Skoro 1000 let nám nebyl blíž. Přesto je nyní Měsíc kvůli novu zcela neviditelný

V sobotu 21. ledna 2023 je Měsíc Zemi nejblíže za posledních 992. Aktuálně se však o slovo hlásí nikoliv úplněk, ale nov. Proto tato neobyčejná událost zůstává bez povšimnutí, bohužel doslova. Měsíc je nám sice výjimečně blízko, avšak není viditelný.

Konjunkce planet místo novoluní

Měsíční dráha kolem Země není kruhová, ale nepravidelně elipsovitá. Měsíc se nám tak během jednoho svého cyklu stihne přiblížit a zase vzdálit. Každý měsíc má se ocitá v tzv. přízemí, perugeu, a také odzemí, apogeu. Apogeum, které vychází na lednové novoluní však se vzdáleností 356 568 km ostatní překonává. Astrofyzik Graham Jones na serveru Timeanddate.com napočítal za období 2000 let pouze tři novoluní, kdy vzdálenost Měsíce od Země nebyla větší než 356 570 km (221 562 mil). Vedle novoluní v lednu 2023 jde o novoluní v roce 1030 a novoluní, které nastane v roce 2368.

Tak blízké novoluní, jaké přináší leden 2023 se nebude opakovat celých 345 let. Pozorování však Měsíc uniká, na rozdíl od planet Venuše a Saturn. Ty se jen den poté, co se k Zemi Měsíc v novoluní maximálně přiblíží, ve společnosti srpku Měsíce setkají. Těsná konjunkce planet Venuše a Saturn nastává ve 23 hodin, následující den se pak v 10 hodin Saturn ještě protne se Saturnem. Setkání Měsíce a planet Venuše a Saturn bude možné pozorovat ještě 23. ledna večer. V tomto období by navíc měla noční oblohu zpestřovat i unikátní kometa C/2022 E3 (ZTF), která v lednu přechází ze souhvězdí Pastýře do Draka a následně do souhvězdí Malé medvědice a Žirafy.

S novoluním přichází i čínský nový rok

Čínský lunární kalendář rok 2023 spojuje s jinovým znamením vodního zajíce nebo králíka. Jde o vyvolené znamení, který si měl oblíbit sám Buddha. Dle legendy ho kvůli jeho dobromyslnosti pozvedl až na Měsíc, a tak lze každý úplněk siluetu zajíce na zářivém měsíčním kotouči spatřit. Ale pozor, zatímco v Číně slaví rok 2023 jako rok zajíce či králíka, ve Vietnamu je to kočka. Ať již se zajícem, králíkem či kočkou, v roce 2023 tak mají dle čínského horoskopu vystoupit do popředí hodnoty jako domov, klid a mír.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *