Až přijde kocour – magická pohádka o kocourovi a o lidech

Legendární český film Až přijde kocour z roku 1963 dává prostor fenomenálnímu Janu Werichovi v době, kdy měl kvůli zákazu hereckých příležitostí minimum. V kocourovi si přitom zahrál hned dvojroli, stal se vypravěčem i kouzelníkem, jednou z hlavních postav filmu. Navíc spolupracoval na scénáři.

Po boku Wericha oslňovala svou krásou Emília Vašáryová, tehdy začínající herečka.

Jan Werich | Pravda | Kocour | Filmová místa | Fotogalerie | Recenze

 

Speciální povolení pro Jana Wericha


Režisér Vojtěch Jasný dokázal přes přítele zajistit Janu Werichovi povolení k natáčení přímo u tehdejšího prezidenta Antonína Novotného. Kvůli chorobě Wericha se pak nakonec natáčení odkládalo celý rok. Právě v té době bylo také rozhodnuto o Werichově dvojroli.

Video: Až přijde kocour – Šest otázek pro  Jana Wericha

Pravda se nehodí každému


Až přijde kocour se označuje také jako magická pohádka, britská satira, fantasy nebo romantický film. Zazářila v něm i mladičká Emília Vášáryová jako akrobatka Diana, která se postavila po boku kouzelníka Jana Wericha. Kouzelnické trio doplňuje kocour Mourek s očima schovanýma pod černými brýlemi. Jakmile Diana kocourovi brýle sejme, začnou se před jeho zelenýma očima lidé proměňovat do některé z barev. Lháři jsou fialoví, zloději šediví, nevěrníci žlutí a zamilovaní zčervenají. Je jasné, že tento trik se mnohým občanům města nezamlouvá.

O co hůře kocourovi oči snášejí dospělí, o to větší radost z něho mají děti. Jedině děti dokážou akceptovat pravdu, a také ji vyžadují. Když se pak kocoura zmocní muži, kterým jeho kouzelná moc není milá, právě děti se postarají o jeho záchranu.

Inspirací pro zápletku čerpal režisér Vojtěch Jasný také ze svého dětství, kdy prodělal španělskou chřipku, dokonce umíral a když měl být na druhé straně, viděl lidi v různých barvách. Tuto schopnost nakonec přiřkl svému kocourovi…

Video: Až přijde kocour online (ukázka)

Kastelán Oliva pozoruje každodenní život na krásném městě z ochozu věže, s nadhledem pro slabosti a chyby zdejších obyvatel, které ztvárnili herecké hvězdy jako Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík aj. Až se jednou ve městě objeví zvláštní cirkus. Na střeše červeného auta sedí kouzelník, jako by z oka vypadl Olivovi, v doprovodu krásné dívky Diany, které sedí na klíně kocour se slunečními brýlemi na očích.

A představení plné barev, efektů a akrobacie, pohádka o kocourovi a o lidech může začít…

Až přijde kocour

Video: Až přijde kocour online (ukázka)

Magický mourek


Kocour s magickými schopnostmi, který byl klíčovou postavou filmu, patřil původně režisérovi. Tento kocour se jmenoval Pitrís, ale údajně měl utéct. Pro filmovou roli kocoura vycvičil Alfréd Červinka, známý jako cirkusový drezér Fred Javari, který dokázal krotit i pumy, tygry a další šelmy. Na filmu se celkem podílelo hned 14 koček, vycvičených Červinkou.

Kočičí osazenstvo měl mít během natáčení na starosti asistent režie Ivan Passer. „Když jsme točili Kocoura, to byla práce na čtrnáct hodin denně,“ zavzpomínal podle serveru iDnes později Passer.

Až přijde kocour – o filmu

  • Premiéra: 1963
  • Režisér: Vojtěch Jasný
  • Scénář: Vojtěch Jasný, Jan Werich, Jiří Brdečka
  • Kamera: Jaroslav Kučera
  • Hudba: Svatopluk Havelka
  • Hrají: Jan Werich, Emília Vášáryová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák, Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová, Karel Effa, Vlasta Chramostová, Alena Kreuzmannová, Stella Zázvorková, Jaroslav Mareš, Jana Werichová-Kvapilová, Ladislav Fialka, Karel Vrtiška, Václav Babka, Michal Pospíšil, Antonín Krčmář, Pavel Brodský, Dana Dubanská, Alena Bradáčová, Vítězslav Černý, Ludmila Kovářová, Miloslav Janovský, Jiří Kaftan, Zdeňka Kratochvílová, Jarmila Orlová, Ivan Lukeš, Božena Věchetová, Luka Rubanovičová, Josef Pivonka, Miloslav Šindler, Luďa Marešová, Vladimír Dvořák, Richard Weber, Satler, Josef Lamka, Hana Lamková, Naděžda Munzarová, Josef Podsedník, Jiří Středa, Eva Středová, Jaroslava Zelenková aj.

Československá komedie, magická pohádka z roku 1963. Vedle hvězdného obsazení snímek nabízí i zajímavé trikové záběry, stal se zároveň významným experimentem v oblasti barevného filmu. Byl natáčen na barevný materiál a ještě dodatečně se koloroval.

Film byl mj. oceněn Zvláštní cenou poroty na MFF v Cannes, získal také velkou cenu FFP. Režisér Vojtěch jasný získal za film audiovizuální cenu Trilobit, stejně tak Svatopluk Havelka za hudbu a Jaroslav Kučera za kameru. Jako druhý kameraman ve štábu působil Miroslav Ondříček. Ten se měl během natáčení „Kocoura“ poprvé setkat s Milošem Formanem. Později se staly tvůrčí dvojicí, která mj. dala vznik oscarovému filmu Amadeus.

POHÁDKA ONLINE

Filmovou pohádku zařadila do programu Česká televize k příležitosti výročí narození Jana Wericha. Jan Werich, celým jménem Jan Křtitel František Serafínský Werich se narodil 6. února 1905 v Praze. V únoru 2020 uplyne od narození tohoto významného českého herce, scénáristy, dramatika a spisovatele 115 let. Proslavil se jako jedna z klíčových postav Osvobozeného divadla, v autorské trojici s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem. 

Snímek je dostupný online na iVysílání České televize. Ke shlédnutí je online do 16. února 2020.

Až příjde kocour - Werich

Video: Až přijde kocour online (ukázka)

Filmová místa


Pohádka Až přijde kocour se odehrává na krásném městě, natáčelo se především v Telči, ale ve filmu se objevil například i Valchovský mlýn ležící poblíž Třeště na Vysočině. Mezi filmová místa patří i Jemnice, Řásná či Mohelenská hadcová step. Filmaři zavítali i do Mrákotína, místní si na filmaře dokonce stěžovali u prezidentské kanceláře, a tak na natáčení dorazil dokonce i prezident Antonín Novotný.

Fotogalerie

Zdroj: Česká televize, Youtube, Filmové studio Barrandov

Recenze filmu


Na ČSFD.cz film získal hodnocení 73 %. Recenze a komentáře hovoří o jednom z nejlepších filmů zlaté éry české kinemotografie šedesátých let, ale také vyčpělé alegorii, mateřských znaméncích budovatelského patosu nebo také světě poetických říkadel ve werichovském stylu v úpravě pro 60. léta. Dle jedné z recenzí jde o opravdu pěknou satiru s myšlenkou, která je však místy bohužel nudná. Většina komentářů však vyzdvihuje skvělé herce a role, které jim skvěle padly, naopakovatelní jsou především Jan Werich a Jiří Sovák. Svoji krásou i akrobatickými výkony oslnila i Emília Vášaryová.

Až přijde kocour Emília Vášaryová

Video: Až přijde kocour – o filmu vypráví Emília Vášáryová

Pohádková satira Až přijde kocour pranýřuje hloupost, falešnost a pokrytectví. Přítomnost Jana Wericha je tudíž na místě. Jeho kultivovaný projev je pohlazením po duši. Skvělí byli i správňácký učitel Vlastimil Brodský, pohádkově krásná Emílie Vašáryová, slizký soudruh ředitel Jiří Sovák či vlezdoprdelka Vladimír Menšík. Příjemný a hřejivý filmeček, do detailů promyšlený (kouzelnická show nemá chybu – kam se na to hrabe Copperfield) s nádhernou hudbou, kamerou a nápaditou režií. Děkuji vám, pane Jasný, v přítomnosti tohoto filmu jsem se na 100 minut přenesl do jiného světa. Snad jen by ty barevné vize nemusely být tak dlouhé…

Až přijde kocour řadím mezi desítku nejlepších českých filmů. Spolu s filmem Všichni dobří rodáci je to také nejlepší počin režiséra. Na scénáři se přitom podílel i Jan Werich při tvorbě dialogů a Jiří Brdečka, známý scénárista a výtvarník. Idea této pohádkové féerie se satirickým ostřím se dá vyjádřit větou, že vycpaní ptáci nelétají a že nejkrásnější myšlenky dovedou zlí, malicherní a hloupí lidé oškubat na jejich prospěchářskou podstatu.

Je nutné vyzdvihnout herecký výkon mistra Jana Wericha. Avšak téměř všechny herecké výkony byly vynikající. Za herecké výkony, za barvitost, poetičnost, zvláštní pohádkovou náladu, za píseň Život je jen náhoda (Werich, Brodský), a ostrou společenskou satiru a v neposlední řadě pak také za krásné městečko Telč jako místo natáčení, získal u mě film nejlepší možné hodnocení. Jeho trvalá a mimořádná hodnotu, kterou potvrzují i významné filmové ceny, neztrácí ani časem nic na své kráse a malebnosti.

Legendární snímek Vojtěcha Jasného Až přijde kocour je dokladem o tom, že umění nestárne. Film samotný má několik pásem – literárně motivované pásmo vypravěče, hrané pasáže a pásmo kouzelníkova představení. Zatímco první a především druhé pásmo je determinováno dobou vzniku filmového díla (žánr satiry, mizanscéna…), pásmo třetí dává v patrnost, že krása má nadčasovou platnost. Vystoupení cirkusu coby otisk dobově oblíbené laterny magiky a černého divadla, komponované jako soulad baletu, pantomimy a hraných pasáží za použití kolorovaného obrazu a jednoduchých optických triků přineslo nádherný univerz čirého uměleckého zážitku. A tento zážitek je univerzálně nosný dodnes. Vojtěch Jasný spolu s Janem Werichem ve své alegorii propojili poetické i zábavné. Díky tomu mohl vzniknout jeden z prvních snímků později tolik opěvované České nové vlny. Ta také z filmu o kocourovi mnohokrát čerpala inspiraci…

Kabát, M: RECENZE: Pohádka Čertí brko. Češi varují před populismem. Lidovky.cz [online]. Praha, MAFRA, a.s., 29. listopadu 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/kultura/recenze-pohadka-certi-brko-cesi-varuji-pred-populismeb.A181128_095332_ln_kultura_jto

Internetové zdroje: 

/1/ Až přijde kocour. Česká televize [online]. Praha, Česká televize, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/26215-az-prijde-kocour/29138360228

/2/ Až přijde kocour. ČSFD.cz [online]. ČSFD.cz, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/film/4754-az-prijde-kocour/prehled/

/3/ Až přijde kocour. Wikipedia [online]. Wikipedia.com, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/A%C5%BE_p%C5%99ijde_kocour

/4/ Až přijde kocour. Kinobox.cz. [online]. Kinobox.cz, Praha, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://www.kinobox.cz/film/3405-az-prijde-kocour

/5/ Až přijde kocour. dokina.cz. [online]. dokina.cz, Praha, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://dokina.tiscali.cz/film/az-prijde-kocour-b340590

/6/ Až přijde kocour. filmserver.cz. [online]. filmserver.cz, Praha, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://filmserver.cz/az-prijde-kocour-film-144480/

/7/ Až přijde kocour. FDB.cz. [online]. FDB.cz, Praha, 2020 [cit. 2020-02-12]. Dostupné z: https://www.fdb.cz/film/az-prijde-kocour/3405

Obrázky/foto:

Zdroj: Česká televize, Youtube, Filmové studio Barrandov

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *