11. březen 2022: Den hvězdáren a planetárií

V pátek 11. března 2022 probíhá po celém Česku Den hvězdáren a planetárií. Již čtvrtým rokem tato akce nabádá k večernímu pozorování noční oblohy, návštěvě hvězdáren a planetárií, kde si oblohu můžeme prohlédnout zblízka přes hvězdářské dalekohledy. Hvězdárny a planetária připravily na tento den mimořádný program.

Víc než pozorování noční oblohy

Asociace hvězdáren a planetárií v roce 2022 vyhlásila na pátek 11. března. Termín je zvolený tak, aby oblohu projasňoval Měsíc ve své první čtvrti. Právě Měsíc je totiž nejlépe pozorovatelným objektem na obloze, právě na Měsíc se pozorování oblohy zaměřuje, představuje i vybrané hvězdy nebo dvojhvězdy jarní oblohy. Očima, dalekohledem či prostřednictvím projektorů planetárií můžeme pozorovat vedle Měsíce a Slunce také planety naší sluneční soustavy, občas i meteor či kometu, kosmické stanice, družice aj.

Hvězdárny a planetária nabízejí také komentované prohlídky noční oblohy, na Den hvězdáren a planetárií ve zvláštním režimu, zpravidla tak, aby byl dostupnější i pro děti. Pestrý program Dne hvězdáren a planetárií zahrnuje také vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.

Do akce se zapojuje například Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně. Pozorování vesmírných objektů tam provází odborný výklad. K vidění je zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Štefánikova hvězdárna - promo

Video: Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně, YouTube

Den hvězdáren a planetárií proběhne také na Hvězdárně Žebrák, hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové, hvězdárnách Rokycany, Plzeň, Úpice nebo Valašské Meziříčí.

Prohlídka Hvězdárny Valašské Meziříčí

Video: Hvězdárna Valašské Meziříčí, YouTube

Hvězdárna Valašské Meziříčí při příležitosti Dne hvězdáren a planetárií pořádá moderované exkurze po areálu a vybraných objektech hvězdárny, kdy pracovníci hvězdárny představí návštěvníkům vybavení a expozice. Představí vybrané výukové modely, seznámí s historií a aktivitami hvězdárny. Za příznivého počasí proběhne i pozorování povrchu Slunce pomocí speciálního dalekohledu.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *