Skip to content →

5 Feng Šuej elementů a rituály pro očistu prostoru

Feng Šuej (také Feng Shui) je učením o harmonizaci prostoru, které pracuje s životní energií označovanou jako čchi (ki, qi). Tato energie je přítomna nejenom v živých organismech, ale všude kolem. Měla by proudit. Aby energie v prostoru působila pozitivně, podporovala zdraví a pozitivní atmosféru, musí být čistá.

Prvním předpokladem k tomu, abyste se doma cítili skutečně dobře je očista prostoru – klasický úklid, vyčištění od špíny, ale i starých nepotřebných věcí. Poté přichází na řadu energetická očista, která projasní a uvolní atmosféru domu.

Energetická očista prostoru

Energetická očista prostoru je způsobem, jak do domu vnést harmonii a klid.

Pokud očistíme prostory kolem sebe, očistíme i něco ze svého nitra. Pomůžeme tak pročistění svých emocí, myšlenek a duše. Probudíme regenerační a hojivé síly.

Jak na to?

Feng Šuej pracuje s mnoha očistnými rituály, které se navíc dají vzájemně kombinovat. Tak jako je učení samotné založené na pocitech i intuici, i při očistě prostoru se řiďte svými pocity a intuicí. Vyberte si takový rituál, který vás nějak osloví a bude vám blízký. Vybírat můžete z pěti typů očistných nástrojů, které odkazují na pět elementů: země, voda, dřevo, oheň, kov.

Očistné rituály podle Feng Šuej a 5 elementů

ZEMĚ – element síly a odolnosti

Element země je charakterizovaný silou, pevností a odolností. Je zastoupený nejrůznějšími krystaly a minerály, které nezřídka nesou i očistné účinky.

  • Z hlediska úklidu bude velkou roli hrát zejména sůl, nejlépe sůl z prastarých hlubinných dolů, například himalájská sůl. Pokud půjde o mořskou sůl, bude mít blízko i k elementu voda.

VODA – element proměny

Tak jako země symbolizuje stabilitu, voda symbolizuje změnu, rozmanitost a pestrost. Je nejméně stabilním elementem.

Každý běžný úklid je bez vody nemyslitelný, dá se na něho nahlížet tak, že znamená změnu k lepšímu, dává prostor něčemu novému a díky otevřenosti vody k pestrosti a rozmanitosti to nové může být téměř cokoliv. Při každém úklidu můžete využít šetrné prostředky, které jsou oproti dráždivé chemii většinou při srovnatelných účincích levnější.

Již v našem článku o šetrném úklidu jsme vyzdvihovali jedlou sodu, sůl anebo ocet.

  • Ocet je kyselý, a to se hodí i z pohledu Feng Shui. Stačí ho naředit vodou a využít k očistě nejrůznějších předmětů. Kyselost rozproudí stagnující energii. Právě kvůli energii proto důkladně omyjeme a otřeme kyselou vodou zejména vstupní dveře, včetně kliky a prahů.
  • K očistě mohou posloužit i zásadité vlastnosti soli. Ocet odhání pryč, sůl do sebe nasává – nečistoty, pachy, vlhkost i negativní energie. Jeden očistný rituál spočívá v tom, že celou místnost po obvodu podlahy zasypeme solí, zaměříme se především na rohy, kde se energie shromažďuje. Sůl pak necháme působit alespoň přes noc. Poté ji pečlivě smeteme a vyneseme z domu, nejlépe, když ji zakopeme do země.
  • K očistě prostoru pomůže i miska se solí, která pohlcuje chaotickou energii, soli se však musíme pravidelně zbavovat.

Element vody využívají i další očistné rituály, například kropení využívající květinové esence ve spreji. Tím se přibližujeme k očistným rituálům v elementu dřeva, resp. vzduchu.

DŘEVO – element života a růstu

K elementu dřeva náleží všechny živé rostliny i jejich účinky. Dřevo v sobě nese energii růstu, která směruje nahoru a do stran, stejně jako dým při vykuřování. Ten je tradičně spojován i s nebeskými božstvy.

  • Vykuřování je prastarou ceremonií, která je známá v mnoha kulturách. Při vykuřování se nejčastěji využívají vonné byliny, speciální dřevo nebo přírodní esenciální oleje získané z rostlin (vše náležející k elementu dřevo).
  • Očistné rituály Feng Shui v elementu dřeva využívají vzduch. Vedle vykuřování jde i o další techniky aromaterapie (aromalampy, difuzéry, vonné tyčinky, františky), příp. očistu pomocí pírek.

Očista prostoru pomocí vykuřování či aromaterapie bude využívat i energii ohně, dalšího z pěti klíčových elementů.

OHEŇ – element plný energie

Oheň je synonymem energie, pojí se i s radostí ze života a teplem. Umožňuje dělat vše naplno, tedy i očistu. Element ohně stojí mezi elementem země a dřevem a také s nimi souvisí – viz například zmiňované vykuřování.

  • Jednou z nejjednodušších forem očisty je očista pomocí svíček, založená na energii ohně, která překoná všechny ostatní energie. Svíčka je od pradávna považována za posvátný předmět, který náleží k bohům. Vnáší světlo do temnoty a nedílně patří k magickým rituálům. Pro očistné účely se nejlépe hodí bílá svíčka. Ta je symbolem čistoty a pro očistné či ochranné rituály je jako stvořená. Spaluje negativitu, odhaluje pravdu, posiluje ochranu.
  • Jak provádět očistu pomocí svíčky? Jednoduše ji zapalte a projděte s ní všechny prostory domu. Začněte u vstupních dveří, kde byste také měli skončit. Obcházejte dům se svíčkou a myšlenkami na očistu. Každou místnost projděte křížem krážem.

KOV – element řádu a pevných vibrací

Kov posiluje pořádek, řád, uspořádanost a pevnost. Odstraňuje chaos. Úklid jako takový náleží právě k elementu kovu.

Kov se rodí ze země a z kovu se zase rodí třeba zvonky, zvonečky, zvonkohry, zvonící mísy nebo gongy. Ke kovu se pojí i tvar se zakulacenou horní stranou a jemně klesajícími hranami, můžeme ho tedy spojit i bubínky či bubny, jednoduše zvukem, který využijeme pro očistu prostoru.

  • Očistné rituály s elementem kovu budou využívat zvukové vibrace zvonků, gongů, ale i bubínků a dalších hudebních nástrojů. Očistu lze provádět i s nástroji jiných elementů (například léčivé flétny, píšťaly, koncovky, fujary apod., které běžně náleží k elementu dřeva).
  • Jde o tzv. léčivé nástroje, které využívá i aromaterapie. Jsou jim přisuzovány terapeutické, očistné a léčivé účinky. Vibrace těchto léčivých nástrojů mají takovou sílu, že vyladí slabší energie, a to dokonce i nepřímo prostřednictvím zvukové nahrávky. Ostatně i technika se řadí k elementu kovu.

TIP OD KOCOURA Poznejte léčivý nástroj s názvem kalimba (mbira)

Kalimba je nástrojem s tisíciletou tradicí v africké kultuře, který je v současnosti s oblibou využívaný i v moderní muzikoterapii. Je to jeden z těch nástrojů, které nevyžadují žádné hudební znalosti ani nadání, vystačíte si s intuicí. I v rukou hudebních začátečníků, laiků či dětí dokáže kalimba vykouzlit příjemný očistný zvuk a léčivé vibrace. Navíc má kapesní velikost, takže se s ní dá „kouzlit“ téměř kdekoliv.

Kalimba pentatonická Kalimba, mbira Mbira, kalimba, léčivé nástroje

Kdy je energetická očista potřebná?

Na úklid a očistu prostoru je čas pokaždé, když máte pocit, že byste se měli v životě někam posunout, udělat nějakou změnu. Stačí jednoduché rituály, které místu, kde žijete, vdechnou nový život a nabijí ho čerstvou energií.

Důkladná očista by měla být samozřejmostí v okamžiku, kdy se nastěhujete do nového domu či bytu. Je potřeba pustit energii předchozích obyvatelů a vetknout do prostoru energii sobě vlastní. Velký úklid a očista prostoru by měly následovat také ve chvílích, kdy je potřeba uzavřít nějakou životní kapitolu, může pomoci zvládnout nějakou nepříjemnou událost, konflikt nebo třeba rozchod s partnerem.

Ať si vyberete jakoukoliv očistu, pro její efekt bude nejdůležitější váš záměr a vaše myšlenky. I proto si vyberte takový způsob očisty, který vás nějak osloví, nebude pro vás prakticky příliš náročný a budete se při něm cítit příjemně. Očistu prostoru provádějte jakkoli, vždy však s pozitivním přístupem a otevřeným srdcem.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7x, ø4,43

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All DIY Inspirace Mohlo by se vám hodit... Očista prostoru

Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *