Anděl Páně 2 – jedna z nejúspěšnějších pohádek posledních let

O tom, že kombinace Ivan Trojan, Jiří Dvořák a Jiří Strach, je dokonalá už přinesla svědectví pohádka Anděl Páně. Anděl Petronel a čert Uriáš nezklamali ani v jejím pokračování. I tentokrát se Petronel s Uriášem musí vydat na Zem. Protože je zrovna předvečer svátku svatého Mikuláše, nejsou ani nápadní. Čertů, andělů a Mikulášů se ostatně ve městě pohybuje víc.

Kouzelné jablko – Jak pohádka vznikla? – Pohádková místa – Fotogalerie – Film o filmu – Nepovedené záběry – Hudba – Recenze

Hledání zakutáleného kouzelného jablka

Pohádkový příběh opět provázejí věčné tahanice anděla a ďábla. V malém městě, v předvečer svátku svatého Mikuláše se zapojí do mikulášského koledování, zamilují se do maminky malé Anežky a opět vyvedou plno hloupostí. Ve svém dobrodružství však nakonec přijdou na to, co má skutečnou cenu. Pravá láska, přátelství nebo ochota pomoci druhému v nouzi ve vánočně laděné pohádce prostě nemůže chybět. V milostném příběhu bude hrát hlavní roli Vica Cereces a Vojtěch Dyk jako párkař (prodavač uzenin), kterému nechybí vtipné průpovídky.

Ústředním motiv pohádky Anděl Páně 2 se točí kolem kouzelného jablka ze stromu poznání. To se tahanicí Petronela a Uriáše zakutálí z nebe na Zemi, a tak povedené nebeské dvojici nezbývá nic jiného, než se pro jablko vydat. Získat kouzelné jablko však nebude tak snadné, svědčí o tom i neuvěřitelných 750 kilogramů jablek, které se během natáčení spotřebovaly.

O jaké jablko vlastně jde? Jablko poznání z pohádky Anděl Páně 2 je odrůdy Pink Lady. Dle databáze odrůd ovocných dřevin je to jedna ze světově nejznámějších moderních odrůd a také jedna z prvních odrůd, které do povědomí pronikly pod marketingovým označením. Skutečný název odrůdy je totiž Cripps Pink. Jde o křížence odrůd Golden Delicious a Lady Williams, který byl vyšlechtěný v Austrálii a na Novém Zélandu. Právě tamní silný sluneční svit odpovídá za růžové zbarvení jablka. Odtud také pochází odrůda Cripps Red, která se prodává jako Sundowner.

Anděl Páně 2 (2016) HD trailer 1 (uvádí Jiří Strach)

Video: Trailer Anděl Páně 2 s úvodním komentářem režiséra (Youtube)

Jak pohádka Anděl Páně 2 vznikla?

Trvalo to 11 let než se úspěšná, příjemná a humorem protknutá pohádka Anděl Páně dočkala pokračování. Jde o volné pokračování, které však využívá vše, co mělo v původním díle úspěch. A opět dává prostor dvěma hlavním protagonistům. Anděl Petronel a čert Uriáš, Ivan Trojan a Jiří Dvořák, jsou pořád stejně roztomilí. Takoví by hrdinové pohádek měli být. Vedle anděla a čerta opět nechybí ani Pán Bůh (Jiří Bartoška) nebo Panna Maria (Klára Issová). Svatou roli si opakuje i Gabriela Osvaldová nebo Anna Geislerová. Nově se objevuje i svatá Lucie v podání Lucie Bílé. V pohádce Anděl Páně 2 nebeské postavy provází i pozemská společnost v sestavě: Anička Čtvrtníčková, Vica Kerekes, Vojtěch Dyk, Pavel Liška, Stanislav Majer, Marek Taclík, Bolek Polívka nebo Marián Labuda.

Co o pohádce řekl režisér?

Natáčením dvojky jsme se tak trochu postavili na start závodu sami se sebou, takže k příběhu přistupujeme bez nějaké pýchy, ale naopak s velkým respektem.

Jiří Strach, režisér Anděl Páně 2

Nutno podotknout, že celý tým v čele s Jiřím Strachem, Ivanem Trojanem a Jiřím Dvořákem onen závod doběhli výborně. I proto je v cíli vítají davy filmových diváků s nekonečnými ovacemi. Pohádka se zapsala mezi tradiční české pohádky, jako je Pyšná princezna, Šíleně smutná princezna, Tři oříšky pro popelku, Byl jednou jeden král nebo S čerty nejsou žerty, které si na Vánoce budeme všichni vždy rádi připomínat.

Anděl Páně 2 – o filmu

  • Premiéra: 1. prosince 2016
  • Režisér: Jiří Strach
  • Scénář: Marek Epstein, Jiří Strach
  • Kamera: Martin Šec
  • Hudba: Ondřej Gregor Brzobohatý
  • Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Anna Čtvrtníčková, Vica Kerekes, Vojtěch Dyk, Bolek Polívka, Marián Labuda st., Viktor Preiss, Stanislav Majer, Marek Taclík, Pavel Liška, Jiří Bartoška, Klára Issová, Jiřina Bohdalová, Roman Luknár, Veronika Žilková, Jiří Pecha, Martin Huba, Lucie Bílá, Matěj Hádek, Josef Abrhám, Karel Smyczek, Petr Čtvrtníček

Pohádka Anděl Páně 2 režiséra Jiřího Stracha zaznamenala nebývalý úspěch již v době uvedení do kin. Zatímco v kinech měla premiéru 1. prosince 2016, svoji televizní premiéru měla o rok později, kdy ji Česká televize nasadila na prvním programu jako štědrovečerní pohádku. Na Štědrý den 2017 ji vidělo více než 3 miliony diváků. Stala se tak nejsledovanější pohádkou za patnáct let a nejúspěšnějším nezpravodajským pořadem za posledních deset let.

Úspěch pohádka potvrdila i v dalších letech. V roce 2018 se vysílala na Boží hod vánoční, aby znovu zvítězila ve sledovanosti nad ostatními pořady. Vidělo ji dva a půl milionu fanoušků. I v roce 2019 se s 2,1 miliony sledujících zařadila mezi trojici nejsledovanějších pořadů Štědrého dne. Ve vysílání byla zařazena po Princezně a půl království, premiérové štědrovečerní pohádce 2019.

POHÁDKA ONLINE

Ke zhlédnutí online je pohádka ve vánočním či jiném vhodném čase na iVysílání České televize. Naposledy byla online do 5. ledna 2020. Dá se očekávat, že se online objeví i na Vánoce 2020.

Anděl Páně 2 vznikl v produkci společnosti Marlene Film Production a koprodukci České televize, potažmo slovenské firmy et cetera group, s.r.o. a RSTV. Z webu České televize jsme také čerpali většinu informací. Dalším zdrojem byl i oficiální web filmu.

Anděl Páně 2 (2016) HD trailer 2 - hlavní

Video: Anděl Páně 2 – trailer č. 3 (Youtube)

Pohádková místa

Štáb pod vedením režiséra Jiřího Stracha natáčel mj. v Ledči nad Sázavou, na zámku v Dolních Beřkovicích nebo v Českém Krumlově. Prostor však dostaly i exteriéry Nízkých Tater. Na vytvoření pravé předvánoční atmosféry se při natáčení pohádky spotřebovalo neuvěřitelných 250 velkých pytlů sněhu, vyrobeného z papírové drti.

Nepovedené záběry

Pohádka vzbudila obrovský zájem.  V tomto článku jsme pro vás sesbírali to nejlepší, co se k této pohádce dalo najít.

  • Bylo použito více než 300 kostýmů, většina z barrandovského fundusu. Speciálně pro tuto pohádku bylo vyrobeny hned několik párů andělských křídel, které jsou věrnou kopií původních andělských perutí, ale jsou lehčí a dají se lépe sundávat.
  • Ve filmu si zahrálo také mnoho zvířat: 2 koně, 4 myši, 10 slepic a králíků, kromě toho i mrtvé prase, 30 kaprů, 6 amurů a 11 pstruhů.

V době její premiéry byly žádané nejenom trailery, ale také pikantnosti ze zákulisí, film o filmu, nepovedené scény a další. Na internetu je dostupné i video s nepovedenými záběry. I toto video pobaví:

Anděl Páně 2 (2016) - nepovedené záběry /Outtakes/

Video: Anděl Páně 2 – nepovedené záběry (Youtube)

Film o filmu

Chcete o pohádce Anděl Páně 2 vědět více? Chcete vidět film tak, jak ho viděl režisér? Proto vznikl i film o filmu…

Anděl Páně 2 (2016) film o filmu ČT

Video: Anděl Páně 2 – film o filmu (Youtube)

Něco ze zákulisí odhalila i Lucie Bílá:

Lucie Bílá - Svatá Lucie, Anděl Páně

Video: Lucie Bílá a Anděl Páně 2 (Youtube)

Hudba

Hudbu k pohádce vytvořil Ondřej Gregor Brzobohatý. Jako herci se v pohádce objevili hned dva zpěváci – Lucie Bílá a také Vojtěch Dyk. Vojta Dyk také pro Anděla Páně 2 nazpíval píseň nazvanou Modlitba. Modlitbu složil autor filmové hudby k Andělu Páně 2 Ondřej Gregor Brzobohatý, text je z dílny Lubomíra Feldeka. Klik Vojtěcha Dyka k písni Modlitba natočil zase režisér Jiří Strach.

K pohádce však vznikly písně hned dvě. Úvodní vánoční píseň Andělská představuje sváteční duet Karla Gotta a jeho dcery Charlotte Elly. Vůbec první společný duet slavného slavíka Karla Gotta a jeho dcery zdaleka nesklidil takový ohlas jako duet Hvězdy nehasnou, přesto je i Andělská krásnou emotivní písní.

Anděl Páně 2 - Vojta Dyk a píseň "Modlitba"

Video: Vojta Dyk – Modlitba (Youtube)

Recenze

Sledovanost pohádky Anděl Páně 2 je sama o sobě vypovídající. Její oblibu potvrzuje i vysoké hodnocení na Československé filmové databázi, kde dosáhla 77 %. Recenze na ČEFD.cz pohádku hodnotí jako „hotový balzám po duši“. Tam i jinde vyzdvihují chemii mezi Trojanem a Dvořákem nebo hudbu Ondřeje Brzobohatého. Kritikové ve svých recenzích označují počin jako „skvělý film“ (Dagmar Šimková pro Totalfilm) anebo jako spasitele jednoho pekelného roku českých filmů (Mirka Spáčilová pro iDnes).

Povedená pohádka pro dospělé diváky. Již od úvodu se strhne kadence „svatých“ vtípků. Celkově je možná lehce humornější, točí se především kolem osvědčené nebesko-pekelné dvojky. Ve zdařile nasnímaných kulisách (např. Českého Krumlova) hraje příběh spíše druhé housle.

Anděl Páně 2 (2016) HD trailer 3 - vánoční

Video: Anděl Páně 2 – trailer č. 3 (Youtube)

Spáčilová, M.: RECENZE: Anděl Páně 2 je spasitel jednoho pekelného roku českých filmů. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 29. listopadu 2019 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/andel-pane-2-recenze.A161125_114203_filmvideo_ts

Šimková, D.: Recenze | Anděl Páně 2 je skvělý film, Strach by měl některé kolegy školit. Totalfilm.cz [online]. Praha, Totalfilm.cz, 29. listopadu 2019 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://www.totalfilm.cz/2016/11/recenze-andel-pane-2-skvely-film-strach-by-mel-nektere-kolegy-skolit/

Svoboda, M.: Recenze: Anděl Páně si pokračování zaslouží. Škoda že nevypráví lepší příběh. Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 28. listopadu 2016 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/kultura/film/recenze-andel-pane-2-si-dvojku-zaslouzil-skoda-ze-neodvyprav/r~d12f5c20ac8411e6a16a0025900fea04/

Míšková, V.: RECENZE: Stal se zázrak, dvojka předčila jedničku. Do kin jde Anděl Páně 2. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 1. prosince 2016 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/recenze-stal-se-zazrak-dvojka-predcila-jednicku-do-kin-jde-andel-pane-2-40016787

Varga, J.: Recenze: Anděl Páně 2 vánočně naladí, dojem však kazí jalový děj. Filmserver.cz [online]. Svobodné Heřmanice: IMEG, 29. listopadu 2016 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://filmserver.cz/clanek/11966/andel-pane-2/

Přivřelová, I.: Recenze Anděl Páně 2: Pohádka pro sváteční publikum. e15.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 8. prosince 2016 [cit. 2016-12-08]. Dostupné z: https://www.e15.cz/magazin/recenze-andel-pane-2-pohadka-pro-svatecni-publikum-1326042

Fuka, F.: Retro recenze: Anděl Páně 2 – filmová pohádka, ve které je mnoho dobrého. Kinobox.cz [online]. Kinobox.cz, 2019 [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.kinobox.cz/clanek/12095-retro-recenze-andel-pane-2-stedry-vecer-2019

Internetové zdroje

/1/ Anděl Páně 2. Česká televize [online]. Praha, Česká televize, 2019 [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10792423524-andel-pane-2/21551313003/

/2/ Anděl Páně 2. ČSFD.cz [online]. ČSFD.cz, 2019 [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/film/58799-andel-pane-2/prehled/

/3/ Přes tři miliony. Televizní premiéra Anděla Páně 2 přinesla letošní rekord. iDnes.cz  [online]. Praha: MAFRA, 25. prosince 2017 [cit. 2019-12-08]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/andel-pane-2-sledovanost-vanoce-stedry-vecer-premiera-2017.A171225_111952_filmvideo_ts

/4/ Po roce Anděl Páně 2 znovu vyhrál, na Boží hod měl 2,5 milionu diváků. iDnes.cz  [online]. Praha: MAFRA, 26. prosince 2018 [cit. 2019-12-26]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/andel-pane-2-sledovanost.A181226_121640_filmvideo_spm

/5/ Televizní Štědrý den: nejsledovanější byla nová pohádka, Anděl Páně 2 a Pelíšky. Aktuálně.cz  [online]. Praha: Economia, 25. prosince 2018 [cit. 2019-12-25]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/televizni-stedry-den-nejsledovanejsi-byla-nova-pohadka-andel/r~1ce85a1c270d11ea9d020cc47ab5f122/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Anděl Páně 2 – jedna z nejúspěšnějších pohádek posledních let

Anděl Páně je pohádkou, která se zařadila do zlatého fondu české kinematografie, nejinak je tomu s pokračováním Anděl Páně II. My vám přinášíme to nejlepší video, upoutávky, trailer, film o filmu, zajímavosti a mnoho dalšího.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (5 votes)

1 názor na “Anděl Páně 2 – jedna z nejúspěšnějších pohádek posledních let”

  1. Vypadá to, že bude muset vzniknout 3. díl 😀 Ivan Trojan řekl novinářům, původně jako vtip, že když na dvojku přijde milion diváků, bude třetí díl. Jen za dva týdny, od uvedení, už pohádku vidělo skoro 500 tisíc diváků 😀 To už aby Jirka začal psát 😀

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *