Vonné silice, šetrný úklid

3 silice, které šetrně provoní každou domácnost

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro své antibakteriální, dezinfekční a protiplísňové účinky se uplatní i při šetrném úklidu domácnosti.

Pozor, vonné silice jsou vysoce koncentrované a tedy i nebezpečné. Některé jsou navíc pro zvířata přímo toxické. Vybrali jsme proto tři nejméně problematické silice, které přijdou vhod v domácnosti se zvířaty. Prozradíme vám, jak je využít a na co si dát pozor.

Levandule – zklidňující bylinná vůně

Levandule - vonná silice, šetrný úklidEsenciální olej (nebo také éterický olej) levandule (levandulová silice) patří k těm nejoblíbenějším vonným esencím vůbec, je také základním pilířem aromaterapie. Nabízí jemnou, bylinnou, lehce květinovou vůni.

Levandule je účinnou, ale nenásilnou vůní, kterou mají v oblibě nejenom lidé, ale i zvířata. Představuje také jednu z mála bezpečných silicí, která je vhodná i pro malé děti, seniory, také domácí mazlíčky jako jsou psi a kočky. Ve většině případů navozuje zklidnění a napomáhá psychické pohodě. To platí pro lidi nebo pro psy, kočkám bývá zpravidla nepříjemná. (Pokud hledáte vůni pro zklidnění koček, raději sáhněte po meduňce nebo kozlíku.)

Esenciální olej levandule má universální využití, nejenom pro své zklidňující účinky. Silice levandule je také protizánětlivá, působí hojivě a analgeticky, zmírňuje svědění. Může se proto využít k dezinfekci pokožky zvířete (psa, kočky) poté, co jsme mu vytrhli klíště. Stačí jenom potřít místo čistou levandulovou silicí. Ačkoliv se čisté silice neředěné používají jen ojediněle, levandule je v tomto případě onou výjimkou. Žádnou jinou silici přímo na pokožku zvířete v neředěné podobě nedoporučujeme (více v sekci o bezpečném využití vonných silic níže).

Stejně jako všechny esenciální oleje vykazuje levandule také antibakteriální, dezinfekční nebo protiplísňové vlastnosti. I proto se přidává do nejrůznějších čistících či úklidových prostředků. Lze jí provonět klasický octový nebo jakýkoliv jiný čistič, ale třeba i tekuté mýdlo, prací prášek nebo aviváž. Hodí se pro úklid, čištění, praní, již od pradávna se užívá k provonění skříně, kdy oblečení současně chrání proti molům.

Borovice – osvěžující lesní vůně

Borovice - silice, šetrný úklidTaké borovicová silice provoní a prohloubí účinek nejrůznějších domácích čističů.

Borovice je silně protizánětlivá a antiseptická. Její ostrá vůně povzbudí a osvěží – mysl i ovzduší.

Citron – povzbuzující vůně s nádechem exotiky

Pokud chcete jakýkoliv domácí čisticí přípravek, mýdlo nebo ocet provonět a současně zvýšit jeho účinnost, jednoduše do něho nakapejte pár kapek esenciálního oleje citron. Vonná esence dodá jakémukoliv přípravku také dezinfekční, antiseptické a repelentní vlastnosti.

Citron - silice, šetrný úklidSvěží vůně citronu působí pozitivně. V aromaterapii se využívá její schopnost povzbudit mysl a duševní aktivitu, umí také zlepšit náladu. Stejně tak jako odpuzuje hmyz (to se pro úklid hodí), odpuzuje však citronová silice také kočky. To platí obecně pro všechny citrusové vůně (citron, pomeranč, grep, mandarinka aj.). Naředěná citronová silice se proto dá použít na místech, kam kočky nesmí.

Naředěnou citrusovou esencí můžeme například osvěžit čalounění nábytku, kam kočka chodí i přes nevůli jejich majitelů škrábat své drápky.


Všechny tři silice, ve 100% čisté, přírodní formě najdete pod českou značkou Yellow&Blue:

Silice, esenciální olej levandule

Esenciální olej citrona_silice-borovice

 

 

 

 

 

 

Bezpečné využití vonných silic

Každá kapka vonné silice nese koncentrované množství aktivních látek. Je tak vysoce účinná. Jedna kapka silice máty například vydá za třicet šálků mátového čaje. To usnadňuje využití vonných olejů, ale současně nabádá k obezřetnosti.

  • Silice užívejte vždy jen v malých dávkách. V případě aromaterapie pro zvířata jsou dávky oproti lidem ještě několikanásobně nižší.
  • Vonné esenciální oleje užívejte (až na výjimky) vždy zředěné. Zředit se dají v oleji, octu nebo soli – pokud jde o úklid. V aromaterapii se ředí i v medu nebo tučné smetaně.
  • Mějte na paměti, že esenciální oleje mohou být pro zvířata, zejména pro kočky, toxické. Obzvláště nebezpečné jsou pro kočky tyto esenciální oleje: Tea Tree Oil (australský čajovník), citronela, potažmo skořice, hřebíček, máta, tymián, majoránka, mrkev, zázvor, jalovec, eukalyptus, petitgrain aj.

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 6 x, øhodnocení: 4,83
Loading...

 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *