Antistresové omalovánky pro dospělé aneb Zvířata lidem pomáhají i na papíře

Omalovánky pro dospělé probouzejí naše vzpomínky na dětství, dají vám bezstarostné chvilky, které si v dnešním světě umějí vychutnat mnohdy právě jenom děti. Jde o jednoduchou činnost s daným výsledkem, žádná nejistota, žádný stres. Nic se nedá pokazit. Prostě na chvíli vypnout mozek a zavit se všech starostí. Prostě se věnovat jenom krásným barvám a tvarům. A třeba můžete připojit i zvířata, nepřímo tak své omalovánky povýšit o přínosy zooterapie. Proč ne?

Úvodní foto: Pixabay.com

Zvířata v omalovánkách

Potíž lidí je v tom, že žijí permanentně ve stresu bez toho, aby si to uvědomili. Přitom právě uvědomění je prvním krokem k tomu, jak se stresu zbavit. Užívat si přítomného okamžiku, být tady a teď, třeba se svými zvířaty. Jak málo stačí k tomu, aby člověk nabrat trochu sil a získal trochu klidu. Stačí se zhluboka nadechnout a podívat se kolem sebe…

Existuje nespočet metod proti stresu, od těch nejjednodušších v podobě hlubokého dýchání až po extrémně složité. Velmi jednoduchou, přitom zábavnou a kreativní cestou, jak se stresem bojovat jsou také antistresové omalovánky pro dospělé.

Omalovánky pro dospělé se staly takřka fenoménem. Sehnat se přitom dají v mnoha pozoruhodných variacích, nezřídka využívají i tématiku a schopnosti domácích mazlíčků, ale i hospodářských nebo divokých zvířat. Ano, antistresové omalovánky pro dospělé mohou být i s kočkami, psy nebo jinými zvířaty. Umožňují nám přiblížit se přírodě, dostat se do světa, kam patříme i my lidé a kde se cítíme dobře.

Chtěli byste mít doma antistresové omalovánky pro dospělé se zvířaty? Pořídíte je v každém knihkupectví, třeba tady.

Kreativní kočky - antistresové omalovánky Kreativní psi - antistresové omalovánky Kreativní kreslení k soustředění
Vybarvi mě - kočky Vybarvi mě - psi Vybarvi mě - divočina

Omalovánky dle psychologie

Grafomotorická činnost patří dle psychologů vůbec k nejstarším relaxačním technikám. A jenom to, že ji lidé využívají už od prvopočátků své existence, svědčí o tom, že funguje. Samozřejmě záleží na povaze každého člověka a jeho preferencích. Omalovávání, vůbec malování nebo kreslení rozhodně nemusí vyhovovat každému, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Může totiž proti stresu opravdu fungovat.

Jak fungují antistresové omalovánky?

Jednoduše opustíme myšlenky a oddáme se světu barev. Tvoříme něco nového, dáváme život černobílému obrazu a otiskujeme do něho také kousek sebe. Nemusíme přitom umět kreslit či malovat, omalovánky nás navedou, vybarvování zvládne každý.

  • Při vymalovávání zapojujeme jemnou motoriku, zaměřujeme se na pohyby rukou a prstů, tím dáváme odpočinout mysli. Necháváme v klidu myšlenky a starosti, které nám celý den zatěžují hlavu.
  • Omalovánky navíc probouzejí kreativitu. Z materiálního, výkonově orientovaného světa nás mohou odvést do světa snů a fantazie. Logiku, analytické a racionální uvažování, které má na starosti levá mozková hemisféra a která v současném světě vládne, nahrazuje intuice, tvořivost a představivost, které sídlí v levé hemisféře mozku.

Omalovánky pro dospělé v sobě nesou kousek ezoteriku, ale je to i zábava a také forma relaxace až meditace. Omalovánky pro dospělé jsou pestřejší, drobnější a složitější než ty dětské. Prostoru je tak hodně a nikdo neříká, že vybarvit je potřeba celý, záleží na každém. Ať již sáhnete po jakékoliv barvě, vždy můžete těžit i z jejich terapeutických účinků.

Omalovánky pro dospělé ke stažení

Některé obrázky si můžete zdarma stáhnout na internetu. Za vyzkoušení nic nedáte.

Antistresové omalovánky ke stažení – Tajná zahrada (5 listů) zdarma (klikni na obrázek):

Stáhnout omalovánky s různými motivy, např. TODAY I CHOOSE JOY, Happy Owl, Hippie Camel aj.:

Omalovánky Zentangle:

Chcete víc?

Pokud jsou pro vás omalovánky pro dospělé zajímavé, můžete si je pořídit v jednoduché podobě, ale i v krásných knižních vazbách. Takové omalovánky potěší nejenom vás, ale třeba i vaše blízké jako originální dárek. Umožní na chvíli vypnout počítač, odpojit se, být offline, ale přesto si užívat přítomnosti více než jindy. To platí i o malování, kreslení a dalších kreativních činnostech jako takových. I při nich vám mohou být užiteční pomocníci v knižní podobě.

Antistresové kočičí omalovánky Antistresové psí omalovánky Antistresové omalovánky KREATIVNÍ TERAPIE
Kočičí 3D omalovánky Psí 3D omalovánky Ještě lepší antistresové omalovánky

Literatura

  • Kantor, J., Lipský, M., Weber, J. a kol.: Základy muzikoterapie. Praha: Grada, 2009. ISBN: 978-80-247-2846-9
  • Beníčková, M.: Muzikoterapie a edukace. Praha: Grada, 2017. ISBN: 978-80-247-4238-0
  • Gerlichová, M.: Muzikoterapie v praxi: Příběhy muzikoterapeutických cest. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1791-8

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Antistresové omalovánky pro dospělé aneb Zvířata lidem pomáhají i na papíře

Omalovánky pro dospělé probouzejí naše vzpomínky na dětství. Jde o jednoduchou činnost s daným výsledkem, žádná nejistota, žádný stres. Prostě na chvíli vypnout mozek a věnovat se barvám. A třeba můžete připojit i zvířata, nepřímo tak své omalovánky povýšit o přínosy zooterapie. Proč ne?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *