Kočičí uši. Jak je čistit? Kdy a proč?

Sluch je pro kočky velmi významným smyslem. Je to ostatně patrné na první pohled. Převážně vzpřímené kočičí uši jsou nepřehlédnutelné. Ovšem stojí za to, se na ně čas od času podívat zblízka. Předejdete tak možným potížím. Kočky totiž často trápí ušní svrab. Před ním kočku ochrání péče o uši spočívající především v jejich kontrole a čištění.

Jak čistit kočce uši? To se dozvíte na řádcích níže.

Nejdříve ze všeho musíte umět poznat, zda má kočka uši čisté nebo špinavé.

Kočka, kočičí ušiZdravé kočičí ucho je uvnitř hladké a růžové. Nesvědí, nenutí kočku k drbání se nebo třepání hlavou. Bohužel, kočičí uši jsou často napadány nepříjemným parazitem (jde především pro ušní svrab).

Je-li pro kočičí uši něco typické, je to jejich sklon trpět ušním svrabem. Jak se tomu bránit? Ve většině případů stačí správná péče o uši.

Péče o kočičí uši, která není nijak náročná, pochopitelně funguje i jako prevence dalších potíží.

Jak pečovat o uši kočky?

Občas uši vizuálně zkontrolujte. V tom spočívá hlavní péče o uši kočky. Běžně je v nich malé množství ušního mazu, které nepředstavuje větší problém. Horší jsou tmavé částečky vzhledu kávové sedliny, které poukazují na ušní svrab.

Některým kočkám se uši nešpiní. Další kočky zvládnou čištění uši sami pomocí tlapičky a jazýčku. Část koček však potřebuje občas ucho vyčistit. S čištěním to však nepřehánějte a buďte maximálně opatrní. Stačí otřít přebytečný ušní maz kouskem vaty, vatovým polštářkem či kapesníčkem.

Pomoc s čištěním uší je nezbytná zejména pro stárnoucí kočky a případně nezkušená koťata.

Kdy čistit kočce uši?

U zdravých koček stačí zkontrolovat a případně vyčistit uši – zpravidla jednou za půl roku (pokud na to kočky nestačí sami). Nadbytečné čištění uší může být příčinou potíží, přehnaná péče je tedy spíše na škodu.

Pokud kočku trápí ušní svrab (kvůli svědění si uši drbe, třepe hlavou a v uších má viditelné tmavé částečky) většinou vyžaduje zvláštní léčbu s pomocí veterináře. Jinak hrozí dalšími zdravotními komplikacemi. Více o příznacích i léčbě v samostatném článku Kočičí ušní svrab.

Kočka, kočičí oči, kočičí uši

Jak kočce čistit uši?

  • Než se pustíte do čištění, uvědomte si, že kočičí ucho je jiné než ucho člověka nebo ucho psa. Ušní bubínek je uložený jen v malé hloubce a při neopatrném čištění ho můžete kočce poškodit.
  • Hrozí také, že nečistoty zanesete hlouběji do ucha a způsobíte tak třeba nepříjemný zánět uší. Proto se nedoporučuje kočce čistit uši pomocí vatových tyčinek (určených pro lidi).
  • Nikdy uši nečistíme do hloubky. Čistíme je pouze tam, kam vidíme. Jinak je pro kočku čištění bolestivé a co hůř – nešetrné hloubkové čištění uší je také nebezpečné.
  • Jakkoli, pokud budete s vatovými tyčinkami manipulovat šetrně, je možné s nimi odstranit nečistoty z (horní části) ušního boltce. Musíte však počítat s tím, že kočce čištění uší nemusí být příjemné, a tak sebou kdykoliv může trhnout.
  • Posloužit k čištění horní části ušního boltce může i vatový polštářek (kousek vaty apod.). Opět je důležité ohlídat, abychom nečistoty nezanesly hlouběji do uší.

V případě tohoto čistění horní části boltce využijete ušní kapky či některý z čističů uší pro kočky. Tyto roztoky rozpouštějí ušní maz, působí preventivně proti nemocem, ničí zárodky parazitů.

Lze využít i převařenou vodu nebo některý z jemných rostlinných olejů (dětský olej). Pozor, voda ani olej by se v žádném případě neměly dostat do zvukovodu.

Nikdy nečistěte obě uši stejným vatovým tamponkem, kapesníkem apod. Hrozí, že infekci zavlečete z jednoho – nemocného ucha do ucha druhého – zdravého.

Jednodušším způsobem čistění kočičích uší je tzv. samočištění. Vyžaduje speciální ušní kapky.


Může jít například o ušní roztok Otofin pro tzv. samočištění.

otofinUšní kapky Otofin – příbalový leták

Otofin ušní roztok rozpouští ušní maz, čistí zevní zvukovod kočky nebo psa. Pečuje o pokožku a zanechává příjemnou vůni. Jeho pravidelné používání napomáhá udržovat uši čisté a zdravé. Svým složením odpovídá současným požadavkům na kompozici přípravků určených pro efektivní a bezpečné výplachy a čištění uší psů a koček.

Účinné látky jsou získané z přírodních drog, ty přinášejí antiseptický efekt, obsah je přitom pro zvířata bezpečný. Měsíček, levandule, bazalka a propylenglykol jsou známy svou schopností redukovat počty bakterií a kvasinek; působí též proti některým virům a roztočům. Měsíček a alfa-bisabolol mají prokázaný zklidňující a protizánětlivé účinky.

Využití: Preventivní ošetření zvukovodu a boltců psů a koček. V případě nadměrného znečištění zvukovodu cerumenem a odumřelou tkání lze roztok po poradě s veterinárním lékařem aplikovat jednou denně po dobu osmi dní. Výplach zvukovodů tvoří součást terapie infekčních a parazitárních otitid, nenahrazuje však jejich léčbu.

Aplikace: Snadnou aplikaci umožňuje elastický aplikátor. Zvukovod zvířete se pomocí aplikátoru vyplní roztokem. Opatrně se masíruje, nadbytek tekutiny lze odsát vatou nebo tamponem. Roztok by měl chvíli ve zvukovodu působit, poté může zvíře roztok a uvolněný maz vytřepat. Zbytek přípravku lze opět odsát tamponem, cerumen je možné vytřít gázou nebo tamponem. Vatové tyčinky nepoužívejte! Pokud je zvukovod silně znečištěný, aplikujte opakovaně.

Obsah léčivých a ostatních látek (složení): Propylenglykol 40,0 g; (±) – alfa-bisabolol 100 mg; Tekutý měsíčkový extrakt lihový 3,0 g; levandulová silice 100 mg; bazalková silice 280 mg; glyceromakrogol-7- kokoát; regulátor kyselosti; dihydrát edetanu disodného, regulátor pěnivosti, čištěná voda.


Samočištění uší kočky

Samočištění uší představuje nenásilné, jemné, přesto účinné čištění uší kočky, kdy nehrozí poškození ucha. Také se snižuje dráždění ucha. Využívá se k tomu speciální ušní roztok (ušní kapky pro kočky). Jde o jemný výplach zvukovodu.

Jak na to?

Postup je jednoduchý

  • Při samočištění stačí kočku podržet tak dlouho, dokud do zvukovodu nenakapete několik kapek speciálního přípravku (voda ani olej do kočičího ucha nepatří, speciální kapky jsou výjimkou).
  • Poté ucho uchopíme mezi dva prsty a promačkáváme. Je slyšet pro výplach typické šplouchání.
  • Kočce se to pochopitelně nelíbí, a jakmile jí dáte prostor, začne mohutně třepat hlavou. Snažte se ji chvíli udržet, aby roztok v uchu působil. Jakmile ji dáte prostor mohutným třepáním hlavy vytřeme s ušními kapkami i zaschlý ušní maz a další nečistoty i z vnitřních částí ucha.
  • Tyto nečistoty, vytřepané na horní části boltce, při ústí zvukovodu, pak jen jednoduše otřete vatovým tamponkem nebo papírovým kapesníkem. Ucho je tak současně dezinfikované.

I v případě samočištění platí, že na každé ucho vezmeme nový vatový tampon nebo kapesník. Pokud uši čistíte samočištěním, rozhodně nesahejte po vatových tyčinkách. Stále platí důraz na maximální šetrnost a opatrnost.

Video: samočištění uší u kočky názorně zobrazuje i přímo veterinář – MVDr. Jan Herčík – od času 2:36. Jde však o silně zanesené ucho, proto doporučuje opakování ihned po sobě, kočka je ve videu navíc v lehké anestezii.

Tak, jako je kočka náchylná na ušní svrab, je pes, zejména ten se sklopenýma ušima, náchylný na zánět zvukovodu. Prevencí je opět péče o uši a čištění uší psa (která se podobá péči o kočku).

Problémy uší kočky

Již bylo zmíněno, že ušní svrab může přerůst v zánět zvukovodu. Ten může být způsobený nešetrným, ale také nadměrným čištěním uší. Proto do uší kočky výrazně nezasahujte.
Zánět zvukovodu (kanálku směřujícího od ušního boltce k bubínku) se projevuje větším množstvím ušního mazu a hnisu v uchu. Výtok zpravidla zapáchá. Příčiny mohou být bakteriální, plísňové nebo parazitální. Ty jsou u koček nejčastější. Léčba by měla být v rukou odborníka.
Problémem mohou být i ostnatá semena trav, které se zapíchnou v uších. Travní osina se pak může stát mechanickým spouštěčem ušního zánětu. Tento problém se pochopitelně týká výhradně venkovních koček.

Výhradně kocourů se pak týkají i kocouří bitky, které nezřídka končí natržením uší. Malé poranění se časem zahojí samo, větší natržení ucha může být příčinou zánětu, se kterým si kocour sám nemusí poradit. Pak je na místě pomoc veterináře.

Kočka, kočičí oči, kočičí uši

Dalšími problémy, se kterými se můžete u uší kočky setkat, jsou zánětlivé polypy ucha (nezhoubné stopkaté výrůstky), mohou být i důsledkem chronického zánětu nebo projevem rýmy. Vyžadují chirurgické odstranění. Starší kočky mohou trpět ušními nádory, i ty se léčí chirurgicky. Jako následek krvácení vzniká ušní hematom. I ten může provázet zánět zevního zvukovodu, může mít původ i v agresivním škrábání.

Jak je to u kocoura?

Zatímco na tlapky si náš kocour nedá sáhnout, při čištění uší se dá udržet. Snadné to však není. Protože jsme v oušku aktuálně objevili drobné tmavé částečky, čistíme samočistícími kapkami (roztokem), plus občas dostává antiparazitní pipetku (spot-on).

Pro běžné čištění uší využíváme rostlinný olej, který doma zrovna máme (většinou olivový), není na škodu do něho přikápnout hojivý a dezinfekční esenciální olej levandule (pozor, vždy musí být silně ředěný). Avšak upozorňujeme, že dle některých zdrojů je to špatně. Na druhé straně, např. MVDr. Ota Ondráček v textu pro iReceptář doporučuje čištění olejem i v případě zánětu zvukovodu)./1/

My u kocoura máme aktuálně pro čištění uší i domácí medicínu – směs olejů, v čele kokosový olej (působí protizánětlivě, funguje jako přírodní antibiotikum), s výluhem konopí. To povyšuje protizánětlivé a hojivé vlastnosti olejíčků. Tento domácí olej s konopím má všestranné využití. Jemný, ale přesto účinný konopný olej je pro péči o domácí mazlíčky jako dělaný.

Pokud nemáte vlastní domácí medicínu, vhodný olej nebo jiný čistič, pořád máte možnost zakoupit ušní kapky, speciálně vytvořené pro kočky (a jiná zvířata), vhodné i pro samočištění:

otofin

usni-kapkyVeterinární ušní kapky - koupitusni-roztok-se-stribrem

 

 

 

 

 

 


Za pozornost stojí roztok Aptus Orisolve Vet – na rozdíl od jiných totiž obsahuje ionty stříbra. Stříbrné ionty fungují jako dezinfekce, mají antibakteriální účinky, stejně jako obsažený rozmarýn…

Aptus Orisolve Vet – příbalový leták:

Roztok na čištění uší s účinnými složkami pro rozpuštění mazu (Alcohol, Propylene Glycol), solubilizátorem pro usnadnění rozpuštění mazu, s antibakteriálními ionty stříbra, s antibakteriálním esenciálním olejem z rozmarýnu, se změkčujícími a protiplísňovými kyselinami salicylovu a mléčnou, s lokálně znecitlivující protisvědivou složkou, a s tišícím s regeneračním a hojivým Allantoinem.

Návod k použití

usni-roztok-se-stribremPreventivní: Pevně uchopte ušní boltec za jeho konec, mírně jej táhněte směrem od hlavy (takto jej narovnáte). Naplňte celý zevní zvukovod roztokem (musíte vidět hladinku roztoku) a přibližně 2 minuty masírujte tak, aby se roztok uvnitř zvukovodu pohyboval nahoru a dolů (nezapomeňte stále pevně držet mírně natažený ušní boltec). Poté osušte viditelnou tekutinu, nechejte zvíře zatřepat hlavou a opět vysušte tekutinu v ústí zvukovodu.

Terapeutické: Opakujte čištění zevního zvukovodu (popsané výše) 2x denně po dobu trvání léčby, a 1-3x týdně ještě měsíc po ukončení léčby. Jestliže po vyčištění zvukovodu zaznamenáte mazlavé vločky na srsti v okolí ucha, jedná se o cerumen (ušní maz), který byl přípravkem rozpuštěn, vynesen na povrch a po odpaření alkoholu se opět zformoval.

Dávkování:  Dávka závisí na velikosti zvířete, obvykle se pohybuje mezi 1-4 ml na jedno ucho.

Složení: Aqua, Alcohol denat., Propylene Glycol, Polysorbate 80, Laureth-9, Rosmarinus Officinalis Oil, Lactic Acid, Salicylic Acid, Allantoin, Citric Acid, Silver Citrate.

Nakonec ještě něco ke kočičímu sluchu.

Kočičí sluch

Kočka má dokonale vyvinutý sluch s rozsahem od 30 hertzů do 45 kilohertzů. Zatímco lidské ucho neslyší tóny s kmitočtem vyšším než 20 hertzů, některé kočky údajně dokážou zaslechnout i tóny s kmitočtem do 75 hertzů. Většinou jde o zvuky, které způsobuje svým pohybem kočičí kořist. Sluch tak kočce slouží k lovu a obživě. V divoké přírodě ji umožňuje přežití. Ve společnosti lidí si tak získává pochvalu (třeba za lovení myší).

Skotská kočka klapoucháVýjimkou bývají kočky čistě bílé, s modrýma očima, které se velmi často rodí zcela hluché.

Uši kočky stojí většinou vzpřímeně po stranách vrcholu hlavy. Ani mezi šlechtěnými kočkami nejsou v postavení a vzhledu uší velké rozdíly. Největší ušní boltce mají siamské a orientální kočky, nejmenší naopak perské.

Zatímco uši naprosté většiny koček jsou nápadné, nápadné pro své sklopené uši jsou skotské klapouché kočky (viz foto výše) a několik málo dalších kočičích plemen.

Na rozdíl od člověka dokáže kočka svýma ušima pohybovat. To zdokonaluje její sluchové schopnosti. Uši ovládá celé spektrum svalů, které dokážou natočit ucho tím směrem, odkud přichází zvuk. Nemusí přitom otáčet hlavou. Kočka dokáže velmi přesně lokalizovat zdroj zvuku.
Ucho kočky se skládá z vnějšího ucha (ušního boltce), vnějšího zvukovodu, středního ucha a vnitřního ucha. Ve vnitřním uchu jsou umístěny i receptory pro vnímání rovnováhy.


Použité zdroje:

Upozornění: pečlivě studujeme dostupné zdroje, čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Ohodnotíte tento článek?

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 10 x, øhodnocení: 5,00
Loading...

 

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *