Pes, pes domácí

Člověk žije ve společnosti mnoha zvířat, ale pes mezi nimi jednoznačně vyniká. Je společníkem lidí na celé planetě, najdeme ho i v těch nejméně přívětivých oblastech.

Pes je nejrozšířenějším domácím zvířetem.  Také v Česku jde o nejoblíbenějšího domácího mazlíčka. Počtem psů na hlavu v Česku dokonce překonáme všechny ostatní evropské země. Českých psů jsou odhadem asi dva miliony, více v článku Kolik je v Česku psů?

Pes, pes domácí

Nejstarší domestikované zvíře

Pes je nejstarším domestikovaným zvířetem vůbec. Pes ovlivňuje životní styl člověka a částečně ho také utváří. Jeho historie je těsně spjata s historií lidstva.

Zatímco některé kultury psi zatracují, další ho uctívají. V mnoha kulturách psa najdeme jako zvířecí symbol. Pro staré Egypťany byl pes strážcem podsvětí a věrným průvodcem do království smrti. Člověku tak prokazoval tu největší službu, za to se mu dostalo náležitého ocenění. Byl spojován s bohem Anubisem, vyobrazovaným s lidským tělem a hlavou psa.

Pes provází člověka od nepaměti

A to z mnoha různých důvodů. Pes je pomocníkem při lovu nebo při přehánění a hlídání stád. Hlídá jiná zvířata, ale také majetek nebo svého majitele. Může být vycvičen pro profesionální účely nebo k asistenci postižených osob.

Pes je všestranný a zvládá nejrůznější činnosti. Svědčí o tom i rozmanitá paleta psích plemen.Vnitřní anatomie psů je stejná, svým vzhledem se však psi mezi sebou výrazně liší. Jednotlivá psí plemena nabízejí velmi rozmanité vnější rysy, ale také charakter.

Během tisíciletého soužití psa a člověka bylo vyšlechtěno mnoho plemen. V současné době čítají psí plemena dle Mezinárodní kynologické federace na 343 různých plemen. To jsou ta uznaná, vedle toho je i celá řada dalších, neuznaných. Jaká jsou nejoblíbenější psí plemena?

Tři psi pod dveřmi

Největší domestikovaná šelma

Pes je největší domestikovanou šelmou. Jeho nejbližším příbuzným je vlk, má geneticky blízko také k šakalům a kojotům, přesto je pes věrným přítelem člověka. Je to asi sto tisíc let, kdy se předkové dnešního psa oddělili od vlků, aby započala jejich domestikace.

Chování psa ovlivňují jeho genetické vlastnosti a instinkty, přesto je ve velké míře závislé také na učení, výcviku a socializaci. Na rozdíl od vlků nemají psi tendenci přebírat vedení smečky nebo svoji smečku opouštět. Jsou schopni rozumové činnosti. Protože je to pro ně výhodné, ve svém chování si i v dospělosti ponechává vzorce chování mláďat.

Příběh jednoho štěňátka

Tady jste u kocoura, v naší smečce však najdete i psa. Bylo to malé štěňátko, ale roste nám jako z vody. Prostřednictvím článků a fotek ho můžete poznat.

U kocoura doma píšeme také Příběh jednoho štěňátka.

a_pribeh-jednoho-stenatka

Připravujeme

Chystáme pro vás také praktické NÁVODY pro pejskaře. Věříme, že pomůžou ke spokojenému životu psů, i jejich páníčků.

Pro šťastný kočičí život jsou tu zase NÁVODY pro kočkomily.

Pes i kočka jsou prostě u nás doma, patří k nám a děláme vše proto, aby jim s námi bylo dobře. Nám s nimi dobře určitě je!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *