitní systém.

Chcete-li podpořit svoji střevní mikroflóru a tím i imunitní systém, pořád jsou tu zmiňované pivovarské kvasnice s vitamíny skupiny B. Pod značkou Pangamin je navíc najdete také v kombinaci s probiotickými kulturami a inulinem. Také inulin je prospěšný pro mikroflóru střevní sliznice. Najdete je i ve výživě pro psy a jiná zvířata, často jako doplněk stravy pro BARF, ale narazit na ně můžete i ve formě česnekových tablet. Pivovarské kvasnice v nich provází česnek, kterému jsou také připisovány repelentní vlastnosti.

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Štěně na louce

BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie

Jsou nenápadná. Zdánlivě vypadají neškodná, ale opak je pravdou. Klíšťata jsou významnými přenašeči závažných onemocnění,…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Literatura

 • Bodlák, J.: Příroda léčí – Bylinář s recepty. Praha: Granit, 2017. ISBN: 978-80-7296-105-4
 • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9

Internetové zdroje

/1/ Vitamin B: Účinný ochránce před klíšťaty a komáry. Maminka.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 9. květen 2012 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: https://www.maminka.cz/clanek/vitamin-b-ucinny-ochrance-pred-klistaty-a-komary

/2/ B-komplex jako ochrana proti klíšťatům ? jaký ? jak dlouho? Mojetěhotenství.cz [online]. Praha: Risewell, 15. červenec 2012 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: https://www.mojetehotenstvi.cz/b-komplex-jako-ochrana-proti-klistatum-jaky-jak-dlouho

/3/ Plasová, A.: Vitamíny skupiny B – bez těch se prostě neobejdete! Žena-in.cz [online]. Praha: Žena-in.cz, 17. červenec 2006 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/vitaminy-skupiny-b-bez-tech-se-proste-neobejdete

/4/ Klíšťata odpuzuje pravidelná konzumace vitamínů skupiny B. Novinky.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 21. květen 2012 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/klistata-odpuzuje-pravidelna-konzumace-vitaminu-skupiny-b-154924

/5/ Klíšťata a blechy – jak nejlépe ochránit Vašeho psa a Váš byt? Veterina-info.cz [online]. Praha: Veterina-info.cz, 4. srpen 2004 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/klistata-a-blechy-jak-nejlepe-ochranit-vaseho-psa-a-vas-byt-172.html

/6/ Víchová, T.: Nejlepší ochrana proti klíšťatům: Repelent, náramek nebo bylinky? Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 15. květen 2015 [cit. 2018-04-06]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

B-komplex jako přírodní repelent

Vitamín B, B-komplex patří k látkám, které lidský organismus nezbytně potřebuje. Je považovaný za přírodní repelent, působit proti klíšťatům, proti hmyzu obecně, ač je jeho účinnost sporná. Jisté je, že vám neublíží jako jiné repelenty a přípravky na klíšťata, postavené na agresivní chemii. Naopak. Má mnoho výhod a nabízí mnoho prospěšného.

Redakce U kocoura doma

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *