Psí řeč. Co znamená, když…

Psí řeč. Ne, člověk se nemusí učit štěkat nebo vrčet, ale spíš naslouchat a pozorovat. Člověk, správný páníček by měl být schopný rozeznat, co jeho pes právě zažívá, jak se cítí nebo co chce sdělit. Každý vztah by měl být založený na upřímné a jasné komunikaci, vztah psa a jeho pána není výjimkou.

Psí chování přitom nemusí být vždy jednoznačné. Proto je třeba si všímat všech psích projevů, zejména jeho držení těla, pohledu…

psi-rec

Pochopit, co pes sděluje, pomáhá například známý psí psycholog Rudolf Desenský v pořadu Kočka není pes. Na pomoc psím majitelům přichází i Arden Moorová, s knihou nazvanou Jak to ten pes myslí? V knize popisuje 100 různých výrazů, postojů, pohybů a zvuků.

Pomáhá například také objasnit, co znamená, když se pes přikrčí.

KDYŽ SE PES PŘIKRČÍ

 • Doga se najednou smrskne do velikosti bígla. Může to být proto, že se k vám z dálky řídí chlap jako hora a ještě vás oba zdraví hlasem připomínající hromové burácení.
 • Pes se zmenší, aby se vtěsnal kamsi do temného kouta. Dělá všechno proto, aby se stal neviditelným. Co na to jeho páníček – je to kouzelník anebo není?
 • Tělo psa postihl ho faktor strachu, takže se začalo nekontrolovaně třást.

Přikrčení můžeme pozorovat u plemen jako je německá doba, ale také bígl, kokršpaněl, kavalír King Charles španěl, trpasličí pinč nebo maltézský psík.

cocker-spaniel-1591139_640

CO TÍM TEN PES MYSLÍ?

 • Dle Arden Moorové si submisivní psi nedělají hlavu s tím, zda-li je někdo považuje za zbabělce či nikoliv. Pokud se necítí, ihned to dají najevo svým postojem. Okamžitě omezí jakékoliv projevy své osobnosti a dělají vše proto, aby prezentovali svému okolí, že pro nikoho nejsou vůbec žádnou hrozbou. Přikrčení je něco jako vztyčení bílého praporu na znamení kapitulace.
 • Někteří psi se krčí, protože v minulosti zažili týrání. Tímto postojem se snaží chránit.
 • Štěně tak dává najevo respekt před dospělým psem.

JAK REAGOVAT NA PŘIKRČENÍ PSA?

 • Přikrčení psi potřebují především dávku důvěry a ten, kdo by jim měl důvěru poskytnout je především jejich majitel. Prvním krokem vůči psovi je prostor. Přikrčenému psovi je nejlepší dát prostor a dostatek času k přijetí stávající situace, jednoduše k seznámení.
 • Pokud se pes krčí a odmítá oční kontakt, sedněte si kousek od něho, nevynucujte si komunikaci.
 • Vyhněte se rychlým pohybům, absolutně nevhodná je jakákoliv výrazná gestikulace. Mluvte na psa klidným vyrovnaným hlasem.
 • Dejte psovi čas na seznamování. Pomoci může pamlsek. Pokud pes dojde až k vám, nechte ho vás očichat, ale nenatahujte k němu ruku. To by mohl pochopit jako ohrožení.
 • Krčící se psi potřebují rozvíjet schopnosti seznamování, také s jinými psi. Nejlépe je začít kontaktem dvou psů, mezi kterými je oplocení. Pes k seznámení by přitom měl být co nejvíce socializovaný.

man-and-dog-1149400_640

Rada z praxe

Stejně jako lidé i psi prožívají různé strachy a úzkosti. Takoví psi potřebují zejména pochopení a vlídné zacházení. Nanejvýš důležité je dát jim pocit bezpečí. Pocit bezpečí je to, co ocení každý pes, bezpečí však vyhledává i člověk a každý živý tvor…

Zdroj: Arden Moorová, Jak to ten pes myslí?


KNIHA: JAK TO TEN PES MYSLÍ? Arden Moorová

Anotace knihy: Kniha Jak to ten pes myslí? poskytuje čtenářům solidní základ pro budování promyšleného a zdravého vztahu s jejich psem, založeného na upřímné a jasné komunikaci – vyjádření záměru, přijetí zprávy a adekvátní odezvě.

Najdeme zde popis psí řeči těla i hlasových projevů typických pro určitá plemena, doplněný radami, jak na dané chování reagovat, názornými barevnými fotografiemi a připomínkami zvěrolékaře. V tom je její velký přínos – rozmanitost vypozorovaného psího chování má čtenáře vybídnout k tomu, aby se zastavili, dívali se a snažili se pochopit, co se jim jejich pes snaží sdělit, aby se naučili porozumět zvířecímu myšlení a poznali, proč se jejich domácí mazlíčci chovají tak, jak se chovají.

Stejně důležité je však učit lidi, jak sami mohou přispět k většímu bezpečí a spokojenosti zvířat, tím, že budou vnímat nové situace i vzorce chování a adekvátně na ně zareagují.


 © 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 1 hlasující, průměrné hodnocení: 5,00

Loading...

 

sdileni3

Facebookgoogle_pluspinterest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *