Skip to content →

Serval. Divoká africká šelma, kterou můžete mít i doma

Serval, divoká kočka, kočkovitá šelma

Serval, serval stepní je kočka se zvláštní stavbou těla. Ta z ní z ní dělá vynikajícího lovce, který se však zaměřuje spíše na menší kořist. I proto není nebezpečný člověku tak jako jiné šelmy. I proto se tato teplomilná kočka s domovem v afrických savanách chová také v některých domácnostech Česka jako exotický domácí mazlíček.

Jak vypadá serval. Trochu jako kočka, trochu jako pes

Serval stepní je zvíře elegantního vzhledu, má vysokou a štíhlou postavu, která je podobná víc psovi než kočce. Díky dlouhým nohám se dokáže i ve vysoké trávě pohybovat s lehkostí. Dlouhé nohy a stavba těla dělají ze servala také mistra rychlého běhu na krátké tratě a mistra dlouhých skoků. Několikametrový skok není pro servala žádný problém, do dálky doskočí až čtyři, do výšky vyskočí i více než dva metry.

Tak trochu gepard

Serval je typický svým krémovým, černě skvrnitým kožichem, který je svým zbarvením nápadně podobný gepardovi. V africké savaně funguje kožich servala jako dokonalé maskování. Zejména v horských oblastech Keni a Etiopie se však pohybují i černě zbarvení jedinci.

Servalové, serval
Servalové odpočívají

Serval vypadá trochu jako kočka, ale jen trochu

Servala charakterizují také velké uši, které jsou na koncích zakulacené více, než jsme zvyklí od běžných domácích koček. Má vynikající sluch a schopnost zachytit tóny, které člověk neslyší. Také díky sluchu je serval dokonalým lovcem. Stačí mu lokalizovat oběť a pak zaútočit prudkým skokem. V úspěšnosti lovu překoná většinu ostatních koček. Stejně jako jiné kočky si i serval se svoji kořistí často i „hraje“.

Loví zejména malé savce jako jsou myši, krysy, pískomilové, rypoši nebo zemní veverky. Tím se liší od svého příbuzného karakala, který běžně loví i zajíce, menší antilopy a gazely. Serval si dokáže postarat také potravu v podobě hmyzu (kobylek), ryb, žab, plazů a také ptáků, k tomu mu pomáhají jeho dlouhé nohy a schopnost vysokých skoků. Ptáci, zejména perličky jsou loveckou specialitou servala. K živočišné stravě přidává serval i trávu nebo ovocné plody (banány, avokádo).

Video – nejenom malá, ale ještě menší kočkovitá šelma – serval, resp. kotě servala:

Video: koťata servala hned třikrát

Malá kočkovitá šelma a velký lovec

Kočky obydlují celý svět, najdeme je nejenom v blízkosti člověka, ale i v těch největších pustinách. Na většině míst také patří mezi původní druhy. Serval stepní (Leptailurus serval, dříve Caracal serval) je typickou kočkovitou šelmou Afriky, resp. africké Tanzanie. Jeho domovina leží jižně od Sahary. Je rozšířen zejména v savanách, bydlí i ve stepích a lesostepích, obydluje i horské oblasti nebo okraje tropických deštných lesů. Vyhovuje mu travnatá krajina a pro život potřebuje i dostatek vody.

  • Náleží do podčeledi malých koček. Dle některé taxanomie se řadí do rodu Caracal a je tak úzce příbuzný kočce zlaté nebo karakalovi. Karakal a serval mají zhruba stejnou hmostnost od 8 – 18 kg, serval je však vyšší a štíhlejší.
  • Dle dalších, novějších zdrojů je serval řazen do samostatného rodu Leptailurus.

Název Leptailurus má původ v řečtině a dal by se přeložit jako „mimořádně mrštný“. Název serval má původ v portugalštině a překládá se jako „rys“. Rys však zdaleka není jediným zvířetem, které se v souvislosti se servalem skloňuje, ale to už víte.

Chov servala

Serval má domov v subsaharské Africe. Přesto se dá chovat i našich podmínkách, ačkoliv mu místní mrazy a vlhké počasí nevyhovuje. V zajetí se dožívá asi dvaceti let.

Jeho chov je pochopitelně mnohem náročnější než chov kočky domácí. Je vhodný jen pro odpovědné chovatele, kteří počítají s vyššími finančními i časovými nároky této krásné šelmy.

Serval se dá ochočit, ale stále jde o šelmu. Zkrotne zejména v případě, kdy je s člověkem v kontaktu od brzkého věku. Dospělý jedinec chovaný v zajetí bývá spíše nepředvídatelný až útočný.

Není tak nebezpečný jako jiné šelmy, přesto je jeho chov rizikem, zvláště pro malé děti. Má velmi ostré drápky a pocítit je na vlastní kůži rozhodně není příjemné. Je třeba také počítat s tím, že serval je aktivní zejména v noci a za soumraku.

Serval stepní je chráněným druhem, patří do skupiny málo dotčených. K jeho chovu je potřeba povolení Krajské veterinární správy, přesně jde o povolení k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči. Toto povolení je vázáno na zabezpečení podmínek chovu, které zajistí fyziologické funkce a zachovají biologické potřeby zvířat. Zvíře je také třeba evidovat na Ministerstvu životního prostředí do evidence Cites II.

Chcete kotě servala?

Upozorňujeme, že jeho chov rozhodně není srovnatelný s chovem kočky domácí. Jedná se o exotickou šelmu se specifickými nároky a potřebami. Její chov bude pod dohledem veterinární správy a rozhodně nebude jednoduchý.

Pokud vážně uvažujete o chovu servala, doporučujeme nejprve dohledat další informace a svůj záměr konzultovat  se zkušenými chovateli, nejlépe z registrované chovatelské stanice. My chovatelská stanice servalů rozhodně nejsme, U KOCOURA DOMA najdete jenom kočky domácí.

Jedna chovatelská stanice, kde najdete nejenom servaly (a jejich koťata), ale je zde dostupná také kočka savanová, kočka bengálská, kočka bažinná, ALC – asijská leopardní kočka, také švýcarský salašnický pes nebo papoušek Žako leží v Teplicích nad Metují, kousek od skal.

Serval v ZOO

Serval je k vidění nejenom u zkušených chovatelů, ve specializovaných chovatelských stanicích, ale především v zoologických zahradách, kde se s oblibou chová. Servala tak můžete navštívit například v ZOO Olomouc, ZOO Liberec nebo ZOO Jihlava.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7x, ø5,00

Loading...


Zdroje: Wikipedia/1/, Česká televize: Serval – skokan savany/2/, iFauna: Ocelot nebo serval/3/

© 2016 – 2018 Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. V případě zájmu o spolupráci nás kontaktujte.

Published in All Druhy koček

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *