Co funguje proti klíšťatům? Jak chránit kočky a psy?

Sezóna klíšťat je tady! Příroda je plná života, bohužel mnohdy více, než bychom byli rádi. S jarem ožívají i klíšťata, právě na jaře – a také na konci podzimu s poklesem teplot – je jejich aktivita největší. Napadají kočky, psy i člověka. Tito nezvaní hosté se vyskytují všude kolem.

KLISTE

Jak před nepříjemnými parazity chránit své mazlíčky? Jak proti klíšťatům bojovat?


V TOMTO ČLÁNKU NAJDETE MNOHO PRAKTICKÝCH INFORMACÍ:


KLÍŠŤATA – ZDÁNLIVĚ NEŠKODNÍ PARAZITÉ

Klíšťata se vyskytují v takové míře, že je považujeme za běžné, neškodné parazity. Neškodní však rozhodně nejsou. Stejně jako lidem, i kočkám a psům mohou způsobit vážné zdravotní potíže. Potíže mohou mít podobu lokálních hnisavých kožních zánětů, alergických reakcí nebo infekčních onemocnění. Klíšťata roznášejí až stovky nemocí. Asi nejobávanější je klíšťová encefalitida (virový zánět mozku) nebo lymská borelióza, která představuje nebezpečí jak pro člověka, tak pro kočku nebo psa.

Něco o klíšťatech

Klíšťata číhají v lesích, ale i na zahradách a loukách nebo v městských parcích. Na svoji oběť čekají nejčastěji v nízkých křovinách nebo vysoké trávě.

Klíště ve všech svých vývojových stádiích parazituje na těle teplokrevných živočichů. Je mu přitom celkem jedno, zda jde o kočku, psa, člověka nebo třeba srnu, ježka či myš. Klíště saje krev, nejenom obrazně. Sáním krve může až několikrát zvětšit objem svého těla. Z této krve pak klíště vyžije i několik měsíců nebo dokonce let.

Co možná nevíte… Pojem klíště nezahrnuje pouze jednoho parazita. Málokdo ví, že nás a naše chlupáče mohou napadat klíšťata, klíšťáci, klíšti nebo také pijáci. Tito parazité přitom osídlují celou republiku, jejich zastoupení je však v různých oblastech a různé nadmořské výšce různé. S nějakým tím klíštětem se však potkáme všude, naneštěstí pro nás.

Každé zvíře i člověk je pro klíšťata jinak atraktivní. Zatímco někdo se z vycházky vrátí obsypaný klíšťaty, další o nich vůbec neví. Individuální je také účinnost antiparazitních přípravků proti klíšťatům.

JAK SE PROTI KLÍŠŤATŮM BRÁNIT?

Nejefektivnějším způsobem, jak se proti klíšťatům bránit je prevence. Prevence je nejlepší ochranou. Prevence proti klíšťatům, vnější antiparazitika, tzv. ektoparazitika mají několik základních podob. Liší se ve způsobu aplikace, účinnosti či délce trvání. Pochopitelně se liší i cenou. Každá má své výhody i nevýhody.

Nedá se jednoznačně říct, které antiparazitikum je nejlepší. Zatímco někomu vyhovují pipetky (spot-ony), další nedá dopustit na spreje a jinde zase využívají antiparazitní obojky.

Ektoparazitika rozdělujeme dle účinnosti na repelenty a přípravky s akaricidním (smrtícím) účinkem. Velká část ekoprarazitik je kombinací repelentů a látek s hubícím působením. Často působí proti klíšťatům, ale také dalším vnějším parazitům, například proti blechám.

Pozor! Vždy je třeba rozlišovat, zda se jedná o antiparazitikum pro kočky nebo pro psy. Některé přípravky pro psy jsou totiž pro kočky vysoce toxické.

cesnekove-tabletyTIP OD KOCOURA

Někdy to vypadá, že krev zvířete či člověka klíšťatům vyloženě chutná. Babské rady v tom případě doporučují pivovarské kvasnice s vysokým obsahem vitamínů skupiny B. Údajně pak krev daného psa, kočky nebo člověka klíšťatům tolik nevoní. Další babské rady pak doporučují česnek, ale jak ho do zvířete dostat? K dostání jsou česnekové tablety pro zvířata, základem některých jsou právě pivovarské kvasnice. U kocoura se osvědčily, alespoň v tom, že zvířatům chutnají.:-)

Pipetka, spot-on proti klíšťatům

Pipetky, tzv. spot-ony patří k těm nejoblíbenějším přípravkům proti klíšťatům u koček i u psů.
Pojem spot-on odkazuje na formu podání. Toto antiparazitikum má vždy podobu kapátka. Prostřednictvím tohoto kapátka (pipetky) se pak účinné látky aplikují zvířeti na kůži, nejčastěji mezi lopatky.

Chemické látky se prostřednictvím kůže dostanou do mazových žláz a do krve, odtud pak do celého těla. Mají schopnost hubit parazity a fungují i jako prevence. Některé spot-ony účinkují proti vnějším i vnitřním parazitům.

Výhody a nevýhody pipetek

Pipetky nabízejí velmi snadný a rychlý způsob aplikace. Zatímco některá zvířata, zvláště kočky mají strach ze sprejů, pipetky přijímají bez potíží. Na rozdíl od repelentních obojků pipetky nezapáchají. Nevýhodou pipetek je jejich nižší účinnost (ve srovnání s obojky). Proti klíšťatům působí obvykle cca měsíc. Ojediněle hrozí nežádoucí kožní reakce.

Pipetky proti klíšťatům pro psy

Pokud jde o pipetky, ty nejoblíbenější nesou značku Frontline. V nabídce spot-on Frontline najdeme antiparazitikární pipetky pro psy (dle hmotnosti psa), v různých variacích), například Frontline Combo Spot on určený k léčbě a prevenci proti napadení blechami, klíšťaty a všenkami. Tento spot on je účinný proti všem vývojovým stádiím blech. Je určený pro psy a štěňata od 8 týdnů věku.

pipetka-pes-s pipetka-pes-m pipetka-pes-L

Pipetky proti klíšťatům pro kočky

Pokud jde o pipetky proti klíšťatům pro kočky, nejčastěji jsou založeny na účinné látce Fipronil, tu obsahuje například oblíbený spot on Frontline Combo, ale i další pipetky.

pipetka-kocky-frontline pipetka-fipron FYPRYST

Celá nabídka spot onů proti klíšťatům pro kočky a psy…

Antiparazitární obojky pro psy i kočky

Účinná látka obojku se uvolňuje postupně, mají proto dlouhodobou účinnost. Na druhé straně fungují jenom v případě, že jsou čisté, proto je třeba je čas od času umýt od nánosů nečistot a mazu.

Vzhledem ke své delší účinnosti a ceně jsou obojky výhodnější. Ne každé zvíře však obojek snese. U citlivých jedinců navíc mohou vyvolat alergické reakce, dráždí kůži a svědí. Zejména u koček pak obojky znamenají i nebezpečí, zvíře se totiž za obojek může někde chytit. Některé obojky nesou specifický zápach.

V široké nabídce obojků proti klíšťatům najdeme i obojky značky Foresto. Na rozdíl od jiných slibují obojky Foresto účinnost až 8 měsíců. Jsou určeny pro psy i kočky. Oblíbené obojky proti klíšťatům nesou také značku Kiltix. Obojky Kiltix působí proti parazitům 3 měsíce a jsou určeny pouze pro psy (a štěňata starší třech měsíců).

obojek-foresto Obojek-foresto-psi obojek-kiltix

Vybírat můžeme i mezi antiparazitiky s přírodními repelenty, které nejsou na bázi chemických preparátů. Jejich účinnost je velmi individuální, to ostatně platí o všech antiparazitikách.

bio-obojek-kocky obojek-psi fyto-pipeta

Ektoparazitární spreje, pudry a pěny pro domácí mazlíčky

Ektoparazitární spreje proti klíšťatům vynikají jednoduchým použitím. Před procházkou jednoduše zvíře postříkáme a je hotovo. Bohužel, tyto přípravky fungují jenom krátkodobě, stříkat zvíře je tak nutné před každou venkovní procházkou. Jejich účinnost není delší než týden.
Nevýhodou sprejů je zvuk, který mnoha zvířatům není příjemný. Výhodou je naopak to, že je lze použít i pro ošetření zvířecích pelechů, koberců apod.

Mezi nejužívanější spreje proti klíšťatům pro psy a kočky patří FrontlineFypryst aj.

CO JE NEJLEPŠÍ PROTI KLÍŠŤATŮM?

Slovy veterináře Dominika Vlacha: „Nikdy se nedá jednoznačně říct, jaký přípravek proti klíšťatům je nejlepší. Jejich účinnost je vždy individuální. Antiparazitikum je třeba vyzkoušet a otestovat reakci zvířete.“/1/

Veterinář pak důrazně varuje před kombinováním více spot-on přípravků, protože vyšší koncentrace antiparazitik může být pro zvíře nebezpečná, přitom účinnost se zvýšit vůbec nemusí.

Pozor! Vždy dodržujte doporučení výrobce, čtěte příbalový leták a rozhodně nezaměňujte přípravky pro jednotlivé druhy zvířat. Jak již bylo řečeno – některé typy antiparazitik pro psy mohou být toxické pro kočky. Je třeba také zohlednit věk či hmotnost zvířete a hlídat dobu účinnosti přípravku.

Mějte na paměti, že účinnost všech antiparazitik se snižuje koupáním – domácím i koupáním ve volné přírodě.

Žádný z prostředků proti klíšťatům nikdy není stoprocentní. Po každé procházce a pobytu venku proto zvíře prohlédněte. Někdy se klíštěti prostě vyhnout nedá a nezbývá než ho odstranit.

JAK VYTRHNOUT KLÍŠTĚ?

Základním pravidlem je vytrhnout klíště co nejdříve. Po každé venkovní procházce je tak dobré zvíře zkontrolovat, často pak klíšťata můžeme odstranit ještě před tím, než se vůbec zakousnou. Je-li klíště zakousnuté, snažíme se ho dostat z kůže co nejrychleji tak, aby do krve předalo co nejméně potenciálně infekčních slin.

Klíště se nepokoušíme dusit pomocí tuku či jinak. Dalším zažitým mýtem je vytáčení klíštěte určitým směrem. Stačí klíště dobře zafixovat a pak ho vytočit jakýmkoliv směrem nebo odstranit kývavým pohybem. Pomůže klasická pinzeta nebo lépe speciální pinzeta na klíšťata (viz video výše) či háček na klíšťata. Lékaři nedoporučují na klíště přímo sahat.

Bohužel, stane se, že v kůži kočky nebo psa zůstanou zbytky kusadel nebo hlavička. V tom případě se doporučuje ránu sledovat a v případě potíží se obrátit na veterináře.

Po odstranění klíštěte je vždy vhodné rádu dezinfikovat. Pokud v ní zůstane kus klíštěte, tím spíš..


Přehled použitých zdrojů/další informace


Upozornění: pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě víme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

 © 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3 x, øhodnocení: 4,33
Loading...

 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *