Skip to content →

Pes, pes domácí

Člověk žije ve společnosti mnoha zvířat, ale pes mezi nimi jednoznačně vyniká. Pes má vedle člověka natolik pevnou pozici, že ovlivňuje jeho životní styl a částečně ho také utváří.

Ať chceme nebo ne, historie psa je těsně spjata s historií lidstva. A nezřídka je život konkrétního psa těsně spjatý s životem svého pána. Tak už to s těmi psi prostě je.

Pes, pes domácí

Strážce podsvětí

Pes je věrným přítelem člověka už od počátku věků. Je vůbec nejstarším domestikovaným zvířetem vůbec. V mnoha kulturách psa najdeme i jako zvířecí symbol.

Pro staré Egypťany byl pes strážcem podsvětí a věrným průvodcem do království smrti. Člověku tak prokazoval tu největší službu. Za ni se mu také dostávalo náležitého ocenění. Byl spojován s bohem Anubisem, vyobrazovaným s lidským tělem a hlavou psa. 

Pes je uctívaný i zatracovaný. V mnoha oblastech je však pro lidi nenahraditelný.

Věrný pomocník

Pes provází člověka od nepaměti, a to z mnoha různých důvodů. Pes je pomocníkem při lovu nebo při přehánění a hlídání stád. Hlídá jiná zvířata, ale také majetek nebo svého majitele.

Může být vycvičen pro profesionální účely, aby pomáhal hasičům či policistům, stejně tak se užívá pro asistenci postižených osob.

Není pes jako pes

Pes je všestranný a zvládá nejrůznější činnosti. Svědčí o tom i rozmanitá paleta psích plemen.Vnitřní anatomie psů je stejná, svým vzhledem se však psi mezi sebou výrazně liší. Jednotlivá psí plemena nabízejí velmi rozmanité vnější rysy, ale také charakter.

Během tisíciletého soužití psa a člověka bylo vyšlechtěno mnoho plemen. V současné době čítají psí plemena dle Mezinárodní kynologické federace na 343 různých plemen, mezi nimi nechybí ani Cane Corso a bullmastif. To jsou ta uznaná, vedle toho je i celá řada dalších, neuznaných. Jaká jsou nejoblíbenější psí plemena?

Tři psi pod dveřmi

Největší šelma v blízkosti člověka

Pes je největší domestikovanou šelmou. Jeho nejbližším příbuzným je vlk. Má geneticky blízko také k šakalům a kojotům, na rozdíl od nich ale žije ve společnosti člověka. Je to asi sto tisíc let, kdy naši předkové psy oddělili od vlků, aby započala jejich domestikace.

Chování psa ovlivňují jeho genetické vlastnosti a instinkty. Přesto má ke svým divokým příbuzným hodně daleko. Psí projevy ve velké míře závisejí nejenom na jeho predispozicích a instinktech, ale také na učení, výcviku a socializaci. Na rozdíl od vlků nemívají psi tendenci přebírat vedení smečky nebo svoji smečku opouštět. Protože je to pro ně výhodné, ve svém chování si i v dospělosti ponechávají vzorce chování mláďat.

Psi jsou schopni rozumové činnosti, jsou bystří a inteligentní.

Pes všude, kam se podíváš

Pes je společníkem lidí na celé planetě, najdeme ho i v těch nejméně přívětivých oblastech. Je tím nejrozšířenějším domácím zvířetem.  Také v Česku jde o nejoblíbenějšího domácího mazlíčka. Počtem psů na hlavu v Česku dokonce překonáme všechny ostatní evropské země. Českých psů jsou odhadem asi dva miliony, více v článku Kolik je v Česku psů?

Příběh jednoho štěňátka

U nás, tedy u kocoura nenajdete jenom kocoura. Máme i kočičku a psa, tedy fenku (Cane Corso x bullmastif). Byl to takový valentynský dáreček, malé štěňátko, ale vyrostla nám jako z vody.

U kocoura doma píšeme Příběh jednoho štěňátka, přestože se z něho stává dospělý pes. Letí to, dnes už máme doma velkého psa, který dokonce vypadá skoro jako pes baskervillský.

a_pribeh-jednoho-stenatka

Něco pro pejskaře

Sdílíme své zkušenosti a zážitky, zajímáme se o výcvik a výchovu psa, občas se nám hodí i slovník zvířecí řeči. To vše se může hodit i dalším pejskařům. Věříme, že naše tipy můžou pomoci ke spokojenému životu psů, i jejich páníčků.

Pro šťastný kočičí život zase chystáme NÁVODY pro kočkomily.

Pes i kočka jsou prostě u nás doma, patří k nám a děláme vše proto, aby jim s námi bylo dobře. Nám s nimi dobře určitě je!


© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00

Loading...

sdileni3

2 komentáře

  1. Eva Eva

    Ano, pes a kočka ideál….měli jsme dva psy a kočku…už jen jeden pes a pořád se nemůžu rozhodnout jestli mu pořídím kamaráda….když tak možná kočičí seniorku z útulku zvyklou na psy.

    • To se těžko plánuje a předvídá, ale myslím, že když se člověk řídí srdcem, přijde na to, jak to má být. Tak ať se to rozhodování podaří!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *