Appaloosa – nezaměnitelný indiánský kůň, který si získal oblibu i v Česku

Lidé mají různé koníčky, někteří dokonce mají jako koníček přímo koně. Není kůň jako kůň. Stejně jako u psů nebo koček rozlišujeme i u koní různá plemena. Každé plemeno je něčím charakteristické a unikátní. Plemeno Appaloosa je jedním z mála, které jsou unikátní v mnoha směrech. Jako pyšného majitele dvou koček a jednoho velkého psa, který se ke koňům dostane jen zřídka, mě zaujalo natolik, že mu chci věnovat článek na našem blogu. Tady je!

Kůň, který upoutá na první pohled

Appaloosa je skvrnitý kůň. Může mít skvrny po celém těle, ale také jen na vybraných částech. Dle zbarvení se rozlišuje několik variant appaloos, které se poeticky označují třeba snowflake (sněhová vločka). Drobné skvrnky na tmavém podkladě se nazývají frost (jinovatka), známe i zbarvení raindrops (dešťové kapky), roan či marble (mramor) nebo také blanket (deka, plášť). Každý kůň je přitom unikátní, takže i přes základní dělení v praxi narazíme na nespočet unikátních variací. Aby těch skvrn nebylo málo, zdobí Appaloosy i skvrnitá pigmentace kůže v okolí nozder, také kolem očí a genitálií.

Nejsou to však jen skvrny. Koně Appaloosa se od ostatních plemen liší i viditelným bělmem oka. Mají tak stejné oči jako lidé, možná proto jsou lidem tak blízcí. Jejich výrazné oči u těch vnímavějších možná na první pohled prozrazují i dobromyslnou povahu Appaloos.

Jakkoli jsou Appalloosy dobromyslní a přátelští koně, stavba těla odpovídá drsným přírodním podmínkám. Appaloosa je nižší, ale dobře osvalený kůň. Má prostorný hrudník, který zvyšuje kapacitu plic a srdce koně. Štíhlé nohy působí díky výrazným kloubům robustně. Jsou zakončené nadmíru tvrdými kopyty, které bez potíží zvládnou i skalnatý terén. Jsou natolik tvrdá a pružná, že se většinou obejdou bez kování. Zaujmou také charakteristickým černobílým pruhováním.

K hlavním znakům Appaloosy patří jemná, krátká hříva, které odpovídá také slabě ožíněný ocas. Řídká hříva a ocas byly výhodou v křovinách. Kůň se tak do nich zbytečně nezamotával.

Kůň, na kterého je spolehnutí

Stručně a jasně. Appaloosa je spolehlivý partner s přátelskou povahou a výjimečnou učenlivostí. Je to zdatný, přitom skromný kůň, který se obejde bez komfortu ustájení. Je to přírodní, přitom vysoce přizpůsobivý a inteligentní kůň s mimořádně těsnou vazbou na člověka. Patří tak k těm nejvšestrannějším plemenům. I díky své učenlivosti se uplatňuje v drezurním ježdění, tak ve westernových disciplínách. Dá se využít jako honácký kůň, ale i dostihový kůň, kterému nechybí rychlost a sportovní srdce. Díky své odvaze a ochotě skákat září i na parkurech. V neposlední řadě se hodí i pro vozatajství.

Plemeno Appaloosa má mnoho výhod, mj. jde i o snížený práh lekavosti, obratnost, prostorovou orientaci, rovnováhu nebo nižší stádový pud. Je to proto také ideální rekreační či turistický kůň. Neplaší se, nekouše a nekope, jeho mírná přátelská povaha, pracovitost a ovladatelnost si našla mnoho obdivovatelů.

Je to kůň oddaný svému domovu, rodině a pánovi, podobně jako pes. To ocení začátečníci, rekreační jezdci i profesionální jezdci. Mezi ně patří i mladá westernová jezdkyně Denisa Grimová, která se pyšní tituly vicemistra, mistra ČR WRC 2018 a dvojnásobného Championa ČR WRC 2018 z Mistrovství Evropy koní Appaloosa. Celkem zde nasbírala deset titulů mistryně Evropy.

Kůň pro radost a zábavu

Appaloosa je plemenem, které přináší nejenom úspěchy, ale především radost a zábavu, a to i svým zbarvením. Nejde jen o nevyzpytatelnost barevnosti očekávaných hříbat, ale také o změny barevnosti během života koně.

Jak popisuje Vladimíra Zikmundová z Appaloosa Ranče Lažínky, největšího ranče zaměřeného na chov indiánských koní plemene Appaloosa ve střední Evropě, v rozhovoru pro server iDnes:

Tito koně mají zajímavou pestrobarevnou srst a během života se ještě vybarvují. Například hříbě má po narození nápadné tmavé skvrny na světlém základě. Na zimu však zapadnou v dlouhých chlupech, jeho srst tak připomíná medvěda, ale hned na jaře se zase vše vyčeše. To se pak mohou objevit nové skvrny a zvýraznění.

Příběh plný zisku i ztrát

Koně plemene Appaloosa provází pozoruhodný příběh. Ze Španělska koně původně doputovali ke kmeni amerických indiánů, aby se od nich vyšlechtění nakonec vrátili zase zpět do Evropy a rozšířili se po celém světě jako univerzální jezdečtí, rodinní i faremní koně.

Appaloosa je typický indiánský kůň, dokonce typičtější než známější mustang. Jenže zatímco mustangové se krotili, křížili s mnoha dalšími druhy a využívali na kdeco nejenom místními Indiány, Appaloosa je plemenem jednoho indiánského kmene, kmene Nez-Percé, se kterým ho pojí notný kus společné historie. A protože jde o historii severoamerických indiánů, je také historie indiánského koně kmene Nez-Percé plná zbytečného krveprolití a ztrát. Bohužel.

Přestože v historii došlo téměř k vyhubení tohoto výjimečného plemene, podařilo se ho zachovat. V současnosti jeho popularita nabírá na obrátkách. Do Česka se první Appaloosa dostala v roce 1992 a dnes se Česko řadí z hlediska počtu registrovaných koní ke světovým velmocem. Oficiálním zastoupenmí mezinárodního registru plemene Appaloosa v USA je AppaloosaHorse Club CZ.

Hvězdičkujeme...