Kočičí srst, péče o kočičí kožíšek

Péče o srst kočky

Pokud jde o srst, dělíme kočky na krátkosrsté a dlouhosrsté. Péče o dlouhosrsté kočky bude pochopitelně znamenat i péči o jejich atraktivní srst. Kočky jsou sice přirozeně velmi čistotné, ale zvláště ty dlouhosrsté se o srst sami nepostarají. Pozor, péče o srst kočky se týká i koček krátkosrstých. Nakonec péči vyžadují i kočky bez srsti, ta je však pochopitelně specifická. Jak to tedy je?

Dlouhosrsté kočky a jejich srst

Aby kočičí kožich byl pořád přitažlivě krásný, je potřeba ho čas od času vyčesat či vykartáčovat.

Kočka a její srstPokud půjde o dlouhosrsté kočky (především perské kočky), mělo by se česání stát každodenním rituálem. Kočka si na česání musí zvyknout, nejlépe, když se češe od útlého věku.
Dlouhá srst koček má tendenci plstnatět. Perské kočky se bez pomoci svých majitelů neobejdou.

Česání a kartáčování předchází tvorbě nepříjemných smotků a dredů. Je však prospěšné nejenom pro vzhled, ale i pro zdraví kočky.

Nečesaná, plstnatá srst vytváří nepříjemný krunýř, který omezuje kočku v pohybu. Navíc je rodnou půdou pro všemožná kožní onemocnění. V plstnaté srsti, mezi odumřelými chlupy se velmi snadno množí nejrůznější paraziti či plísně.

Vyčesávání odumřelých chlupů však má ještě jeden výrazný zdravotní efekt. V rámci hygieny, kdy kočka líže svůj vlastní kožíšek, totiž polyká i vlastní uvolněné chlupy. Ty se mohou hromadit v žaludku a způsobovat nebezpečné chuchvalce, tzv. bezoáry (tribezoáry). Je proto lepší uvolněné chlupy z kožichu kočky vyčesat dřív, než si je kočka sama olíže. To platí pro všechny kočky, dlouhosrsté i krátkosrsté s hustou podsadou, především v době, kdy línají.

Kočka, kočičí srst, hygiena

Krátkosrsté kočky a jejich srst

Kožíšek krátkosrstých koček stačí vyčesat či vykartáčovat cca jednou týdně, zvýšenou péči vyžaduje srst koček v době línání. Funguje jako prevence možných kožních potíží a také vzniku bezoárů.

Kočka a její srstVyčesávání kočky však představuje také možnost, jak si s ní vytvořit úzký vztah. Je předmětem socializace kočky, slouží k utužení pouta mezi kočkou a jejím majitelem. Pokud s česáním začneme odmalička, kotěti bude připomínat starostlivé olizování jeho kočičí matky.

Pravidelné česání je také způsobem, jak kontrolovat zdravotní stav kočky. Můžete tak odhalit nejrůznější parazity, plísně, ale i projevy jiných onemocnění.

Proč česat a kartáčovat kočku?

  • Předchází se tak plstnatění, vzniku smotků a kožních potíží.
  • Vyčesávání odumřelých chloupků funguje jako prevence bezoárů.
  • Česáním a kartáčováním se utužuje pouto mezi majitelem a jeho kočkou.
  • Jde zároveň o kontrolu zdravotního stavu kočky.

Jak pečovat o srst kočky?

K péči o srst kočky se hodí speciální hřeben a/nebo kartáč. Majitelé koček krátkosrstých si zpravidla vystačí s kartáčem. Může být umělohmotný, drátěný, s přírodními štětinami. Existuje nespočet variací kartáčů a hřebenů určených pro zvířecí srst. Vybírat byste měli pochopitelně s ohledem na srst vaší kočky.

Zejména majitelům dlouhosrstých koček jistě přijde vhod i speciální hrablo, tzv. furminátor. Furminátor se postaven na bázi statické elektřiny. Pomocí statické elektřiny vytahuje furminátor jemné chloupky. Ty se pak na něho lepí, neřeže a netrhá chloupky. Manipulace s ním však vyžaduje určitý cvik.

Foto: Furminátor (vánoční balení).

Ve vánočním balení najdete furminátor, ručník a sprej proti pachu:

a_furminator-psi-dlouhoa_furminator-psi-kratkosrstia_furminator-pro-kocky

 

 

 

 

 

 


A jak se s takovým furminátorem zachází? Tady je názorné video:

A co koupání koček?

Zatímco krátkosrsté kočky nepotřebují pravidelné koupání, dokážou se očistit sami, dlouhosrstá plemena koček se vyplatí občas vykoupat. A to i přesto, že většina koček nesnáší vodu.

Koupání kočky se budeme věnovat v některém z našich dalších článků.

Kočka, kočičí srst, hygiena

Kočky bez srsti

Kočky jsou svým kožíškem typické. Existují však i výjimky potvrzující pravidlo. Kočky bez srsti náleží zpravidla do plemene Sphynx. Jedná se o nejrozšířenější plemeno koček bez srsti. Bez srsti je také plemeno Peterbald, které vzniklo zkřížením dornské sphynx a orientální kočky.

Kočka sphynx, koupáníNa povrchu kůže mají tyto kočky, na rozdíl od jiných, jen velmi jemné chloupky. Nemají srst, řasy a chybí jim i hmatové chloupky.

Péče o srst/kůži takové kočky jako je sphynx či peterbald spočívá zejména v pravidelném koupání (jednou za 1 – 2 týdny).

Kočky se mohou v létě spálit od sluníčka, proto by se měli před přímými slunečními paprsky chránit, případně mazat krémem s ochranným faktorem. Uši a oči koček sphynx, peterbald a jim podobných nechrání chloupky, proto jsou náchylnější, vyžadují zvýšenou péči.

Více v článcích:

Kočky bez srsti pochopitelně snáze nastydnou, vyplatí se proto pravidelné otužování a posilování imunity.

 © 2016 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ohodnotíte článek?

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3 x, øhodnocení: 5,00
Loading...

 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *