V Austrálii objevili nový druh žraloka. Má stoličky jako člověk

Tento žralok má výrazné zbarvení, pro které si také vysloužil jméno žralok malovaný (Heterodontus marshallae). Bizarní ryba z hlubin oceánu má však těch zvláštností více. Tvarem těla připomíná pravěké fosilie, navíc má pod očima podivné trny.

Pruhy jako kočka

Nově objevený žralok řádu Heterodontiformes odkazuje na dávno vyhynulé žraloky, a to zmiňovanými výčnělky pod očima či tvarem těla. Kontrastní pruhy na těle ryby přitom připomínají vzory některých kočičích šelem. Je to však zvláštní žralok, kterého navíc charakterizuje abnormálně velká čelist.

Čelist žraloka je nepoměrně velká k velikosti těla i samotné lebky. Nese několik řad zubů, které jsou však ostré jen v přední části. Na rozdíl od jiných žraloků vypadají zuby žraloka malovaného jinak. Velké zadní zuby dokonce vypadají podobně jako zuby lidské. Tyto speciální stoličky mají sloužit k rozdrcení kořisti a dovolovat žralokovi lovit i měkkýše a korýše s pevnou skořápkou.

Žralok malovaný není jediný

Nově popsaný druh Heterodontus marshallae se podle vědecké studie vyskytuje pouze ve vodách severozápadní Austrálie, a to v hlubinách asi 125 až 229 metrů pod hladinou.

Žralok malovaný z Austrálie je jedním z více než pěti set žraloků, které zná současná současná věda. Protože tyto ryby fascinují i vědce, objevují stále nové a nové druhy. Za posledních čtyřicet let se tak okruh známých žraloků zvětšil o celých čtyřicet procent.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *