Psí řeč. Co znamená, když…

Psí řeč. Ne, člověk se nemusí učit štěkat nebo vrčet, ale spíš naslouchat a pozorovat. Člověk, správný páníček by měl být schopný rozeznat, co jeho pes právě zažívá, jak se cítí nebo co chce sdělit. Každý vztah by měl být založený na upřímné a jasné komunikaci, vztah psa a jeho pána není výjimkou.

Psí chování přitom nemusí být vždy jednoznačné. Proto je třeba si všímat všech psích projevů, zejména jeho držení těla, pohledu…

psi-rec

Pochopit, co pes sděluje, pomáhá například známý psí psycholog Rudolf Desenský v pořadu Kočka není pes. Na pomoc psím majitelům přichází i Arden Moorová, s knihou nazvanou Jak to ten pes myslí? V knize popisuje 100 různých výrazů, postojů, pohybů a zvuků.

Pomáhá například také objasnit, co znamená, když se pes přikrčí.

KDYŽ SE PES PŘIKRČÍ

 • Doga se najednou smrskne do velikosti bígla. Může to být proto, že se k vám z dálky řídí chlap jako hora a ještě vás oba zdraví hlasem připomínající hromové burácení.
 • Pes se zmenší, aby se vtěsnal kamsi do temného kouta. Dělá všechno proto, aby se stal neviditelným. Co na to jeho páníček – je to kouzelník anebo není?
 • Tělo psa postihl ho faktor strachu, takže se začalo nekontrolovaně třást.

Přikrčení můžeme pozorovat u plemen jako je německá doba, ale také bígl, kokršpaněl, kavalír King Charles španěl, trpasličí pinč nebo maltézský psík.

cocker-spaniel-1591139_640

CO TÍM TEN PES MYSLÍ?

 • Dle Arden Moorové si submisivní psi nedělají hlavu s tím, zda-li je někdo považuje za zbabělce či nikoliv. Pokud se necítí, ihned to dají najevo svým postojem. Okamžitě omezí jakékoliv projevy své osobnosti a dělají vše proto, aby prezentovali svému okolí, že pro nikoho nejsou vůbec žádnou hrozbou. Přikrčení je něco jako vztyčení bílého praporu na znamení kapitulace.
 • Někteří psi se krčí, protože v minulosti zažili týrání. Tímto postojem se snaží chránit.
 • Štěně tak dává najevo respekt před dospělým psem.

JAK REAGOVAT NA PŘIKRČENÍ PSA?

 • Přikrčení psi potřebují především dávku důvěry a ten, kdo by jim měl důvěru poskytnout je především jejich majitel. Prvním krokem vůči psovi je prostor. Přikrčenému psovi je nejlepší dát prostor a dostatek času k přijetí stávající situace, jednoduše k seznámení.
 • Pokud se pes krčí a odmítá oční kontakt, sedněte si kousek od něho, nevynucujte si komunikaci.
 • Vyhněte se rychlým pohybům, absolutně nevhodná je jakákoliv výrazná gestikulace. Mluvte na psa klidným vyrovnaným hlasem.
 • Dejte psovi čas na seznamování. Pomoci může pamlsek. Pokud pes dojde až k vám, nechte ho vás očichat, ale nenatahujte k němu ruku. To by mohl pochopit jako ohrožení.
 • Krčící se psi potřebují rozvíjet schopnosti seznamování, také s jinými psi. Nejlépe je začít kontaktem dvou psů, mezi kterými je oplocení. Pes k seznámení by přitom měl být co nejvíce socializovaný.

man-and-dog-1149400_640

Rada z praxe

Stejně jako lidé i psi prožívají různé strachy a úzkosti. Takoví psi potřebují zejména pochopení a vlídné zacházení. Nanejvýš důležité je dát jim pocit bezpečí. Pocit bezpečí je to, co ocení každý pes, bezpečí však vyhledává i člověk a každý živý tvor…

Zdroj: Arden Moorová, Jak to ten pes myslí?


KNIHA: JAK TO TEN PES MYSLÍ? Arden Moorová

Anotace knihy: Kniha Jak to ten pes myslí? poskytuje čtenářům solidní základ pro budování promyšleného a zdravého vztahu s jejich psem, založeného na upřímné a jasné komunikaci – vyjádření záměru, přijetí zprávy a adekvátní odezvě.

Najdeme zde popis psí řeči těla i hlasových projevů typických pro určitá plemena, doplněný radami, jak na dané chování reagovat, názornými barevnými fotografiemi a připomínkami zvěrolékaře. V tom je její velký přínos – rozmanitost vypozorovaného psího chování má čtenáře vybídnout k tomu, aby se zastavili, dívali se a snažili se pochopit, co se jim jejich pes snaží sdělit, aby se naučili porozumět zvířecímu myšlení a poznali, proč se jejich domácí mazlíčci chovají tak, jak se chovají.

Stejně důležité je však učit lidi, jak sami mohou přispět k většímu bezpečí a spokojenosti zvířat, tím, že budou vnímat nové situace i vzorce chování a adekvátně na ně zareagují.


 © 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. (Zaslouží si článek hodnocení?Dejte článku hvězdičky. Díky!)
Loading...

 

sdileni3

Facebookgoogle_pluspinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>