Kalimba, mbira – léčivý hudební nástroj do kapsy

Existuje nespočet hudebních nástrojů, každý z nich je svým způsobem kouzelný, už jenom proto, že vyluzuje zvuk. Mezi ty nejkouzelnější jistě patří i kalimba, která se řadí mezi tzv. léčivé nástroje. Je to jeden z nástrojů, na který narazíte v soudobé muzikoterapii. Přitom jde o hudební nástroj, který má tisíciletou tradici v africké kultuře.

Kalimba je jedním z těch nástrojů, které nevyžadují žádné hudební znalosti. Okamžitě dokážete vyloudit příjemný zvuk a silné léčivé vibrace. Hodí se proto skutečně pro každého, pro dospělé i děti.

V jednoduchosti je síla

Kalimba se označuje také jako mbira, lamelofon nebo palcové piáno. Palcové piáno relativně dobře vystihuje způsob hraní na tento netradiční nástroj. Je charakteristický také palcovou, resp. kapesní velikostí, což je jeho velká výhoda.

Kalimbu je možné mít vždy s sebou a při sebemenší příležitosti je tak možné pomocí palců zabrnkat na kovové lamely. Je to taková muzikoterapie, která je vždy po ruce.

Přestože toto brnkání na kalimbu zvládne opravdu každý, přestože jde o malý hudební nástroj, vydává silné vibrace, které působí silně relaxačně.

  • Pro svou jednoduchost je vhodná i pro děti nebo pro seniory.
  • Pro malou velikost se ji snadno dá využít pro přímý kontakt s tělem, kdy je přenos zvukových vibrací ještě silnější. Právě těmto vibracím je přitom přisuzován léčebný efekt.

Kalimba pentatonická

Jak se na kalimbu hraje?

Kalimba je reálně ozvučenou deskou. Deska je nejčastěji ze dřeva, ozvučení zajišťují kovové lamely. Pokud je kalimba v tomto jednoduchém provedení, na dřevěné desce okamžitě cítíte vibrace – zvuk, který vydávají lamely.

Délka destiček (lamel) definuje tón, čím delší, tím hlubší tón.

Celá deska může být kvůli rezonanci také umístěna v obalu ze dřeva, kokosového ořechu, hlíny apod.

Hraje se tak, že desku držíte v dlaních a palci sklouzáváte po lamelách směrem k desce. S jakoukoliv technikou tvoříte čisté tóny.

  • Kalimba může být pentatonicky laděná. Zvláště v případě nástroje s pěti lamelami (kalimba 5) proto nemusíte mít žádné znalosti nebo hudební nadání. Přesto vyloudíte příjemné vibrace a líbivý zvuk.
  • Na druhé straně kalimba umožňuje i hudební tvorbu profesionálům a zkušeným hudebníkům díky diatonickému ladění (kalimba 7, 9, 11 – dle počtu lamel). Dává pak také možnost hrát akordy.

Africká mbira

Kalimba je moderní verzí původního afrického nástroje mbira. V subsaharské Africe na ni narazíte na každém kroku. I proto bude mbira, také marimba nebo sansa, jedním z hlavních suvenýrů, které si povezete z návštěvy Afriky. Pro mbiru, resp. kalimbu však nemusíte jezdit speciálně do Afriky, k dostání je už i u nás.

Kalimba pentatonická Kalimba, mbira Kalimba 11

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 3 x, øhodnocení: 5,00

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *